Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικοδομησιμότητα οικοπέδου


Recommended Posts

Καλησπέρα.
Έχω γήπεδο (όριο με κόκκινο κατά προσέγγιση), όπου ισχύουν τα παρακάτω:
- Ένα τμήμα του βρίσκεται εντός περιγράμματος τομέα Β, του ρυμοτομικού σχεδίου. (παράλληλες γραμμές)
- Η πράσινη γραμμή (Ρ.Γ. - πράσινη χοντρή γραμμή) είναι πιο πέρα. Δηλαδή έχω ένα κομμάτι τομέα Β, έξω από την περιμετρική Ρ.Γ. και ανάμεσα στο γήπεδο και στην Ρ.Γ. παρεμβάλλεται άλλη ιδιοκτησία.

- Το γήπεδο έχει δημιουργηθεί πριν το 1930 (όπου στον τομέα Β, δεν χρειάζομαι πρόσωπο, με βάση τους όρους δόμησης που έχω)

Στην ΥΔΟΜ αρχικά μου είχαν προφορικά πει ότι το σχέδιο πόλης τελειώνει στην Ρ.Γ.

Τους έκανα ερώτημα είδικα για την έκταση εντός τομέα Β και εκτός Ρ.Γ. αν είναι εντός σχεδίου, το προωθήσανε στην Αποκεντρωμένη, και τελικά απαντήσανε ότι το τμήμα του Τομέα Β, είναι εκτός σχεδίου Πόλεως.

Πέρασα από την ΔΑΟΚΑ και προφορικά μου είπαν ότι όλος ο Τομέας Β, θεωρείται εντός σχεδίου.

Αν έχει δίκιο η ΥΔΟΜ, οι όροι δόμησης του Τομέα Β, ισχύουν σε όλο τον Τομέα Β ή μόνο στο εντός σχεδίου τμήμα; Στο ΦΕΚ δεν γίνεται διάκριση....

Οι ιδιοκτησίες (η δική μου και οι υπόλοιπες μέχρι την Ρ.Γ.) δεν έχουν αριθμό Οικοδομικού Τετραγώνου, αλλά ούτε έχουν χρώμα πράσινο (κοινόχρηστοι).
Τι καθεστώς έχουν;

1) Αυτή που είναι πάνω στην Ρ.Γ.;
οικοδομείται με το αρθ. 8.2 του ΝΟΚ (πάνω στην Ρ.Γ.);


2) Οι υπόλοιπες παραπίσω;
είναι μη οικοδομήσιμες επειδή δεν έχουν πρόσωπο; (εκτός αν υπάρχει παλιά παρέκλιση που δεν θέλει πρόσωπο;)

3) Θεωρούνται όλες οι ιδιοκτησίες ρυμοτομούμενες επειδή δεν έχει οριστεί οικοδομικό τετράγωνο;

Στα κομμάτια που είναι εκτός τομέα Β, ξέρω ότι δεν δίνουν δόμηση, είναι μικρά.


Έχει τύχει σε κανέναν και να έχει πάρει έγγραφη απάντηση για κάτι από τα παραπάνω;



 

rymotomiko 1997C+.jpg

Edited by jedi.Yannis
Διόρθωση για τους όρους δόμησης (δεν υπάρχει η συγκεκριμένη παρέκλιση)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Η χρήση των θεωρητικών μεσοτοιχων έχει εφαρμογή και σε οικόπεδα που δημιουργήθηκαν  μετά τον 690/48?

Επίσης, η λέξη ” θεωρητικές “ μας δίνει την δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε την συγκεκριμένη διάταξη ακόμα και στην περίπτωση που  τα υφιστάμενα κτίρια ( τόσο του υπομελέτη οικοπέδου, όσο και των ομόρων),  εφάπτονται στα όρια?

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλημέρα,

τα είχα δει αυτά η διατύπωση με μπερδεύει

"Η προσκύρωση οικοπέδων, που επιβάλλεται από τις κείμενες διατάξεις, τα οποία στερούνται του ελαχίστου εμβαδού, αποκλείεται εάν το εμβαδόν του οικοπέδου, αφού συνυπολογιστεί σ’ αυτό και το εμβαδόν του εδάφους των ομόρων οικοπέδων που καταλαμβάνεται ή μπορεί να καταληφθεί από τους υπάρχοντες ή εκείνους που μπορούν να ανεγερθούν, κατά τις σχετικές διατάξεις, μεσοτοίχους επί των ορίων του οικοπέδου, ανταποκρίνεται στο απαιτούμενο σε κάθε περίπτωση ελάχιστο εμβαδόν, εφόσον το τελευταίο αυτό μετά το συνυπολογισμό δεν είναι μικρότερο των τριάντα (30) τετραγωνικών μέτρων."

