Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

πρακτική άσκηση ΤΕΙ


Mr_X

Recommended Posts

Καλησπέρα...

λοιπόν...ήρθαν απο το γραφείο κάποιοι σπουδαστές ΤΕΙ και μου ζήτησαν να κανουν πρακτική άσκηση 6μηνη για να μπορέσουν να πάρουν το πτυχίο τους.

το βασικό ερώτημα μου και ενδοιασμός μου ειναι κατα πόσο μια τέτοια κίνηση καλής θέλησης απο την πλευρά μου, θα με επιβαρύνει φορολογικά....

εχει κανείς σας εμπειρία...μπορείτε να μου δώσετε κάποιες κατευθύνσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τα ένσημα στοιχίζουν 10 ευρώ μηνιαίος , ο μισθός πληρώνεται αποκλειστικά από τον ΟΑΕΔ ή αν γίνει μέσω ΕΣΠΑ τότε από κονδύλια του ΕΣΠΑ. Δεν επιβαύνεται καθόλου ο εργοδότης . Κάθε άλλο , έχει ένα βοηθό . Αλλά για τα φορολογικά , επειδή αλλάζουν συνέχεια , οι ενδιαφερόμενοι εργοδότες καλύτερα να ρωτήσουν τους λογιστές τους. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

TakisSor, επαναφέρω το θέμα, διότι ο λογιστής, μού ανέφερε αυτό:

 

Η προβλεπόμενη μηνιαία αποζημίωση του ασκούμενου Σπουδαστή για το διάστημα της Πρακτικής του Άσκησης

σε ιδιωτικό φορέα απασχόλησης καθορίζεται με την κοινή Υ.Α. Ε5/1797/20-3-1986

«σε ποσοστό 80% επί του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, που ισχύει κάθε φορά,

με βάση την Εθνική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας», ήτοι με τα σημερινά δεδομένα

α) 25x 22,83x 80%= 456,60€ (για σπουδαστές κάτω των 25 ετών) ή  

β)25x26,18x80%= 523,60€ (για σπουδαστές άνω των 25 ετών) και καταβάλλεται από την επιχείρηση σε μηνιαία βάση.  

 

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος να μας πει σήμερα τι εφαρμόζεται ως προς την αμοιβή των Σπουδαστών;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ένα σημαντικό ποσό το αναλαμβάνει το κράτος. Γιατί δε μιλάς με ένα γραφείο διασύνδεσης για λεπτομέρειες;

Link to comment
Share on other sites

Kioanni ,

 

Αυτό που συμβαίνει σήμερα είναι ότι αυτός που κάνει την πρακτική του σε ιδιώτη θα πάρει την αποζημείωση που δικαιούται μόνο από τον ΟΑΕΔ ( πηγαίνει στο τέλος της πρακτικής του με τα κατάλληλα χαρτιά ) και όχι από τον ιδιώτη γιατί προφανός κανένας ιδιώτης δεν έχει να του τα δώσει . 

Edited by TakisSor
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα,

ανοίγω εδώ το θέμα για να μη σπαμάρω άλλες ενότητες.

Τελειώνω την σχολή(ΤΕΙ) και φτάνει η στιγμή για την πρακτική άσκηση. Δεν έχω καμία ιδέα για την αγορά εργασίας, πού υπάρχει χώρος και μέλλον, ούτε για αμοιβές και τα σχετικά, ας πούμε ότι δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα.

Θα ήθελα να ακούσω κάποια άποψη για το που αξίζει να στραφώ, σε ποιο τομέα να κινηθώ έτσι ώστε η όποια εμπειρία αποκτήσω από την πρακτική να με βοηθήσει να έχω δουλειά μελλοντικά και προφανώς κάπου όπου και οι αμοιβές θα είναι σχετικά ικανοποιητικές.

Ευχαριστώ.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1. Για να έχει νόημα η πρακτική σου, θα πρέπει να αναζητήσεις εργασιακό περιβάλλον που θα σου προσφέρει τη μεγαλύτερη δυνατή εμπειρία. 

2. Η αγορά είναι ρευστή, δεν υπάρχει τίποτε "σίγουρο". Τα μόνα στα οποία μπορείς να επενδύσεις είναι οι γνώσεις σου και το (προσωπικό κι επαγγελματικό) ήθος. Κάνε αυτό που σου αρέσει περισσότερο, και κάνε το με αγάπη.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και το ψάχνεις αλλά στη θέση σου δε θα αγχωνόμουν και πολύ. Στις πιο πολλές περιπτώσεις, το πού θα πέσεις και τι θα κάνεις στην πρακτική είναι και θέμα τύχης. Αν έχεις την πολυτέλεια επιλογής, πήγαινε εκεί που έχεις προοπτική να παραμείνεις. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.