Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικοδομησιμότητα οικοπέδου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου. Διάβασα την δικαστική απόφαση. Αυτό που καταννοώ είναι ότι η διαταξη των μεσοτοιχιών αφορά ακίνητα ελάχιστα παρακάτω από την αρτιότητα, τα οποία με την διάταξη του 1948 δεν προσκυρώνονται στους ομόρους. Ωστόσο η απορία μου εμένα είναι αν το δικό μου ακίνητο το οποίο ομοίως είναι ελάχιστα κάτω από την αρτιότητα, θα το χαρακτηρίσω βάσει του Ν.651/77 ως κατά παρέκκλιση άρτιο, (λόγω του άρθου 3 του 690/48), ή θα το χαρακτηρίσω ως μη άρτιο αλλά κατ΄εξαίρεση οικοδομήσιμο βάσει του άρθρου 25 του Ν.1337/83, καθότι στην 2η περίπτωση θα έχει μείωση ΣΔ κατά 10%. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι ισχυει αυτο που γραφει η απόφαση

 

"Με την 13/2006 πράξη της ίδιας πολεοδομικής υπηρεσίας αναθεωρήθηκε η ως άνω οικοδομική άδεια και επετράπη η ανέγερση του ανωτέρω οικοδομών με βάση τις διατάξεις του άρθρου 3 του ν.δ. 690/1948."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα συναδελφοι

σε οικόπεδο άρτιο λόγω παλιού συμβολαίου μπήκε σε σχέδιο πόλεως και η οικοδομική αφήνει βάθος οικοπέδου 2,39 μ. Το οικόπεδο χαρακτηρίζεται ως άρτιο κατα παρέκκλιση αλλά μη οικοδομήσιμο λόγω μη δυνατότητα κατασκευής κανονικού κτηρίου κάτοικιας;;

ευχαχριστω

Link to comment
Share on other sites

Η οικοδομησιμότητα δεν αφορά μόνο σε κατοικίες. Δες όμως αν, λόγω υποχρεωτικής απόστασης από το πίσω όριο, υπάρχει δυνατότητα δόμησης (γενικώς).

Μου κάνει όμως εντύπωση. Τέτοια "οικόπεδα", κανονικά, τακτοποιούνται με προσκύρωση σε όμορο.

Link to comment
Share on other sites

Στον πίνακα της π.ε., για το δικό σου οικόπεδο, γράφει μήπως "πράξη αδυνάτου"??

Το όμορο οικόπεδο, στον οποίο θα μπορούσε να προσκυρωθεί το οικόπεδό σου έχει μέσα κτίσμα? Όλα αυτά παίζουν το ρόλο τους. 

Link to comment
Share on other sites

Ηταν χωραφι εγινε ΠΕ? Δεν γινεται να δημιουργησαν ενα "οικόπεδο" μη αρτιο και μη οικοδομησιμο....

Ηταν οικοπεδο και εγινε τροποποιηση σχεδιου και τον "κοβει" ο δρομος?

Θα πρεπει αν γινει ΠΤ. Μεχρι τοτε εχει ενα οικοπεδο εμβαδου....τμ που ρυμοτομειται...κλπκλπ

Τι χαρτια εχεις στα χερια σου?

νβρ τις καλημερες μου

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το ξαναδιάβασα.

Είναι πάλι μία υπόθεση που με δυο αράδες ζητά εξηγήσεις! Μάθε και γράψε κάτι παραπάνω από δυο αράδες!!!

Ενα οικόπεδο  είναι άρτιο .... όχι φυσικά λόγω παλαιού συμβολαίου.

Ένα "οικόπεδο" είναι πάντα εντός σχεδίου. 

Να υποθέσω επομένως πως έγινε στην περιοχή κάποια θεώρηση του ρυμ. σχεδίου και έπιασε και το δικό σου (??). 

ΑΝ έγινε θεώρηση οι όποιες τακτοποιήσεις θα γίνουν με "πράξη τακτοποίησης και αναλογισμού. Εκεί πιθανότατα τότε θα γίνουν συνενώσεις δηλ. προσκυρώσεις όπως έγραψε παραπάνω ο tetris.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα συνάδελφοι, υπάρχει τελικό οικόπεδο 198 τ.μ. σε περιοχη με πράξη εφαρμογης, η αρτιότητα είναι 200 χωρίς παρέκκλιση, τα όμορα επίσης παίζουν από 195 έως 199 και είναι αδομητα όπως και το δικό μου. Μου είπαν από την πολεοδομία ότι μπορώ να κάνω χρήση των θεωρητικών μεσοτοιχων και να το γράψω στην δήλωση κατά παρέκκλιση άρτιο και οικοδομήσιμο σύμφωνα με τις διατάξεις του 690/48. Μπορεί να εφαρμοστεί ο 690/48 σε ΠΕ; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

δες εδω

https://www.michanikos.gr/forums/topic/43812-ζητηματα-αρτιοτητας-οικοδομησιμοτητας-οικοπεδου/page/3/?tab=comments#comment-817051

και τις επομενες αναφορες των συναδελφων

εδιτ

να προσθεσω, όμως, και την αποφαση του ΣτΕ που ακυρωνει την ΠΕ Καλυβιων επειδη δημιούργησε  "90"  οικοπεδα αρτια κατα παρεκλιση με το 25 του 1337...

[για τις θεωρητικες μεσοτοιχιες δεν βλεπω καποια αντιστοιχη αποφαση]

https://nomosphysis.org.gr/13420/ste-3692016-paranomi-kyrosi-memonomenis-praksis-efarmogis-gia-tin-paralia-kalyvion/

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.