Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικοδομησιμότητα οικοπέδου


Recommended Posts

Καλημερα, οικοπεδο 110τμ που μετα την ρυμοτομηση εμεινε 77 τμ, ηταν μη αρτιο αλλα οικοδομισημο κατα παρεκλισση λογω του αρθρου 25 του 1337 γιατι με ποσοστο καλυψης 70% που ειχε βαση ΓΟΚ η περιοχη μπορουσε να εγγραψει κτιριο 50τμ τουλαχιστον. Αν το ποσοστο καλυψης βαση ΝΟΚ πλεον εγινε 60% (αυτο διερευναται αυτη τη στιγμη αν ισχυει) το οικοπεδο μπορει να οικοδομηθει;

1. α) Το ποσοστό κάλυψης του οικοπέδου δεν μπορεί να υπερβαίνει το 60% της επιφάνειάς του. Στην περίπτωση που δεν εξασφαλίζεται κάλυψη 120 τ.μ. το μέγιστο ποσοστό κάλυψης προσαυξάνεται έως τα 120 τ.μ. εφόσον η κάλυψη δεν υπερβαίνει το 70% του οικοπέδου και το ισχύον ποσοστό κάλυψης.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

1. α) Το ποσοστό κάλυψης του οικοπέδου δεν μπορεί να υπερβαίνει το 60% της επιφάνειάς του. Στην περίπτωση που δεν εξασφαλίζεται κάλυψη 120 τ.μ. το μέγιστο ποσοστό κάλυψης προσαυξάνεται έως τα 120 τ.μ. εφόσον η κάλυψη δεν υπερβαίνει το 70% του οικοπέδου και το ισχύον ποσοστό κάλυψης.

 

προφανώς με το ισχύον ποσοστό κάλυψης.

 εννοεί αν στην περιοχή ίσχυε προ του ΝΟΚ  το 70%

(αλλιώς πως το εξηγείται;;)

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά ο ΝΟΚ βάζει "ταβάνι" στη καλυψη στο 60%. Εάν όμως η πολεοδομική μελέτη προβλέπει ποσοστό κάλυψης 70% και πάνω, τότε μπορείς να υπολογίσεις μέγιστη κάλυψη 70% εφόσον δεν ξεπερνάς τα 120 τ.μ. κάλυψης.

Δλδ στη περίπτωσή σου 77.00 x 70% = 53.90 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά ο ΝΟΚ βάζει "ταβάνι" στη καλυψη στο 60%. Εάν όμως η πολεοδομική μελέτη προβλέπει ποσοστό κάλυψης 70% και πάνω, τότε μπορείς να υπολογίσεις μέγιστη κάλυψη 70% εφόσον δεν ξεπερνάς τα 120 τ.μ. κάλυψης.

Δλδ στη περίπτωσή σου 77.00 x 70% = 53.90 

Αυτό πιστεύω και εγώ αλλά εδώ στο ΒΟΡΕΙΟ ΕΒΡΟ το κατάργησαν

και παρόλο που οι Πολ/κές μελέτες αναφέρουν 70% μα στο κάνανε γενικά 60%  

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε ξαναπεί, όλη η χωρα έχει μικρούς δικτακτορισκους....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν νομίζεις ότι και από το ΥΠΕΚΑ

το υπερμασάνε το θέμα!!

(2 ή 3 εγκύκλιοι-έγγραφα και ακόμη μένει θολό) 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και το τεύχος τεχνικών οδηγιών για την εφαρμογή του Ν.Ο.Κ. το αναφέρει...

 

Άρθρο 12
Ποσοστό κάλυψης
παρ. 1α
Το ποσοστό κάλυψης του οικοπέδου δεν μπορεί να υπερβαίνει το 60% της επιφάνειάς του. Κατ’
εξαίρεση, επιτρέπεται η πραγματοποίηση ποσοστού κάλυψης έως 70% προκειμένου να εξασφαλιστεί
καλυπτόμενη επιφάνεια κτιρίου μέχρι 120 τ.μ.

