Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Με πτυχίο ή με εμπειρία????


panabeka

Recommended Posts

Οχι δεν θα τηλεφωνήσεις ούτε θα ξεψαχνίσεις 1000 βιογραφικά. Τα βασικά, σπουδές (μην ζητάς μηχανικό και σκάει manager..), προυπηρεσία (πάνω κάτω στα πλαίσια που θες), κτλ, που "χτυπάνε" στο μάτι σε 10-20 δευτερόλεπτα....

Οταν όμως είσαι στην τελική φάση επιλογής ανάμεσα σε 5-10, αντε φτάνεις στον κατάλληλο και δεν το κάνεις, 2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.

1ον Είτε δεν είσαι σοβαρή εταιρεία, δεν έχεις ιδέα από HR οπότε καλά να πάθεις....

2ον Είτε έχεις HR που για το μόνο πράγμα που πληρώνονται δεν μπορούν να το φέρουν εκ πέρας και παράλληλα δικαιολογούν τον τίτλο "γλάστρες" που έχουν όλοι οι HRάδες στις κατασκευαστικές τουλάχιστον εταιρείες....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συστατικές επιστολές είχε. Τηλέφωνο δεν πήρα γιατί δεν μου επετράπει. Γιατί? Γιατί η τελική επιλογή ήταν ανάμεσα σε 3 υποψήφιους με σύσταση απο φίλους και συγγενικά πρόσωπα του ιδιοκτήτη της εταιρείας. Και μη μου πείτε μερικοί πως δεν το έχετε ξαναδεί αυτό, ειδάλλως θα αρχίσω να πιστεύω πως ήμουν η μόνη που εργάστηκε σε ελληνική εταιρεία και όλοι οι υπόλοιποι είσαστε σε πολυεθνικές.

 

Φυσικά και δεν προσλήφθηκα για να διεκπεραιώνω τέτοιες διεργασίες, ούτε αυτή ήταν η θέση μου στο οργανόγραμμα, ούτε υπήρχε αντίστοιχο τμήμα, όμως στις ελληνικές εταιρείες όταν ένας εργαζόμενος ''τραβάει'', τον φορτώνουν με το όποιο τακτικό και έκτακτο project.

 

Στο δεδομένο αυτό πλαίσιο μπροσπάθησα να κάνω την καλύτερη δυνατή επιλογή. Δεν ήταν ούτε απροσάρμοστος, ούτε ψυχάκιας. Ψεύτης ήταν. Και μετά απο λίγες μέρες απολυμένος ψεύτης.

 

Όταν η θέση εργασίας αφορά απασχόληση σε εταιρεία δημοσίων έργων, τότε ναι θεωρείται αυτονόητο πως είναι απαραίτητη και θεμελιωδώς βασική η γνώση περί συνταξης ΠΠΑ και ΑΠΕ.

 

Έχει ενδεχομένως κοινωνιολογικό ενδιαφέρον πάντως, το πως στο εν λόγω συμβάν, δόθηκε βαρύτητα απο κάποιους συναδέλφους στο αν είμαι εγω καλή στη δουλειά μου ή σε ποιόν τομέα πιστεύετε πως πρέπει να απασχοληθώ και ποιόν να μην ''αγγίξω'', ως, απο οτι κατάλαβα, ''γλάστρα'', μη σοβαρή και άσχετη. Ενω το δεδομένο της έλλειψης επαγγελματισμού απο πλευράς συναδέλφου με το ψευδές βιογραφικό, ερμηνεύεται ως ''μαγκιά''.

 

Η αλήθεια είναι πως με ξάφνιασαν οι εύκολες και αβίαστες κριτικές στο πρόσωπό μου απο ορισμένους συναδέλφους στο συγκεκριμένο topic που συζητούμε, διατυπωμένες με εριστικό ύφος, ίσως και προσβλητικό σε κάποιες περιπτώσεις, που καταλήγουν σε άκριτα και αυθαίρεα συμπεράσματα, χωρίς καν να γνωρίζουν εμένα την ίδια ή τη δουλειά μου. Δεν θα μπω όμως στη διαδικασία να απαντήσω ανάλογα, αυτό θα ήταν εύκολο.

