Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πατάρι σε κατάστημα (1971)


alkisths

Recommended Posts

  • 2 months later...

Ας συνεχίσω κι εγώ από εδώ, γιατί μου φαίνεται πιό συγγενές το ερώτημα:

Μπορώ - και πιθανόν πρέπει - να νομιμοποιήσω πατάρι σε κατάστημα (άδεια του 94) σύμφωνα με τις διατάξεις του ΝΟΚ, αφού

κάνω ρύθμιση με το Ν. 4178/2013 για τα αυθαίρετα και πληρώσω παράβολο;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει πρώτα να δεις αν έχει τις προδιαγραφές για να νομιμοποιηθεί. Εφόσον τις έχει, επιλέγεις. Ή πληρώνεις παράβολο και προχωράς σε νομιμοποίηση, ή πληρώνεις συνολικό πρόστιμο και μένεις εκεί. Αν δεν έχει τις προδιαγραφές τότε είναι μονόδρομος η πληρωμή του συνολικού προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει πρώτα να δεις αν έχει τις προδιαγραφές για να νομιμοποιηθεί. Εφόσον τις έχει, επιλέγεις. Ή πληρώνεις παράβολο και προχωράς σε νομιμοποίηση, ή πληρώνεις συνολικό πρόστιμο και μένεις εκεί. Αν δεν έχει τις προδιαγραφές τότε είναι μονόδρομος η πληρωμή του συνολικού προστίμου.

Προδιαγραφές αν εννοείς 70 %, ύψος κλπ ΝΟΚ εντάξει, υπόλοιπο συντελεστού δόμησης δεν έχω. Οπότε λες πάλι για δυο επιλογές;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε άδεια του 1960 ύψος καταστήματος 5μ καθαρό ...κατασκευάστηκε ξύλινο πατάρι το οποίο δεν φαινόταν στην άδεια το 1960 το οποίο καλύπτει όλη την επιφάνεια του κααταστήματος >70% .Δεν αναφέρεται πουθενα..πώς μπορώ να το πάω προ του 83? καμια ιδέα?

Έχω δήλωση του ιδιοκτήτη...καθώς και η κατασκευή του καταστήματος...ύψος 5 μ παράθυρα στο πάνω τμήμα....έδειχναν ότι θα κατασκευάζονταν πατάρι...

Link to comment
Share on other sites

εδω δεν ειναι για τον 4178/13.

αλλά νομίζω οτι δεν μπορείς να το πας προ83...πρεπει να το αποδείξεις με δημόσιο εγγραφο ΄αεροφωτογραφία.....οπότε τελευτα'ια κατηγορία...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω πατάρι που φαίνεται στα σχέδια με άδεια του 81 σε κατάστημα, όμως είναι μεγαλύτερο του 50%. Μπορώ να τακτοποιήσω το υπόλοιπο; Δεν έχω καταλάβει ακόμα πως τα ενέκρινε η πολεοδομία. Εκεί που κολλάω είναι στο γεγονός ότι εκδόθηκε άδεια για πατάρια με υπέρβαση. Έχει κανείς καμία υπόθεση για το πως μπορεί να έγινε; Πως Θα φανεί δηλαδή στην τακτοποίηση ότι τακτοποιώ λάθως εκδοθείσα άδεια; θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ. Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

τωρα πλάκα μου κάνεις...ε???

 

 

με καθούμενους? δώσε μια σωστή περιγραφή και πλήρη σε παρακαλώ....

 

 

αν έχεις καθούμενους τότε δεν είναι απλά ΚΥΕ αλλά είναι χωρος συναθροισης κοινου με χρήση αναψυκτηριο και κατάστημα Υ.Ε. (πρατήριο άρτου)

 

αν έχω δίκιο ΄θελεις και αλλαγή χρήσης.

 

οποτε θα πας ΥΔΟΜ θα παρεις την απόφαση τους για το πατάρι και μετά θα πράξεις. και αν το πατάρι είναι αυθαίρετο...τότε στα αυθαιρετα και όχι εδω.

και για αλλαγη χρήσης ή οχι στα ΚΥΕ και σχετικά αλλα post

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Μετέφερα το ερώτημα κατόπιν αιτήματος Moderator! θα διαγραφεί. Το πατάρι θα είναι βοηθητικής χρήσης. Δε θα μπουν καθήμενοι.

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παταρι του 88! 

δεν φαινεται στην αδεια ....αρα ολο παρανομο....σωστα?

Ζητανε το μαγαζι για Υγ.Ενδιαφεροντος.

Πρεπει να υπογραψω για την χρηση και για κτιριοδομιες προδιαγραφες...

 

Απορια....μεχρι τωρα πως εδιναν αδεις λειτουργιας σε τετοια αυθαιρετα παταρια? γνωριμιες? λαδωματα? ....!!!???

 

 

επι του θεματος...

αν πληρξ τις προδιαγραφες του ΝΟΚ τοτε παει με μειωτικο σωστα (ανεξαρτητα απο 70%)?

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.