Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή διατομής αγωγών DC


οδυ

Recommended Posts

Καλησπέρα.

εχω ενα πανελ 130w ο ρυθμιστης μου φορτισης ειναι 18 μετρα μακρια.

θελω να επιλεξω την διατομη καλωδίου για αυτην την αποσταση.

Ο τυπος ειναι αν δεν κάνω λάθος:

 

A=2*L*I/Vmpp*k*ε%

 

τα στοιχεια του πανελ:

 

P=130W

Vmpp=17,5v

VOC=22,4V

I=7,43A

Ish=8,22A

 

Αρα Α=(2*18*7,43)/(17,5*56*1%)=267,48/980*1%=267,48/9,8=27ΜΜ2 ειναι δυνατων να βγαινει καλωδιο τέτοιας διατομής απο πανελ σε ρυθμιστη? Λογικα αφου το πανελ βγαζει 7,43A με 1,5 που αντεχει 16 amper ειμαι καλημενος!

Link to comment
Share on other sites

Λάθος είναι !

Tι ονομαστική τάση συστήματος έχεις 24 Volt ?Εάν ναι τότε ...

Στο κύκλωμα ΦΒ πεδίου -Ρυθμιστή η μέγιστη επιτρεπόμενη πτώση τάσης είναι 3%

ΔV=3/100*24=0,72Volt

H ένταση του τμήματος ΦΒ πεδίου - Ρυθμιστή είναι 1,25 φορές του Ιdc ΦΒ πεδίου

Εάν η ένταση του ΦΒ πεδίου σου είναι 8,22Α τότε έχουμε 8,22*1,25=10,2Α

S=2*L*I/56*ΔV=2*18*10,2/56*0,72=9,10 mm2

Aρα επιλέγεις διατομή 10 mm2

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρηστω φίλε!

Εχω ένα πανελ 130 w με τα στοιχεια που ανεφερα παραπανω .

Για της συσκευες που θα χρησιμοποιησω το συστημα μου βγαινει βαση και της ηλιακης ακτινοβολιας 128w και η μπαταρια 19,5ah

οποτε για το πανελ επελεξα μπαταρια βαθειας εκφορτισης(ανοιχτου τύπου) 38ah

o ρυθμιστης θα είναι 12v 15A

 

Απο το ρυθμιστη στην μπαταρια υπολογησα την διατομη ως εξης:

ο ρυθμος φορτισης φορτισης της bat ειναι:I=33ah/10h=3,3a

στο equalization ομως εχω: 33ah/5h=6,6a

 

παιρνω 1,5mm2 διατομη που αντεχει σε 19A αρα Ι= 19*1,24=23,56 προσθετω και συντελεστες Ικαλ=23,56*0,91*0,8=17,15αμπερ

Fθερμοκρ=0,91 Fαγωγων=0,8 πρέπει Ικαλωδιου>=Ι(bat) αρα 17,15>6,6

Α=2*l*i/v*k*dv=2*4*6,6/122*56*0,12=0,66mm2 επιλεγω 1,5mm2 .

Η διατομη είναι σωστη?\

Link to comment
Share on other sites

O ρυθμιστής θα πρέπει να αντέξει 1,25 φορες το μέγιστο ρεύμα κατανάλωσης των φορτίων.

Υπολόγισε πρώτα το ρεύμα κατανάλωσης των φορτίων σου.

Για να υπολογίσεις το ρεύμα κατανάλωσης θα πρέπει να ξέρεις την ισχύ των φορτίων σου και την τάση του συστήματος Ι=P/V.

Στο κύκλωμα ρυθμιστή μπαταρία η μέγιστη επιτρεπόμενη πτώση τάσης είναι 1%.δλδ ΔV=1/100*12=0,12Volt

Συμφωνα με το παραπάνω τύπο υπολογίζεις και την διατομή καλωδίων Ρυθμιστή - Μπαταρία .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φίλε μου θα σε συμβούλευα αν έχεις σκοπό να κάνεις μόνος σου την μελέτη και την εγκατάσταση ενόν αυτόνομου ΦΒ συστήματος να μην το κάνεις αλλά να ζητήσεις την βοήθεια κάποιου συναδέλφου έμπειρου πάνω στα ΦΒ συστήματα και ειδικότερα πάνω στα αυτόνομα γιατί τα πράγματα είναι ποιο περίπλοκα απο ότι είναι είναι στα διασυνδεδεμένα.

Φιλικά πάντα .

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

Όλα έχουν να με το ποσοστό των απωλειών που θεωρούμε "αποδεκτό" κατά περίπτωση.

 

Στην περίπτωση σου, έστω ότι χρησιμοποιούμε το 1,5άρι καλώδιο, όταν θα έχουμε την μέγιστη παραγωγή ισχύος από το Φ/Β και ρεύμα ~8Α, η πτώση τάσης στο καλώδιο θα είναι η εξής:

- Από τον πίνακα που μου δίνει ο κατασκευαστής (π.χ. http://www.cablel.gr/dyn/prod/tech/12150863003.pdf ) βρίσκω την αντίσταση του καλωδίου. Υπολογίζω για όλο το μήκος, δηλ. 18+18=36 μέτρα. Για 1,5άρι αγωγό βγαίνει ~0,43ohm.