 

Για εμένα αποτελούν επιβεβαίωση της άποψή μου περί κοινωνικής παιδείας. Η εποικοδομητική κριτική σαφέστατα είναι καλοδεχούμενη. Δε τη διαχωρίζω κατά το δοκούν σε θετική ή αρνητική . Αυτό που είναι όμως, σε προσωπικό επίπεδο, αδιαπραγμάτευτο, είναι η καλαίσθητη έκφρασή τους.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η τελική επιλογή ήταν ανάμεσα σε 3 υποψήφιους με σύσταση απο φίλους και συγγενικά πρόσωπα του ιδιοκτήτη της εταιρείας. Και μη μου πείτε μερικοί πως δεν το έχετε ξαναδεί αυτό, ειδάλλως θα αρχίσω να πιστεύω πως ήμουν η μόνη που εργάστηκε σε ελληνική εταιρεία και όλοι οι υπόλοιποι είσαστε σε πολυεθνικές.

 

Ε, έτσι πες. Η θέση ήταν καπαρωμένη, γιατί ήταν γνωστός του ιδιοκτήτη. Απλώς τους βγήκε μάπα η επιλογή και τον έστειλαν. Σε άλλες εποχές θα τον κρατούσαν και θα τον έστελναν να κάνει χαμαλίκια μέχρι να μάθει, εξάλλου τι σημασία θα είχε ένας ακόμα μισθός? Όχι πλέον.

Περιττό να συζητάμε τα υπόλοιπα.

 

 

Φυσικά και δεν προσλήφθηκα για να διεκπεραιώνω τέτοιες διεργασίες, ούτε αυτή ήταν η θέση μου στο οργανόγραμμα, ούτε υπήρχε αντίστοιχο τμήμα, όμως στις ελληνικές εταιρείες όταν ένας εργαζόμενος ''τραβάει'', τον φορτώνουν με το όποιο τακτικό και έκτακτο project.

 

Ναι, αυτό συμβαίνει παντού, σε όλες τις εταιρίες. Σε μερικές εταιρίες αναγνωρίζεται, σε άλλες όχι.

 

 

Η αλήθεια είναι πως με ξάφνιασαν οι εύκολες και αβίαστες κριτικές στο πρόσωπό μου απο ορισμένους συναδέλφους στο συγκεκριμένο topic που συζητούμε, διατυπωμένες με εριστικό ύφος, ίσως και προσβλητικό σε κάποιες περιπτώσεις, που καταλήγουν σε άκριτα και αυθαίρετα συμπεράσματα, χωρίς καν να γνωρίζουν εμένα την ίδια ή τη δουλειά μου. Δεν θα μπω όμως στη διαδικασία να απαντήσω ανάλογα, αυτό θα ήταν εύκολο.

 

Συνάδελφε, και εμένα μου φάνηκες εριστική και προσβλητική:

καλά η συνέντευξη πριν τη πρόσληψη δεν έδειξε τίποτα η το τρελό βιογραφικό επικράτησε (αλήθεια τι περιέχει ένα τρελό βιογραφικό;;; ;)

Μην κουφαθούμε τελείως!!!

 

Προς Θεού δε θα θέλαμε αυτό για εσένα!

 

Και μη μου πεις ότι δεν είχες τέτοια πρόθεση γιατί και εγώ σου λέω ότι και εγώ δεν ήθελα να σε προσβάλω. Μίλησα για τον τρόπο που θα έπρεπε να λειτουργεί το HR στις εταιρίες (κατασκευαστικές και μη) ή τον βασικό σκοπό μιας συνέντευξης. Δεν σου έκανα υποδείξεις, ούτε θέλω να πείσω εσένα ή κάποιον άλλο. Πχ εγώ πιστεύω ότι οι συστατικές επιστολές είναι μόνο για τα πρώτα 5 χρόνια. Αν είναι κάποιος με 10+ χρόνια προϋπηρεσίας να αραδιάζει referees στο βιογραφικό του, θα χρειαστεί 3 σελίδες μόνο για τα ονόματα και τις πληροφορίες επικοινωνίας.

Κατά τα άλλα, η γνώμη μου ήταν ότι το κομμάτι του HR είναι μια ολόκληρη επιστήμη, όπως συμφωνεί μαζί μου και ο ikaros13 από ότι βλέπω.

