Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

OEM - Συσκευασια τρίτου επωνυμου κατασκευαστή


ΟΩΝ

Recommended Posts

Βρήκα σε e-shop λειτουργικό σύστημα (Microsoft) με αυτήν την σημείωση:

"OEM - Συσκευασία τρίτου επώνυμου κατασκευαστή"

Τι σημαίνει αυτό; Υπάρχει κάποιος (κρυφός) κίνδυνος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Έιναι η έκδοση του λειτουργικού που διανέμεται με καινούργιο υπολογιστή.

 

Θεωρητικά δεν μπορείς να την βάλεις αλλά εδώ στην Ελλάδα πουλιέται κανονικά.

 

Πρόσεξε όμως ότι ο σειριακός αριθμός του λειτουργικού "παντρεύεται" με τον υπολογιστή σου. Έτσι αν σε κάποια φάση απεγκαταστήσεις την συγκεκριμένη

έκδοση απο τον υπολογιστή σου για την περάσεις σε έναν άλλο δε γίνεται (για να γίνει αυτό θες την Retail έκδοση).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε Άκη...

  1. Υπάρχει περίπτωση να "χτυπήσει" το λειτουργικό επειδή φτιάχνεται (; ) από τρίτο κατασκευαστή;
     
  2. Επειδή είμαι λίγο άσχετος με τους Η/Υ, θα μπορέσω να εγκαταστήσω μόνος μου το λειτουργικό; Είναι εύκολο;
     
  3. "Πειράζει" αν το νέο λειτουργικό που θα αγοράσω θα είναι XP; Είναι "αναχρονιστικό" μήπως; Θα χάσω κάποια εξέλιξη της τεχνολογίας;

Ευχαριστώ και πάλι...

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

οι oem εκδόσεις των windows μέχρι πρόσφατα προβλέπονταν για χρήση μόνο στον υπολογιστή με τον οποίο αγοράστηκαν πακέτο και απαγορευόταν η εγκατάσταση σε διαφορετικό μηχάνημα, στα win8 νομίζω αυτό εχει αλλάξει

 

το oem δεν σημαίνει κατασκευή τρίτου αλλά πώληση πακέτο μόνο με εξοπλισμό τρίτου

η εγκατάσταση είναι ίδια αν μπορείς τα κανονικά θα μπορέσεις και αυτό

πειράζει αν το μηχάνημα που θα το εγκαταστήσεις δεν εχει drivers για winxp

Link to comment
Share on other sites

1. Όχι, απλά θα είναι προεγκατεστημένο (απάντηση και στο 2).

3. Ανάλογα. Πόση RAM θα έχει το εργαλείο και τί προγράμματα χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν σου καεί η μητρική, μπορείς να τηλ στη MS και να το εγκαταστήσεις κανονικά. ;)

 

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

πειράζει αν το μηχάνημα που θα το εγκαταστήσεις δεν εχει drivers για winxp

Επειδή θα είναι καινούργιος υπολογιστής, υπάρχει περίπτωση να μην έχει drivers για XP; Μήπως δηλ. οι νέοι Η/Υ έχουν drivers μόνον για windows 7 ή 8;

Ανάλογα. Πόση RAM θα έχει το εργαλείο

4 GB

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι drivers για windows xp βρίσκεις γενικά ακόμα εκτός αν πρόκειται για περίεργο hardware. Καλού-κακού ρώτα από εκεί που θα πάρεις τον υπολογιστή αν το hardware που θα σου βάλουν υποστηρίζεται στα

windows xp.

 

Αν σκέφτεσαι να βάλεις παραπάνω από 4gb μνήμη στο μέλλον, πολύ πιθανό κατά τη γνώμη μου - οι μνήμες είναι ΠΟΛΥ φτηνές αυτή την περίοδο, καλό θα είναι να σκεφτείς να βάλεις 64μπιτο λειτουργικό ώστε να μπορείς

να εκμεταλλευτείς παραπάνω από 4gb εγκαθιστώντας αντίστοιχες εφαρμογές (πχ. Autocad 64 bit, 3ds max 64 bit).

 

Υπάρχει και 64μπιτη έκδοση των Windows Xp αλλά δεν νομίζω ότι πότε ήταν ιδιαίτερα δημοφιλής.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν σου καεί η μητρική, μπορείς να τηλ στη MS και να το εγκαταστήσεις κανονικά.

Επειδή πρόκειται για λάπτοπ, αν καεί η μητρική δεν θα είναι τεράστιο το κόστος αλλαγής, οπότε θα συμφέρει να πάρω νέο λάπτοπ;

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκεται για λάπτοπ, το βρίσκω απίθανο να μπορείς να βρεις οδηγούς για windows xp...

 

Από ότι κατάλαβα θες να απεγκαταστήσεις τα windows 7/8 που πιθανόν να έχει και να βάλεις xp επειδή σε βολεύουν περισσότερο;

 

Καλύτερα ρώτησε αν υποστηρίζονται windows xp από εκεί που θα αγοράσεις, αλλά το βλέπω απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.