Μετάβαση στο περιεχόμενο

πρακτική άσκηση ΤΕΙ


Mr_X

Recommended Posts

Όχι. Πρακτική μπορείς να κάνεις μόνο σε συναδέλφους που έχουν κάνει κανονικά έναρξη επαγγέλματος και επιτηδεύματος (έχουν δηλαδή άδεια άσκησης και έχουν κάνει έναρξη στην εφορία).

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να κάνω την πρακτική μου άσκηση σε πιο ...χαλαρούς ρυθμούς. Καταλάβατε. Και αυτό γιατί δε βρίσκω σωστή πρακτική... Σωστός μισθός/ωράριο.

 

Φίλε μου, ο σκοπός της πρακτικής δεν είναι πληρωνεσαι αλλά να μάθεις...Θα πληρώνεσαι όσα δίνει το ΤΕΙ (κάπου στα 176 ευρώ), άντε και κανά ψιλικό από την εταιρεία, αν είναι φιλότιμη...

 

Και ναι, μπορεί να μη θες να ζοριστείς και να φύγεις από την Ελλάδα, αλλά θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι εννοείς με την αναλογία Σωστός μισθός/ωράριο και τι είναι για σένα μια σωστή πρακτική...

Link to comment
Share on other sites

Οκ, τα δεχομαι αυτα που λες, αν και εχω τις αμφιβολιες μου...

 

Παντως εγω μπορω να σου πω 10 προχειρες εταιρειες που κανουν "κρα" να παρουν παιδια απο ΤΕΙ για πρακτικη ασκηση... Αλλα βεβαια δε ξερω αν ειναι του γουστου σου ή αν σε ενδιαφερουν σαν αντικειμενο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν ξέρω τώρα με την κρίση τι γίνετε, όμως ξέρω πως τουλάχιστον μέχρι πέρσι υπήρχαν εταιρείες που παίρνανε άτομα για πρακτική και τους ξεζουμίζανε, κάθε λεπτό από το 8ωρο δούλευαν κανονικά. Λεφτά έπαιρναν 600 και κάτι αλλά ΜΑΘΑΙΝΑΝ.

 

Ένα φίλο μου από το ΤΕΙ, του ζήτησαν στην πρακτική να πλύνει το αμάξι της δουλειάς και κάτι άλλα χαζά, τους διαολόστειλε και τους κατήγγειλε, με αποτέλεσμα να μην ξαναπάρουν ποτέ ατομα για πρακτική. Δεν είναι ότι να 'ναι η πρακτική και μην την παρουσιάζεις έτσι. Μάλλον δεν τα ξέρεις καλά. Αν θες να βρεις σωστή πρακτική θα βρεις. Βέβαια όποιος δε θέλει να ζυμώσει, δέκα χρόνια κοσκινίζει...

Link to comment
Share on other sites

Διαδικαστικό θέμα οι σπουδές; Μάλιστα. Το διαβάσαμε και αυτό. Τέλος πάντων αν είναι διαδικαστικό θέμα τότε δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα να βγάζεις φωτοτυπίες και να κάνεις εξωτερικές εργασίες, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.