Το να βγαίνει κάποιος και να λέει: “του έκανα συνέντευξη και δεν μου βγήκε καλός ο τύπος και εγώ ήθελα να τον απολύσω αλλά, εντάξει μωρέ, γιατί να του κόψω το ψωμί?” είναι λιγάκι εριστικό, δεν νομίζεις?

 

Νομίζω ότι από το πρώτο μου post ξεκαθάρισα ότι ο εν λόγω συνάδελφος είχε πολύ άσχημη συμπεριφορά και επ’ ουδενί δεν τον το ανήγαγα σε “μάγκα”.

Για να μην παρεξηγηθώ, διαφωνώ πλήρως με το στυλάκι που μας λες ότι παρουσίασε και το τουπέ.

 

Αν σε έχω θίξει, με συγχωρείς. Αν αυτό δεν σε καλύπτει, μπορούμε να συνεχίσουμε την κουβέντα μέσω pm.

Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω ίσως και μην βοηθάνε τον panabeka αλλά ας το ψάξουμε λίγο.

 

Συστατικές επιστολές δεν είχε;

Πόση σημασία έχουν οι συστατικές επιστολές?

Γιατί κάποιος να εμπιστεύεται οτι διαβάζει σε μια συστατική απο προηγούμενο εργοδότη?

 

... - αν υπάρχουν, ιδιαίτερο ρόλο παίζουν οι συστατικές επιστολές στις οποίες πρέπει να περιγράφεται συνοπτικά και το προφίλ του συνεντευξιαζόμενου (εργατικότητα, ομαδικό πνεύμα, ήθος).

Πολλές φορές, ακόμα και σε μικρές εταιρείες το προσωπικό χωρίζεται σε "στρατόπεδα", οι μέν και οι δε.

Πώς και απο ποιόν εξασφαλίζεται η "ουδετερότητα" και αντικειμενικότητα μιας συστατικής? IMO είναι αδύνατον.

 

Τα διάφορα HR Depts ναι μεν είναι χρήσιμα(?) αλλά τρώνε γκόλ πολύ εύκολα... Ας το αφήσουμε για αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το σκηνικό έτυχε να γίνει μπροστά μου, την επόμενη απολύθηκε. Αρχικά, όταν αποκαλύφθηκε η απειρία του, το είδα ανθρώπινα το θέμα. Δεν θα του κόψω εγω το ψωμί του του ανθρώπου σκέφτηκα, αρκεί να κάνει προσπάθεια να ανταπεξέλθει. Όταν όμως δεν υπάρχει κοινωνική παιδεία και ο σκοπός δεν είναι να γίνω εγω καλύτερος, αλλά να κατεβάσω τον άλλο στο δικό μου επίπεδό ανεπάρκειας, με όποιον τρόπο, εκεί νομίζω τέτοιες συμπεριφορές πρέπει να κόβονται μαχαίρι, για το καλό της κάθε εργασιακής ομάδας.

τον "στέγνωσες" κανονικά τον άνθρωπο...... 8-)

εγώ θα σταθώ σε αυτό το σημείο, στις "άριστες" σχέσεις των εργαζομένων μέσα σε μια εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω ίσως και μην βοηθάνε τον panabeka αλλά ας το ψάξουμε λίγο.

Πόση σημασία έχουν οι συστατικές επιστολές?

Γιατί κάποιος να εμπιστεύεται οτι διαβάζει σε μια συστατική απο προηγούμενο εργοδότη?

 

Δεν υπάρχει κανείς λόγος να εμπιστευτείς τον οποιονδήποτε αλλά κάποιος που έχει εμπειρία από συστατικές επιστολές μπορεί να διακρίνει τις "μούφα" (φιλικές) επιστολές από τις υπόλοιπες. Επίσης, ακόμα και η απουσία συστατικών επιστολών κάτι υποδηλώνει. Σε μια σοβαρή εταιρία πάντως οι συστατικές επιστολές έχουν τόση σημασία όση και το βιογραφικό.

 

 

 

Πολλές φορές, ακόμα και σε μικρές εταιρείες το προσωπικό χωρίζεται σε "στρατόπεδα", οι μέν και οι δε.

Πώς και απο ποιόν εξασφαλίζεται η "ουδετερότητα" και αντικειμενικότητα μιας συστατικής? IMO είναι αδύνατον.

