Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός τραπεζοκαθισματων σε ισογειο καταστημα


Recommended Posts

Λοιπόν συνάδελφοι έψαξα τα συμβόλαια του καταστήματος αλλά δεν αναγράφει πουθενά ποσό προκηπίου (κοινόχρηστου). Λέει μόνο ότι το κατάστημα καταλαμβάνει το 75 τις χιλιης του οικοπέδου. Τώρα τι κάνουμε? Πάντως σίγουρα δεν είναι πεζοδρόμιο αλλά προκήπιο.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο σχέδιο της πολεοδομίας λέει ότι το κατάστημα καταλαμβάνει εξωτερικό χώρο 5μ από την οικοδομική γραμμή μέχρι την ρυμοτομική γραμμή. Το γνώριζα αυτό από το σχέδιο του καταστήματος (και το μέτρησα κιολας) και το επιβεβαίωσα. Λίγες σημειώσεις που έχω των πολιτικών λέει πως ο κοινόχρηστος χώρος είναι αυτός μεταξύ Ο.Γ και Ρ.Γ.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου, όσο και να θελω να σε βοηθήσω, μου τα μπερδεύεις τόσο, που δεν ξέρω τι να σου απαντήσω.

 

στο πρωτο post έγραψες για 3 μετρα...τώρα έρχεσαι και γράφεις για 5 μετρα...

λες για τίτλους που δεν περιγράφουν αποκλειστική χρήση και μετά μου λες για αποκλειστική χρήση που την περιγράφει σε σχέδια πολεοδομίας...

κάποιο μεγάλο μπέρδεμα έχει γίνει...ή τα λες όπως να ναι χωρίς μια λογική σειρά....

 

 

λοιπόν....θα στο πω όσο πιο απλά γίνεται....

 

 

αν μιλάμε για χώρο του οικοπέδου είτε ακάλυτπο είτε πρασιά (μεταξυ ΟΓ/ΡΓ) και δεν αναγράφει πουθενά ΣΕ ΤΙΤΛΟ αποκλειστική χρήση....τότε...θελεις το 51% των ιδιοκτητών σε Υ.Δ. που να σου επιτρέπουν συγκεκριμένα πράγματα για την διάρκεια της λειτουργίας του καταστήματος σου. Εκτός και αν υπάρχει καταστατικό οικοδομής και γράφει κατι διαφορετικό.

 

όσο για τα υπόλοιπα του τι έχεις γράψει σωστά ή όχι συμβουλή μου...αν ασχοληθείς με αυτά μάθε τα....αλλιώς υπομονή...

Edited by stavrosa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εχει απολυτο δικηο ο σταυρος....σε όλα...

 

[και ποιό εινα αυτο σχεδιο της πολεοδομιας που λεει οτι το καταστημα "καταλαμβανει"...εξωτερικο [???] χωρο"]

 

τεσπα...

ολοι οι ακαλυπτοι χωροι ενος οικοπεδου, ειναι κοινοχρηστοι

 

εκτος εάν με συμβολαιο ή με τον κανονισμό υπαρχει συμφωνία για το δικαιωμα αποκλειστικης χρησης υπερ καποιας διηρημενης ιδιοκτησιας.

 

αυτα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

"αν μιλάμε για χώρο του οικοπέδου είτε ακάλυτπο είτε πρασιά (μεταξυ ΟΓ/ΡΓ) και δεν αναγράφει πουθενά ΣΕ ΤΙΤΛΟ αποκλειστική χρήση....τότε...θελεις το 51% των ιδιοκτητών σε Υ.Δ. που να σου επιτρέπουν συγκεκριμένα πράγματα για την διάρκεια της λειτουργίας του καταστήματος σου. Εκτός και αν υπάρχει καταστατικό οικοδομής και γράφει κατι διαφορετικό."

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ!! Ξεμπερδέυτηκαν αρκετά τα πράγματα!!! Το έλυσα το θεμα σύμφωνα με το παραπάνω!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.