Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμός τραπεζοκαθισματων σε ισογειο καταστημα


Recommended Posts

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε μία απορία μου.

 

Δεν έχω επαφή με άδειες λειτουργίας και θα προσπαθήσω να κάνω μία ενός κολλητού φίλου για να τον γλιτώσω κανενα ευρω. Η απορία μου είναι η εξής, πως αναγνωρίζεται το εμβαδόν του προκηπιόυ που διαθέτει το κάθε κατάστημα? Για να βάλουμε τραπεζοκαθίσματα. Έχω μία κάτοψη του ισογειου τμήματος (του καταστηματος δηλαδη) και μου δείχνει απλά ότι η απόσταση του μαγαζιου με την άκρη του δρόμου είναι 3μετρα.

Link to comment
Share on other sites

Για πες περισσότερες λεπτομέρειες.Είναι σε πολυκατοικία? Στη σύσταση οριζόντιας έχει το κατάστημα αυτό αποκλειστική χρήση του χώρου μπροστά του?Για δες και πες!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε οικοδομή τριόροφη. Δεν έχω άλλα στοιχεια δυστηχως. Εάν πάω πολεοδομία και πάρω το φάκελο, υπάρχει τιποτα που θα μπορέσει να βοηθήσει? Εννοώ σε κανένα συμβόλαιο να λέει τα τ.μ προκηπίου ή σε κα΄νενα σχέδιο.

Edited by eksarxos paris
Link to comment
Share on other sites

αυτο που ψαχνεις να βρεις ειναι, αν στο καταστημα ανηκει το δικαιωμα της αποκλειστικης χρησης...καποιου τμηματος του ακαλυπτου οικοπεδου.

 

Αν υπαρχει τετοια πρόβλεψη,

θα την βρεις είτε στον κανονισμο της οικοδομης είτε σε συμβολαιο

 

Η πολεοδομια δεν εχει συμβολαια.

Ξεκινας απο το συμβολαιο του καταστήματος που εχει ο πελάτης...και συνεχιζεις στο υποθ/κειο...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!

 

Άρα να το τρέξω στο συμβόλαιο του πελάτη μου όπου θα έχει (ή μη) τα τ.μ που μπορεί να έχει το μαγαζί ώστε να βάλουμε τραπεζοκαθίσματα. Ας πούμε πως δικαιούται 12τ.μ, εγώ πως μπορω να ξέρω από που ως που είναι το οριο κ.λπ. Το λέω επειδή δεν θα φαίνεται σε σχέδιο αλλά απλά με έναν αριθμό. Γι'αυτό είπα σε προηγούμενο post μήπως η πολεοδομία έχει σχέδιο προκηπίου.

Link to comment
Share on other sites

θα ήταν καλό να μας πείς αν ο χωρος για τα τραπεζοκαθίσματα είναι κοινόχρηστος της οικοδομής (ακάλυπτος οικοπέδου) ή πεζοδρόμιο του δήμου...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί κολλάμε τόσο? Ένα ρημάδι πεζοδρόμιο είναι.

 

Εμενα η απόσταση της εισόδου του μαγαζιού με την άκρη του δρόμου (Ρ.Γ.) είναι 3μ.

Χωρίς να είμαι βέβαιος ο δήμος καταλαμβάνει 1μ παράλληλα με τον δρομο όπου έχει και δέντρα.

 

Άρα αν π.χ ο δήμος "πιάνει" το 1μ. πεζοδρομίου, τα υπόλοιπα 2 μ και όσο είναι η φάτσα του μαγαζιού έιναι το προκήπιό μου?

Αν το επιβεβαίωσω και στα τ.μ που μου δίνει το συμβόλαιο να το υπολογίσω ετσι?

 

Και αν είναι σωστά όλα αυτά, ποιος μπορεί να μου το επιβεβαιώσει? (υπηρεσία εννοω)

Edited by eksarxos paris
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως τα λες δεν έχουμε καταλάβει τι χώρος είναι .Είναι πεζοδρόμιο ή προκήπιο.Ο Δήμος δεν έχει δικαίωμα να μπαίνει μέσα από τη Ρ.Γ.Αν είναι προκήπιο (δηλαδή τμήμα του οικοπέδου) τότε ψάχνεις να δεις στο συμβόλαιο της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας ή στο συμβόλαιο του καταστήματος ποιος και αν έχει την αποκλειστική χρήση του χώρου και πόσο τμήμα μπροστά από το κατάστημα.Νομίζω πως είναι πολύ απλό και το έχουν αναφέρει και πιο πάνω.Αν δεν είναι προκήπιο και είναι δημόσιος χώρος (κοινόχρηστος) τότε να απευθυνθείς στο Δήμο για να δεις πόσο τμήμα δικαιούσαι να καλύψεις.

Link to comment
Share on other sites

κολλάμε γιατι : α) δεν μας έχεις δώσει να καταλάβουμε τι και πώς...

β) μπερδεύεις τις εννοιες Ρ.Γ. και Ο.Γ. καθώς και τις εννοιες προκήπιο και πεζοδρόμιο....

 

 

 

by the way... Ρ.Γ. δεν είναι εκεί που τελειώνει το πεζοδρόμιο και αρχίζει ο δρόμος....

 

 

 

οπότε για ότι θέλεις σαν απάντηση με κάλυψε ο manolis gon.

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.