Τα διάφορα HR Depts ναι μεν είναι χρήσιμα(?) αλλά τρώνε γκόλ πολύ εύκολα... Ας το αφήσουμε για αργότερα.

 

Αντικειμενική δεν είναι καμία επιστολή, σε όλες υπεισέρχεται ο υποκειμενικός παράγοντας. Αν, όμως, κάποιος είναι καλός στην δουλειά του αποκλείεται να έχει μόνο "κακές" συστατικές επιστολές. Επίσης, ο υποψήφιος έχει πάντα την δυνατότητα να εξηγήσει τους λόγους για τους οποίους κάποια επιστολή είναι ελαφρώς "εχθρική".

 

@tzitzikas: οι εταιρίες δουλεύουν με ομάδες ατόμων. Αν σε ένα εργοτάξιο συνυπάρχουν μηχανικοί που εχθρεύονται (με ή χωρίς εισαγωγικά) ο ένας τον άλλον τότε η κατασκευή του έργου είναι καταστρεπτική για την εταιρία. Δεν θα μπορούν να συνεννοηθούν ακόμα και στα πιο βασικά κλπ κλπ...

Edited by cna
Link to comment
Share on other sites

τον "στέγνωσες" κανονικά τον άνθρωπο...... 8-)

εγώ θα σταθώ σε αυτό το σημείο, στις "άριστες" σχέσεις των εργαζομένων μέσα σε μια εταιρία.

 

Συνάδελφε διάβασε και το παραπάνω. Τι σημαίνει τον στέγνωσα? Εσυ στην θέση μου θα τον κρατούσες εφόσον χαλούσε όλο το κλίμα της εταιρείας?

 

 

Ε, έτσι πες. Η θέση ήταν καπαρωμένη, γιατί ήταν γνωστός του ιδιοκτήτη. Απλώς τους βγήκε μάπα η επιλογή και τον έστειλαν. Σε άλλες εποχές θα τον κρατούσαν και θα τον έστελναν να κάνει χαμαλίκια μέχρι να μάθει, εξάλλου τι σημασία θα είχε ένας ακόμα μισθός? Όχι πλέον.

Περιττό να συζητάμε τα υπόλοιπα.

 

Ανάμεσα σε 3 όπως προείπα.

 

 

Ναι, αυτό συμβαίνει παντού, σε όλες τις εταιρίες. Σε μερικές εταιρίες αναγνωρίζεται, σε άλλες όχι.

 

 

 

 

Συνάδελφε, και εμένα μου φάνηκες εριστική και προσβλητική:

snapback.pngHQ7, στις 20 Απρίλιος 2013 - 00:27, έγραψε:

 

καλά η συνέντευξη πριν τη πρόσληψη δεν έδειξε τίποτα η το τρελό βιογραφικό επικράτησε (αλήθεια τι περιέχει ένα τρελό βιογραφικό;;; ;)

Μην κουφαθούμε τελείως!!!

 

snapback.pngChristinaZ, στις 22 Απρίλιος 2013 - 08:49, έγραψε:

Προς Θεού δε θα θέλαμε αυτό για εσένα!

 

 

Σου φάνηκε εριστική και προσβλητική η απάντησή μου και όχι η ερώτηση και το σχόλιο που την προκάλεσε ? Αυτό δυσκολεύομαι να το καταλάβω.

 

 

 

Και μη μου πεις ότι δεν είχες τέτοια πρόθεση γιατί και εγώ σου λέω ότι και εγώ δεν ήθελα να σε προσβάλω. Μίλησα για τον τρόπο που θα έπρεπε να λειτουργεί το HR στις εταιρίες (κατασκευαστικές και μη) ή τον βασικό σκοπό μιας συνέντευξης. Δεν σου έκανα υποδείξεις, ούτε θέλω να πείσω εσένα ή κάποιον άλλο. Πχ εγώ πιστεύω ότι οι συστατικές επιστολές είναι μόνο για τα πρώτα 5 χρόνια. Αν είναι κάποιος με 10+ χρόνια προϋπηρεσίας να αραδιάζει referees στο βιογραφικό του, θα χρειαστεί 3 σελίδες μόνο για τα ονόματα και τις πληροφορίες επικοινωνίας.

