Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

πρακτική άσκηση ΤΕΙ


Mr_X

Recommended Posts

Βασικά φίλε μου, καλά κάνεις και το ψάχνεις έτσι.

 

Προσπαθείς να βρεις το καλύτερο δυνατό.

 

Ούτε χαμάλης να είσαι για πολύ , γιατί οκ θα είσαι λίγο στην αρχή και θες να παίρνεις τα νόμιμα λεφτά και να σου αρέσει. Να μάθεις κάτι.

 

Και αν δε το βρεις, να το περάσεις λίγοτερο κουραστικά. Γιατί να θες δυσκολίες όπως είπε κάποιος παραπάνω; Δε ξέρω κανένα που να θέλει να ζορίζεται.

 

Άλλο δυσκολίες στη δουλειά και άλλο ζόρικη δουλειά αλλά μαθαίνω από αυτό.

 

Μαζί σου είμαι.

 

 

Από εκεί και πέρα αυτά που διάβασα περί βαρεμάρας ,κοσκινίσματος, τεμπελιάς, μικρού μισθού γιατί αυτό τους αξίζει μου φαίνονται ολίγον έως πάρα πολύ μακρυά από τη πραγματικότητα.

Χωρίς να ξέρω θα μπορούσα να πω ότι είναι ή έστω συμπίπτουν με απόψεις ατόμων που σκύβουν το κεφάλι αβίαστα κρίνουν χωρίς να ξέρουν πόσο έχει ασχοληθεί κανείς γι αυτό που ψάχνει ή βάζουν πρακτικάριους σε μηχανάκια και να φτιάχνουν μια ζωή το καφέ. Γενικών καθηκόντων που λέμε.

 

Κάπου είδα και το ρήμα υπακούω;

 

Δε κατάλαβα δηλαδή. Άμα έχεις επιλογές για καλύτερα να κάνεις τον μπιπ και να "υπακούσεις"; Γι αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε σε αυτή τη χώρα.

 

Έλεος δηλαδή.

 

Σα παλιός σε αυτό το θέμα, θα σου έλεγα να το ψάξεις όσο έχεις περιθώρια νόμιμα βέβαια. Και αν δε βρεις το καλύτερο δυνατό, πήγαινε στην επιλογή που έχει τα βασικότερα από αυτά που θεωρείς εσύ ότι θα σου δώσουν εφόδια στο μέλλον.

 

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις αντικείμενο περισσότερο για να μάθεις και κάτι.

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Στις πρακτικές ΤΕΙ συνήθως είσαι αγγαρειομάχος. (φωτοτυπίες, τράπεζα. ΙΚΑ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Μα εννοείται ότι στις πρακτικές κάνεις αγγαρείες... Δλδ τι περιμένετε, μόλις πάρει μια εταιρεια ένα πρακτικάριο να του δώσει μια μηχανή να συντηρήσει, να κάνει καμμιά τεχνική μελέτη ή μήπως επίβλεψη?

 

Στους πρώτους 2 μήνες θα κάνεις καφέδες, φωτοτυπίες, άντε και κανά έγγραφο στο word, μέχρι να δουν ότι δεν είσαι ότι να ναι και για την πλάκα σου έρχεσαι... Μόλις σε κόψουν και δουν ότι σε ενδιαφέρει να μάθεις, θα σου δείξουν 5 πραγματάκια... Κανείς σε καμμιά πρακτική δε έμαθε τα πάντα... Και μόνο η εμπειρία να δουλέψει σε ένα εργοτάξιο, εργαστάσιο ή σε ένα τεχνικό γραφείο, και μόνο να δει πως δουλεύει ένας μηχανικός, τι κάνει, να μάθει ορολογία, πρακτικές κτλ αρκούν...

 

Όσο για την αναλογία μισθός/ωράριο, ποιά είναι η τέλεια αναλογία για ένα πρακτικάριο:

1. 800 ευρώ για 2 ώρες?

2. 600 ευρώ για 8 ώρες?

 

Και φυσικά εννοείται ότι οι εταιρείες παίρνουν πρακτικάριους γιατί τους έρχεται φτηνά... Αλλά κερδισμένος σε αυτή την περίπτωση δεν είναι μόνο η εταιρεία αλλα και ο φοιτητής...

Link to comment
Share on other sites

Spgirl, δε θα τα έλεγα καλύτερα. Ακριβώς έτσι είναι. Στην αρχή κάνεις απλά πράγματα, να μάθεις και το κόσμο και το χώρο. Μην ξεχνάμε είσαι 22 ετών ψάρι εκεί με τεράστια αλλαγή περιβάλλοντος και καθημερινότητας. Μόλις όμως σε δουν πρόθυμο δε σου χαρίζονται. Το τιμας το 8ωρο και με το παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Στις πρακτικές ΤΕΙ συνήθως είσαι αγγαρειομάχος. (φωτοτυπίες, τράπεζα. ΙΚΑ κτλ)

 

Εγώ πάντως στην πρακτική μου έσπαγα δοκίμια, επέβλεπα δημόσια έργα και έκανα αρχιτεκτονικά για ιδιωτικά έργα. Είναι τί θέλει να κάνει ο καθένας και πόσο το κυνηγά ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Η πρακτικη που κανουν στα ΤΕΙ ειναι ενα μεγαλο πλεονεκτημα

σε σχεση με τα ΑΕΙ αρκει βεβαια να γινει σωστα. Στα ΑΕΙ η

πρακτικη ειναι προαιρετικη και μικροτερης χρονικης διαρκειας

ενω ειναι συχνο το φαινομενο να μην πατανε ποτε οι φοιτητες...

 

Προσωπικα θεωρω πιο σημαντικη την πρακτικη στα ΤΕΙ αρκει να γινει

οσο πιο σωστα επιτρεπουν οι συνθηκες παρα τα δεκαδες θεωρητικα

μαθηματα που σου αραδιαζουν ενα σκασμο τυπους που ξεχνας

αμεσως...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στην πρακτική μου έσπαγα δοκίμια, επέβλεπα δημόσια έργα και έκανα αρχιτεκτονικά για ιδιωτικά έργα. Είναι τί θέλει να κάνει ο καθένας και πόσο το κυνηγά ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση.

Τυχερός ήσουν. εγω στις εταιρείες που έχω εργαστεί, όσοι ερχόντουσαν απο τει για πρακτική μόνο φασίνα δεν κάνανε.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στην αρχή πήγανε να με κάνουν το παιδί για όλες τις δουλειές αλλά από την τρίτη ημέρα ζητούσα να μου δώσουν δουλειά στο αντικείμενο. Μου έδωσαν το λοιπόν να προμετρήσω ένα διώροφο τόσο βάσει σχεδίου όσο και βάσει τιμών πιάτσας. Ε, έκατσα και τους υπολόγισα μέχρι και πόσο ασβέστη, άμμο και τσιμέντα θα χρειαστούν για το σοβάτισμα. Την επόμενη ημέρα το πρωί βρήκα στο "γραφείο" μου τον ΚΤΣ και ένα σημείωμα που έλεγε να προσέξω ιδιαίτερα το κομμάτι που αφορά λήψη δοκιμίων και έλεγχο κάθισης. Μετά όλα πήραν τον δρόμο τους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.