Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξωτερική θερμομόνωση κατοικίας


andis

Recommended Posts

Γειά σας,

 

Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με την εξωτερική θερμομόνωση κατοικίας (της δίκης μου)που βρίσκεται μεταξύ δυο άλλων σπιτιών.

 

Βασικά τώρα κτίζετε. Σε 2 εβδομάδες περίπου θα τελειώσει και η πλακά της ταράτσας.

 

Εκείνο που με ανησυχεί είναι ποσό θερμομονωτικό θα είναι το σπίτι.

-Η τοιχοποιία του σπιτιού θα γίνει με τούβλα 30 εκατοστά πάχους

-Οι δοκοί και οι κολώνες έχουν καλυφτεί με 5 εκατοστά πολυστερίνη.

-Και η ταράτσα θα καλυφτεί και 5 εκατοστά πολυστερίνη και 4 εκατοστά ασφαλτόπανο.

 

Πιστεύετε ότι χρειάζεται εξωτερικά να καλύψω όλο το σπίτι με πολυστερίνη (κέλυφος) ?

 

Επίσης θα βάλω θέρμανση με σώματα(στο πάρων στάδιο μόνο την πρόνοια)…αλλά αν με το κέλυφος δεν θα χρειαστεί να ανάβω την θέρμανση :mrgreen: , τότε δεν θα είχα πρόβλημα να επενδύσω έξτρα λεφτά για πολυστερίνη.

 

Η άλλη επιλογή είναι να τα αφήσω ως έχουν και να βάλω θερμοσοβά.

 

Ευχαριστώ και περιμένω τις παρατηρήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

εφόσον αναφέρεις οτί τώρα κτίζεται λογικά θα υπάρχει μελέτη ενεργειακής απόδοσης, θα ακολουθήσεις τη ΜΕΑ δεν κάνουμε ότι μας κατέβει .

Link to comment
Share on other sites

Αδεια πειρα εδω και 5 μηνες..Φυσικα εχουμε μελέτη ενεργειακής απόδοσης απλα λεω, αν θα ειχε καλυτερη θερμομωνοση το σπιτι αν επιπροσθετα απο τα 30 εκατοστα του τουβλου εκανα και κελυφος...Επειδη εχω μπει σε σπιτι με κελυφος τον χειμωνα και πραγματι ηταν αρκετα ζεστο..ενω σε σπιτι μονο με τουβλα και πολυστερινη σε δοκους και κολωνες δεν ηταν τοσο ζεστο.

 

Απλα προσπαθω να βρω επιπροσθετες λυσεις για να κανω το σπιτι πιο θερμονωτικο.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αφού έβγαλες , όπως μας ενημερώνεις , την άδεια πρίν 5 μήνες και τώρα βρίσκεσαι στη φάση της κατασκευής του σκελετού του κτιρίου ( μελλοντικής κατοικίας σου ) σημαίνει ότι μηχανικό που σου έβγαλε την άδεια και επιβλέπει την ανέγερση έχεις . Συνεργάσου λοιπόν μαζί του και μοιράσου τους προβληματισμούς σου και τις ανησυχίες σου . Στο κάτω - κάτω απο αυτόν θα ζητήσεις το '' λόγο '' για οτιδήποτε και αν παρουσιαστεί τώρα ή στο μέλλον . Εγώ απλά να πω πως η αγορά είναι γεμάτη απο κάθε είδους επιλογές ( υπερβολές δεν χρειάζονται ) . Με το καλό να μπείς και μέσα .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πώς εφόσον δεν τοποθέτησε μόνωση συμφωνα με τα λεγόμενα σου ακολουθεί τις ελάχιστες τιμές του κενακ οσο αφορά τον εξωτερική τοιχο ?

Edited by dubfire
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μία στο εκατομμύριο να έχεις μελέτη εν. απ. και να αναφέρει μέσα μόνο τούβλο. Επαναλαμβάνω με τι ανθρώπους έχεις μπλέξει;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..Κάτι σημαντικό που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι είμαι από Κύπρο (@dubfire)...Όποτε οι κανονισμοί είναι διαφορετικοί φαντάζομαι.

 

@kostas_super_3 όπως ανάφερα και πιο πριν το σπίτι περιλαμβάνει 5 εκατοστά πολυστερίνη στους δοκούς και στις κολώνες. Και η τοιχοποιία 30 εκ. θερμομονωτικό τούβλο.

 

@gavrilis . Το έχω μιλήσει με τον αρχιτέκτονα για να κάνω κέλυφος με πολυστερίνη αλλά μου είπε ότι δεν χρειάζεται εφόσων βάλαμε 30.εκ θερμομονωτικό τούβλο. Αυτό που δεν τον έχω ρωτήσει είναι για θερμοσοβά.

 

Αυτό που ζητώ από σας είναι, βάση της δικής σας εμπειρίας τι θα προτείνατε?

 

Αντιλαμβάνομαι οι αρχικές μελέτες ενεργειακής απόδοσης γίνεται για να δούμε πόσο ζεστό και ποσό κρύο θα είναι το σπίτι συμφώνα με τα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν. Αλλά πάντα διαφέρει η θεωρία από την πραγματικότητα. Και για να πω την αλήθεια δεν θα ήθελα να μπω στο σπίτι μου όταν θα τελειώσει και να πω έπρεπε να είχα κάνει αυτό ή εκείνο.

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή andis , αν κατάλαβα καλά , το σπίτι για το οποίο ρωτάς εδώ στο forum , κατασκευάζεται στην Ελλάδα ή στην Κύπρο ;

Link to comment
Share on other sites

Περνάει οριακά τις μέχρι τώρα απαιτήσεις " το θερμομονωτικό τούβλο " που επέλεξες.

Στα υπόψιν, ότι συζητείται να αλλάξει και σε εσάς ο κανονισμός ώστε να αποφεχθούν καταστάσεις σαν την δική σου.

Έχετε ήδη περάσει εδώ και λίγους μήνες στην διαδικασία, αναζήτησης η' έστω διόρθωσης, του αγγλικού προγράμματος που χρησιμοποιείτε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.