- Η πτώση τάσης πάνω στον αγωγό σε μέγιστη ισχύ θα είναι 8Α*0,43ohm=3,44V.

- Επομένως η ισχύς που θα καταναλώνεται στον αγωγό θα είναι 3,44V*8A=27,52W, δηλ. περισσότερο από 20% της ονομαστικής ισχύος του Φ/Β!

 

Ξεκινάμε ανάποδα...

Έστω ότι ορίζω μέγιστο "αποδεκτό" ποσοστό απωλειών 5%. Αυτό θα ισχύει μόνο όταν το Φ/Β πλησιάζει το μέγιστο της ισχύος του, δηλαδή για 2 - 3 ώρες το πολύ. Για το υπόλοιπο χρονικό διάστημα οι απώλειες θα είναι πολύ μικρότερες.

- Η "αποδεκτή" κατανάλωση ισχύος στον αγωγό θα είναι 6,5W

- Η πτώση τάσης στον αγωγό για αυτήν την ισχύ θα είναι 6,5W/8A=0,81V

- Η αντίσταση του αγωγού για να προκαλεί αυτήν την πτώση τάσης θα είναι 0,81V/8A=0,1012ohm (στα 36m)

Ανάγω για 1000m και βρίσκω 2,81ohm. Πάω τελικά στην λίστα του κατασκευαστή και βρίσκω ποιος αγωγός έχει <2,81ohm/km...στην προκειμένη περίπτωση πολύ κοντά είναι το 6άρι αλλά με το 10άρι θα είναι πολύ καλύτερα.

Στην πράξη, οι συνολικές απώλειες ενέργειας θα είναι πολύ μικρότερες από 5% αφού

Αυτά ισχύουν για το καλώδιο από το Φ/Β μέχρι τον ρυθμιστή φόρτισης.

 

Το καλώδιο από τον ρυθμιστή φόρτισης μέχρι την μπαταρία καλό θα είναι να είναι όσο μεγαλύτερης διατομής μας επιτρέπουν οι υποδοχές σύνδεσης του ρυθμιστή γιατί είναι σημαντικό να "διαβάζει" ο ρυθμιστής την τάση της μπαταρίας με μεγάλη ακρίβεια.

Για τον ίδιο λόγο θα πρέπει ο ρυθμιστής να είναι όσο γίνεται πιο κοντά στην μπαταρία οπότε το καλώδιο αυτό δεν έχει τελικά μεγάλο μήκος και υπερβολικό κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην απο ηλεκτρικης αποψης ειμαι πολυ εμπειρος κυριως σαν εγκαταστατης.Πάλυ σαν εγκαταστάτης έχω κανει πολλά έργα 10kw σε στεγες-ταρατσες.Αυτό που παρατήρησα είναι ότι στα αυτόνομα δεν υπαρχει συγκεκριμένος υπολογισμος,ο καθενας το βλεπει και με έναν διαφορετικο τροπο.Σε δύο πτυχιακες που έτυχε να διαβάσω βρηκα τους υπολογισμους λιγο διαφορετικους. Για παραδειγμα

 

για διατομη: A=2*L*I/Vmpp*k*ε% ή A=2*L*P/V2*K*1% απο πανελ-ρυθμιστη δεν παιρνει την ταση συστημ(12-24) αλλα την Vmpp του πανελ

 

τα στοιχεια του πανελ:

 

P=130W

Vmpp=17,5v

VOC=22,4V

I=7,43A

Ish=8,22A

 

οποτε αν προσεξεις λιγο το pdf: http://vivliothmmy.e...

 

θα δεις λιγο διαφορετικα πραγματα.

 

κυριως στην σελιδα 50 που εχει τον τυπο.

 

τονηζω οτι δεν ειμαι ειδικος απλος απόψεις εκφραζουμε.

Edited by miltos
Συγχώνεψη διαδοχικών δημοσιεύσεων
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαρήστω.Καταλαβα τελικά το λάθος.το pdf είχε καποια λαθη (κακως για πτυχιακη)και με μπερδεψανε και μενα.

 

genesis αν εχουμε π.χ ενα πανελ 230w. και λέμε με το νομο των τριων: Στο 100% εχω 230w

στο 1% χ αρα χ=2,3w απωλειες στο καλώδιο. Τώρα κανοντας τη διαδικασια που αναφέρεις: 2,3/8=0,28v και η αντισταση αγωγου 0,28/8=0,035ωμ ετσι αν εχω 10μετρα αποσταση τότε

στα 2*10 εχω 0,035ωμ

στα 1000 χ αρα χ=1,75ωμ/κμ οποτε κοιταζω ποιος αγωγος ειναι <1,75 και συμφωνα με τον πινακα παιρνω 16mm2.

ως εδω η διαδικασια αυτη ειναι σωστη,και ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως!

Εκτιμώ όμως ότι 1% απώλειες στην μέγιστη ισχύ είναι υπερβολικό. Στην πράξη, η μέση απώλεια στο σύνολο της ημέρας θα είναι αρκετά μικρότερη.

Νομίζω ότι αν υπολογίζεις για απώλεια 5% στο ρεύμα μέγιστης ισχύος είναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.