Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ο.Α. του 2011 που ξεκινά κατασκευή σήμερα, ελέγχεται από Ελεγκτές Δόμησης;


moneftsis

Recommended Posts

Στείλε καλύτερα ένα mail στο [email protected]

Εγώ λέω ότι καλύπτεσαι αλλά ου μπλέξεις....

Ου μπλέξεις συνάδελφε! Γι' αυτό ρωτάω εκ των πρωτέρων, γιατί με τον συγκεκριμένο αν μπλέξεις και αρχίσει της ερμηνείες του Νόμου μπορεί στο τέλος να πειστείς ότι ο Γάιδαρος πετάει.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλε τις παρακάτω ερωτήσεις στην ΕΥΕΔΕΝ και έλαβα τις απαντήσεις.

 

1. κατά τον 1ο έλεγχο, μπορεί να έχει σκυροδετηθεί το πέλμα του θεμελίου ή όχι;

Σε ορισμένες περιπτώσεις προκύπτουν προβλήματα ως προς την στατικότητα όμορων κατασκευών οπότε η σκυροδέτηση του πέλματος με ταυτόχρονο καλούπωμα των περιμετρικών τοιχείων αποτρέπει δυσάρεστες καταστάσεις.

1.       ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΑΣ ΘΑ ΛΑΒΕΤΕ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ  ΠΑΡ.γ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 4 ΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΙΚΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ 299/2014 (ΦΕΚ 57/Β΄/16-1-2014)

 

 

2. Οικοδομική άδεια προέβλεπε 2 στατικώς ανεξάρτητες οικοδομές.

Η άδεια θεωρήθηκε ΠΡΙΝ την 01.03.2012 και η μία οικοδομή ξεκίνησε να κατασκευάζεται πριν την ημερομηνία αυτή.

Η 2η οικοδομή θα ξεκινήσει σήμερα.

Καλούμε ελεγκτή για την 2η οικοδομή ή όχι;;;

2.       ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΙΑ ΑΡΧΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ. Η ΠΡΩΤΗ ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ ΤΕΛΙΚΟ

 

 

3. Με ευθύνη μηχανικού και ιδιοκτήτη ΔΕΝ θεωρήθηκε η οικοδομική άδεια πριν την 01.03.2011 αλλά οι εργασίες ξεκίνησαν ΠΡΙΝ την ημερομηνία αυτή.

Αυτό αποδεικνύεται από δημόσιο έγγραφο π.χ. ΑΠΔ ή από την αρχαιολογία ότι επέβλεψε εργασίες εκσκαφής προ 01.03.2011.

3.       ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ ΑΡΜΟΔΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΔΟΜ

Link to comment
Share on other sites

Έστειλε τις παρακάτω ερωτήσεις στην ΕΥΕΔΕΝ και έλαβα τις απαντήσεις.

 

1. κατά τον 1ο έλεγχο, μπορεί να έχει σκυροδετηθεί το πέλμα του θεμελίου ή όχι;

Σε ορισμένες περιπτώσεις προκύπτουν προβλήματα ως προς την στατικότητα όμορων κατασκευών οπότε η σκυροδέτηση του πέλματος με ταυτόχρονο καλούπωμα των περιμετρικών τοιχείων αποτρέπει δυσάρεστες καταστάσεις.

1.       ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΑΣ ΘΑ ΛΑΒΕΤΕ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ  ΠΑΡ.γ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 4 ΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΙΚΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ 299/2014 (ΦΕΚ 57/Β΄/16-1-2014)

 

 

2. Οικοδομική άδεια προέβλεπε 2 στατικώς ανεξάρτητες οικοδομές.

Η άδεια θεωρήθηκε ΠΡΙΝ την 01.03.2012 και η μία οικοδομή ξεκίνησε να κατασκευάζεται πριν την ημερομηνία αυτή.

Η 2η οικοδομή θα ξεκινήσει σήμερα.

Καλούμε ελεγκτή για την 2η οικοδομή ή όχι;;;

2.       ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΙΑ ΑΡΧΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ. Η ΠΡΩΤΗ ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ ΤΕΛΙΚΟ

 

 

3. Με ευθύνη μηχανικού και ιδιοκτήτη ΔΕΝ θεωρήθηκε η οικοδομική άδεια πριν την 01.03.2011 αλλά οι εργασίες ξεκίνησαν ΠΡΙΝ την ημερομηνία αυτή.

Αυτό αποδεικνύεται από δημόσιο έγγραφο π.χ. ΑΠΔ ή από την αρχαιολογία ότι επέβλεψε εργασίες εκσκαφής προ 01.03.2011.

3.       ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ ΑΡΜΟΔΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΔΟΜ

Στην 3η ερώτηση σε εμένα απάντησαν:

"ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠ΄ΑΡ. 329/11-1-2013 (ΑΔΑ: ΒΕΦΝ0-Γ9Γ) ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ ΕΓΕΠΕ ΑΔΕΙΕΣ ΔΟΜΗΣΗΣ ΠΟΥ ΕΚΔΟΘΗΚΑΝ ΠΡΙΝ ΤΗΝ 31.5.2012 ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΟ ΟΡΙΣΜΟΣ ΕΛΕΓΚΤΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΤΑΔΙΟ , ΔΕΝ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΑΚΟΠΤΟΝΤΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΥΔΟΜ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΕΠΙΒΛΕΠΟΝΤΟΣ." Το οποίο δεν με βοηθάει. Αλλά και οι κατά τόπους ΥΔΟΜ να αποφασίζουν ξεχωριστά, δεν μου φαίνεται σωστό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπερα λοιπον οποιος μπορει ας βοηθήσει Ο.Α 2012 ολοκληρωνεται 9/12. Η κατασκευη ειναι προκατ ο εργολαβος ομως πριν βγει η αδεια ξεκινησε τη δουλεια του χωρις ελεγκτη δομησης. Τωρα που τελειωσε η κατασκευη εχει θεμα ο μηχανικος του. !!!! γιατι δεν μπορει να παρει ρευμα ο ιδιοκτητης πρεπει να περασει ελεγκτη δομησης . τι πρεπει να γινει τώρα? ??

Ευχαριστώ. ..

Link to comment
Share on other sites

Δες παράγραφο 7 άρθρο 4 της Υ.Α. 299/2014.

Θα πρέπει να τον καλέσει για αρχικό έλεγχο... Εγω αυτό καταλαβαίνω.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι πρέπει να γινει αρχικός με επισήμανση ότι είναι σε προχωρημένο στάδιο, να επιβληθούν ότι ορίζεται στον 4030 και μετά τελικός.

Μίλα και με την υπηρεσία ελεγκτών δομησης. Αυτοί θα ξέρουν.

Εγώ αυτό καταλαβαίνω από την 299/2014.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Έχει αλλάξει κάτι σχετικά με την θεώρηση οικοδομικής αδείας με  έναρξη εργασιών πριν τον Μάρτιο του 2012 ;  (δηλ χωρίς ελεγκτή δόμησης) 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.