 

...δηλαδή ο υπάλληλος τι επικαλείται?

Link to comment
Share on other sites

Οικόπεδο έχει δημιουργηθεί 3/7/1963 και έχει εμβαδόν 57,12 τετραγωνικά μέτρα με κτίσμα νόμιμα υφιστάμενο προ του βασιλικού διατάγματος της 9/8/1955 (ισόγειο κατάστημα με πατάρι) και κάλυψη 100%.

Το διάταγμα της περιοχής ορίζει αρτιότητα για τα προ 5/6/1964 ελάχιστο εμβαδόν 60 τ.μ. και πρόσωπο 5 μέτρα (τα έχω ως προς το πρόσωπο).

Η περίμετρος του οικοπέδου μου είναι 14,50 μέτρα και τα όμορα πανταχόθεν (εκτός του προσώπου) έχουν κάλυψη επίσης 100%. 

 

Ερώτηση: Μπορώ να κάνω χρήση της διάταξης των θεωρητικών μεσότοιχων του Ν.Δ. 690/48 ώστε να αποκτήσω κατ’ εξαίρεση αρτιότητα;

Έχω δει σχετικές συζητήσεις ακόμη και στο εν προκειμένω νήμα αλλά τα σχετικά που διαβάζω στο άρθρο 3 αφορούν ζητήματα προσκύρωσης και όχι αρτιότητας.

 

Ευχαριστώ. 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Η διάταξη περί θεωρητικών μεσότοιχων απ' όσο ξέρω δεν έχει καταργηθεί με κάποια μεταγενέστερη διάταξη, οπότε δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην μπορείς να την επικαλεστείς.

 

Τελικά, σε οικόπεδο μη άρτιο αλλά μέχρι πριν την ισχύ του ΝΟΚ, κατ' εξαίρεση οικοδομήσιμο με το αρ. 25 όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, τι γίνεται στην περίπτωση που έχουμε μείωση της κάλυψης όπως αναφέρεται στο αρ. 12 του ΝΟΚ? Το αρ. 25 και η κατ΄εξαίρεση κάλυψη του 70% για μικρά προκύπτοντα κτήρια, αποτελούν συνδυασμό ευεργετικών διατάξεων και δεν μπορούν να εφαρμοστούν ?

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ευτυχώς «εμφανίστηκες» γιατί αύριο το πρωί πρέπει να απαντήσω.

 

Το ότι τα όμορα οικόπεδα είναι κτισμένα και με ποσοστό κάλυψης 100% δεν επηρεάζει τη υπαγωγή; Νομίζω πως σαφώς όχι γιατί γίνεται σχετική μνεία περί μη κυριότητας στο άρθρο 3 αναφορικά με τα επιπλέον αναγκαία τ.μ. που θα προκύψουν από την εφαρμογή της διάταξης. Σωστά; Επίσης έχεις κάτι σχετικά με αυτό:

Έχω δει σχετικές συζητήσεις ακόμη και στο εν προκειμένω νήμα αλλά τα σχετικά που διαβάζω στο άρθρο 3 αφορούν ζητήματα προσκύρωσης και όχι αρτιότητας.

 

Τέλος πρέπει κάτι να κάνω στην ΥΔΟΜ ή απλά βεβαιώνω στο τοπογραφικό πως είναι κατά εξαίρεση οικοδομήσιμο.

 

Τέλος πολύ σωστό το ερώτημα, δε το έχω απαντήσει ακόμη αν και κατά τη γνώμη μου το δεύτερο εδάφιο της 1α του του άρθρου 12 του ΝΟΚ δεν είναι ευνοϊκή διάταξη με την ευρύτερη έννοια. Γενικότερα αυτό μόνο με δικαστική απόφαση μπορεί να απαντηθεί φίλε.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.