Στην περίπτωση μου ούτε  είναι υπάρχοντες ουτε μπορούν να ανεγερθούν λόγω του ότι τα κτίσματα κολλάνε στο όριο.

Ακόμα και σε μία πιθανή κατεδάφιση και ανέγερση, με τον ίδιο τρόπο θα κτιστούν. Βέβαια , "θα μπορούσαν να ανεγερθούν"...

Edited by netmin909
Link to comment
Share on other sites

η αποφαση θεωρει "επαχθη" την προσκυρωση [και ειναι αφου χανεται καποια περιουσια...]

Οπότε ερμηνευει οτι,

μπορει να προστεθει η θεωρητικη μεσοτοιχια

[ειδικα εάν τα διπλανα ειναι χτισμενα....θα ειναι περισσοτερο επιβλαβες για το περιβαλλον να μεινει αυτο το "κουφιο" αχτιστο  αναμεσα απο οικοδομες χωρις ανοιγματα....παρα που θα χτισει με καποιους χαμηλους συντελεστες.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα! 'Εχω το εξής θέμα:

'Εντος σχεδίου οικόπεδο 67 τμ με πρόσωπο 4,86 μ έχει καλυφθεί ολόκληρο  με κτίσμα προ του 1955 και με συμβολαιογραφικό έγγραφο διανομής του 1955. Σημειώνω οτι στο συμβόλαιο αναφέρει οτι έχει πρόσωπο 4 μ.

Οι παρεκκλίσεις στην περιοχή είναι Π=5 μ Β=6 μ και Ε=60 τμ και δεν μπορεί να εγγράψει κτίσμα 5Χ10 μ..

Όλα γύρω του είναι κτισμένα.

Κάνω το τοπογραφικό και απο πρώτη εικόνα δεν οικοδομείται. Γνωρίζει κάποιος κάτι που πρέπει να προσέξω;

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενό σου σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) για να το διορθώσεις.

Pavlos 33

Edited by GEOPETH
Link to comment
Share on other sites

δες τις διαταξεις για την θεωρητικη μεσοτοιχια

εδω

https://nomosphysis.org.gr/?s=1442%2F2015&swp_category_limiter=0&swp_tag_limiter=0&swp_writer_limiter=0&swp_source_limiter=0&y=0

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Έχω περίπτωση γηπέδου, εκτός σχεδίου και παρόδιο, για υο οποίο ψάχνω κατά πόσο οικοδομείται για τη δήλωση του 651/77..Επισυνάπτω ένα σχεδιάκι για να περογράψω το ερώτημά μου...

 

Μεγάλο τμήμα του γηπέδου είναι δασικό..Οπότε απο το δασικό κρατώ απόσταση 10μ.. Το γήπεδο επιπλέον διαπερνάται από απαλλοτρίωση.. το τμήμα που μένει για οικοδομή είναο υο πάνω αριστερά (μη διαγραμμισμένο)...Αν τηρήσω αποστάσεις 15μ, δεν χωρά οικοδομή...

Γενικά είναο άρτιο και οικοδομήσιμο ως προυφιστάμενο του 78 με εμβαδόν 2.500 μ. (3.000 προ απαλλοτρίωσης)

Για να δω αν μπορώ να τηρήσω μικρότερες αποστάσεις υο βάθος υο μετρώ από την απαλλοτρίωση ή από το δρόμο? Σε κάθε περίπτωση θεωρώ πως δεν γλιτώνω τα 15 μ..

Να πω πως έχω διαβάσει και υην εγκύκλιο που εξετάζει βάθος και πρόσωπο ξεχωριστά.. 

Αν μπορούσατε να μου πείτε τη γνώμη σας, θα το εκτιμούσα...

 

Ευχαριστώ!

20210728_124000.thumb.jpg.11d01ddea9d09100c7bb866b79e9bc34.jpg

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, JovannaSar said:

....

Για να δω αν μπορώ να τηρήσω μικρότερες αποστάσεις υο βάθος υο μετρώ από την απαλλοτρίωση ή από το δρόμο...

Από το όριο απαλλοτρίωσης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.