Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Με πτυχίο ή με εμπειρία????


panabeka

Recommended Posts

<Μου έχει τύχει να προσλάβω συνάδελφο μηχανικό του ΑΠΘ, με τρελό βιογραφικό, που στην πράξη αποδείχθηκε (και κυριολεκτώ επί τούτου) πως δεν ήξερε τι σημαίνει ΓΟΚ,ΑΤΟΕ και δεν ήξερε να βγάλει πίνακα οπλισμού,>

 

καλά η συνέντευξη πριν τη πρόσληψη δεν έδειξε τίποτα η το τρελό βιογραφικό επικράτησε (αλήθεια τι περιέχει ένα τρελό βιογραφικό;;;;)

Μην κουφαθούμε τελείως!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προς Θεού δε θα θέλαμε αυτό για εσένα! Περιείχε μεταπτυχιακά, εργοταξιακή εμπειρία σε δημόσια έργα, εμπειρία σε διαχείριση δημοσίων έργων ικανών προυπολογισμών κλπ, ότι δηλαδή χρειαζόμασταν για τη θέση. Στη συνέντευξη, όπου όπως αντιλαμβάνεσαι δεν τον ρώτησα πως συντάσσεται το ΠΠΑΕ και ο ΑΠΕ, θεωρώντας πως είμαστε επαγγελματίες, παρουσίασε δυναμικό προφίλ, με πολύ όρεξη, παρουσίασε έργα στα οποία απασχολήθηκε και σε κατασκευή και σε επίβλεψη κλπ Τώρα το αν όλο αυτό ήταν ένα ποιηματάκι το οποίο απο στήθησε...λυπάμαι αλλά τουλάχιστον η δική μου μαντική ικανότητα δεν είναι ιδιαιτέρως ανεπτυγμένη.. Ίσως την επόμενη φορά να μασάω φύλλα δάφνης :smile: ...

Link to comment
Share on other sites

Επαυξάνω σε αυτό που ρωτάει ο CNA . Γιατί, όπως έχει γράψει και σε άλλο νήμα, τη συνέντευξη δεν την κάνεις για να δεις τις γνώσεις του υποψήφιου, αυτό φαίνεται από το βιογραφικό του και ένα έμπειρο μάτι μπορεί να καταλάβει τις παπαρολογίες από τη πραγματικά ισχύει. Τη συνέντευξη την κάνεις για να δεις το προφίλ του υποψήφιου, όταν βάζεις κάποιον σε μια ομάδα ανθρώπων που θα είσαι στον ίδιο χώρο 8 και παραπάνω ώρες τη μέρα, το τελευταίο που θέλεις είναι να σου βγει ψυχάκιας ή απροσάρμοστος. Και για να τα δεις αυτά δεν χρειάζεται να είσαι ούτε μάντης, ούτε αστρολόγος.

Ίσως να συνεχίσεις με το τεχνικό κομμάτι της δουλειάς σου, το οποίο από ότι καταλαβαίνω το κάνεις πολύ καλά, και να αφήσεις την διαχείριση προσωπικού σε άλλους.

 

Από εκεί και πέρα, ούτε εγώ προσωπικά ξέρω να συντάσω ΠΠΑΕ ή ΠΑΕ, αλλά δεν είναι δα και πυρηνική επιστήμη…

Για να μην παρεξηγηθώ, διαφωνώ πλήρως με το στυλάκι που μας λες ότι παρουσίασε και το τουπέ.

 

Και για να γυρίσω πίσω στο θέμα του νήματος, εγώ προσωπικά πιστεύω ότι τα χρόνια εμπειρίας δεν συγκρίνονται με όσες περγαμηνές και να έχεις (MSc, PhD, MBA,PMP, κλπ ).

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Ας μην είμαστε τόσο δηκτικοί Topap. Προφανώς δεν ζήτησε η ίδια την θέση της προϊσταμένης διαχείρισης ανθρώπινου δυναμικού. Πάντως δύο νομίζω είναι οι βασικές ερωτήσεις στην συνέντευξη:

1) Γιατί έφυγες από την προηγούμενη δουλειά

2) Γιατί θέλεις να εργαστείς για την συγκεκριμένη εταιρία.

Από εκεί και πέρα, εκτός από τα πιστοποιητικά εμπειρίας - αν υπάρχουν, ιδιαίτερο ρόλο παίζουν οι συστατικές επιστολές στις οποίες πρέπει να περιγράφεται συνοπτικά και το προφίλ του συνεντευξιαζόμενου (εργατικότητα, ομαδικό πνεύμα, ήθος).

Edited by cna
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο τυπάς αφού όπως λες κατάφερε και παρουσίασε μούφα βιογραφικό και πήρε και την πρόσληψη είναι μάγκας.... Για να μη σου πω ότι εξέθεσε το HR της εταιρείας ή μάλλον το ανύπαρκτο-HR.....

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα Α

Το χαρτάκι του πτυχίου είναι ένα γεγονός δεδομένο.

Η εμπειρία είναι ένα γεγονός προς απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

...

Και θέλω να σας ρωτήσω....τα έχει ζήσει και άλλος αυτά... ή πάλι ήμουν τυχερός?

 

Σε αυτόν τον κόσμο ζεις.....οσο πιο γρήγορα το συνειδητοποιήσεις τόσο το καλύτερο....χωρίς να σημαίνει οτι πρέπει και να συμβιβαστεις.....

 

 

Όχι άσκοπες παραθέσεις. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

AlexisPap

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο τυπάς αφού όπως λες κατάφερε και παρουσίασε μούφα βιογραφικό και πήρε και την πρόσληψη είναι μάγκας....

 

Μην το έχεις σαν κάτι αδύνατο να συμβεί ακόμα και στην πιο άρτια οργανωμένη εταιρία. Όταν έχεις 1000 βιογραφικά μπροστά σου είναι κομματάκι δύσκολο να τηλεφωνήσεις σε όλες τις εταιρίες που αναφέρονται στις συστατικές επιστολές ώστε να επιβεβαιώσεις ότι όντως οι επιστολές είναι γνήσιες. Ακόμα και με 100 βιογραφικά είναι δύσκολο...

Edited by cna
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.