Κατά τα άλλα, η γνώμη μου ήταν ότι το κομμάτι του HR είναι μια ολόκληρη επιστήμη, όπως συμφωνεί μαζί μου και ο ikaros13 από ότι βλέπω.

Το να βγαίνει κάποιος και να λέει: “του έκανα συνέντευξη και δεν μου βγήκε καλός ο τύπος και εγώ ήθελα να τον απολύσω αλλά, εντάξει μωρέ, γιατί να του κόψω το ψωμί?” είναι λιγάκι εριστικό, δεν νομίζεις?

 

Καθόλου εριστικό γιατί δεν είναι αυτό το πνεύμα των λόγων μου. Αν διαβάσεις λίγο πιο πάνω στο post που αναφέρεσαι θα καταλάβεις. Ανθρώπινα το είδα. Ούτε αλαζονικά, ούτε υπεροπτικά. Ανθρώπινα γιατί πέρα απο όλα κανέις μας δεν ξέρει τι κουβαλάει ο άλλος πίσω του και πόσο ανάγκη έχει μια δουλειά. Επ ακριβώς έγραψα: ''Αρχικά, όταν αποκαλύφθηκε η απειρία του, το είδα ανθρώπινα το θέμα. Δεν θα του κόψω εγω το ψωμί του του ανθρώπου σκέφτηκα, αρκεί να κάνει προσπάθεια να ανταπεξέλθει. Όταν όμως δεν υπάρχει κοινωνική παιδεία και ο σκοπός δεν είναι να γίνω εγω καλύτερος, αλλά να κατεβάσω τον άλλο στο δικό μου επίπεδό ανεπάρκειας, με όποιον τρόπο, εκεί νομίζω τέτοιες συμπεριφορές πρέπει να κόβονται μαχαίρι, για το καλό της κάθε εργασιακής ομάδας''. Νομίζω πως με αδικείς, πως δεν είναι ακριβώς όπως το μέτεφερες.

 

Νομίζω ότι από το πρώτο μου post ξεκαθάρισα ότι ο εν λόγω συνάδελφος είχε πολύ άσχημη συμπεριφορά και επ’ ουδενί δεν τον το ανήγαγα σε “μάγκα”.

 

Δεν αναφερόμουν σε εσένα. Ο συνάδελφος ikaros13 τον θεώρησε μάγκα.

 

Αν σε έχω θίξει, με συγχωρείς. Αν αυτό δεν σε καλύπτει, μπορούμε να συνεχίσουμε την κουβέντα μέσω pm.

 

 

Δεν έχω θιχτεί, απόρησα απλώς, για τους λόγους που ανέφερα στην τελευταία μου ανάρτηση.

Συμφωνώ στο οτι η συζήτηση έχει ξεφύγει απο το θέμα του topic και καλό θα είναι, αν υπάρχει λόγος, απο εδω και πέρα να συνεχιστεί σε πμ

Link to comment
Share on other sites

Συστατικές επιστολές είχε. Τηλέφωνο δεν πήρα γιατί δεν μου επετράπει. Γιατί? Γιατί η τελική επιλογή ήταν ανάμεσα σε 3 υποψήφιους με σύσταση απο φίλους και συγγενικά πρόσωπα του ιδιοκτήτη της εταιρείας. Και μη μου πείτε μερικοί πως δεν το έχετε ξαναδεί αυτό, ειδάλλως θα αρχίσω να πιστεύω πως ήμουν η μόνη που εργάστηκε σε ελληνική εταιρεία και όλοι οι υπόλοιποι είσαστε σε πολυεθνικές.

εδώ αναφέρεις οτι αλλος ειναι ο ιδιοκτήτης της εταιρείας και εσυ οτι εισαι υπάλληλος. Αρα δεν είχες να τον κρατήσεις εσυ ή οχι. Αν με καταλαβαίνεις..... B)

Link to comment
Share on other sites

Μπόις εντ γκέρλ… διυλίσαμε τον κώνωπα και τον τζίτζικα μη πω με μια περίπτωση πρόσληψης….

Ας τον απολύσουν ας τον κάνουν ότι θέλουν κι ας συνεχίσει ο διάλογος περί εμπειρίας ή πτυχίου.

 

 

Πάμε για άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.