Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερώτηση για ανεστραμμένη μόνωση


Recommended Posts

Οταν τοποθετούμε θερμομόνωση εξηλασμένης πολυστερίνης επάνω σε υγρομόνωση ασφαλτόπανου, απαιτείται κάποια διαχωριστική στρώση μεταξύ των δύο? Κάπου είχα διαβάσει ότι η πολυστερίνη φθείρεται σε επαφή με ασφαλτικά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η περίπτωση σου,θα επηρέαζε αν ήταν σε υγρή μορφή το ασφαλτικό,καθώς το βενζόλιο μπορεί να προκαλέσει φθορές στην XPS.

Εγώ δεν θα χρησιμοποιούσα καθόλου ασφαλτόπανο,αλλά αν έτσι αποφάσισες για να είσαι ακόμα πιο σίγουρος τοποθέτησε γεωύφασμα στα 100 γραμμάρια, κάτω από 0,40 Ε/τμ είναι η τιμή του και επαναχρησιμοποιείται.Αφού θα το αγοράσεις που θα το αγοράσεις για την επάνω στρώση υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα τοποθετήται η θερμομόνωση και μετά η υγρομόνωση. Και κάτω από την υγρομόνωση το υλικό για τη διαμόρφωση των ρύσεων. Οπότε δε νομίζω σε καμία περίπτωση να έρχονται σε επαφή τα υλικά που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα τοποθετήται η θερμομόνωση και μετά η υγρομόνωση. Και κάτω από την υγρομόνωση το υλικό για τη διαμόρφωση των ρύσεων. Οπότε δε νομίζω σε καμία περίπτωση να έρχονται σε επαφή τα υλικά που αναφέρεις.

 

 

google ανεστραμμένη μόνωση!

 

Δεν είναι η περίπτωση σου,θα επηρέαζε αν ήταν σε υγρή μορφή το ασφαλτικό,καθώς το βενζόλιο μπορεί να προκαλέσει φθορές στην XPS.

Εγώ δεν θα χρησιμοποιούσα καθόλου ασφαλτόπανο,αλλά αν έτσι αποφάσισες για να είσαι ακόμα πιο σίγουρος τοποθέτησε γεωύφασμα στα 100 γραμμάρια, κάτω από 0,40 Ε/τμ είναι η τιμή του και επαναχρησιμοποιείται.Αφού θα το αγοράσεις που θα το αγοράσεις για την επάνω στρώση υποθέτω.

 

 

Τι εννοείς δε θα χρησιμοποιούσες ασφαλτόπανο? Αυτό είναι ήδη τοποθετημένο και είναι για υγρομόνωση. Η ερώτηση μου είναι φθείρει την εξηλασμένη πολυστερίνη σε άμμεση επαφή?

 

Για την επάνω στρώση μάλλον προς πλακάκια πάω, πιστεύω το γεωύφασμα με το χαλίκι θα προκαλέσουν μεγάλες φθορές με τα πατήματα σε βάθος χρόνου.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αφού το έχεις ήδη τοποθετήσει ρε gapidianak,τι σημασία έχει τι θα επέλεγα εγώ?

Τέλος πάντων,σου απάντησα ότι είναι η υγρή μορφή του ασφαλτικού που επηρεάζει,οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα για το σύστημα σου.

Τα πατήματα, στο ανεστραμμένο δώμα, προστατεύονται με ειδικές πλάκες που δεν θα φθείρουν την XPS και όχι χαλίκι.

Ζήτα εγγύηση για τις ρηγματώσεις αν με τον όρο πλακάκια, εννοείς την ταρατσόπλακα γιατί έχουν παρουσιαστεί προβλήματα στην ειδική κονία με τα πολυμερή...

 

dada,

είσαι σκέτη ομορφιά!

Link to comment
Share on other sites

Δε σε ρωτάω για να το ξηλώσω αλλά με ποια λογική θα το παρέλειπες αφού αποτελεί την υγρομόνωση.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και άλλες λύσεις υγρομόνωσης συνάδελφε.

 

Προς τον φιλόδοξο/ξους ταυρομάχους της παρέας:

Γιατί τον κοκκινίζετε κύριοι?Να υποθέσω μήπως ότι γνωρίζετε τα πάντα για το ανεστραμμένο δώμα σουρτουκάκια.?

Ηλεκτρολόγος μηχανικός είναι και εγώ δεν έχω ιδέα από ηλεκτρικά και ας έφαγα ένα 6μηνο πάνω τους στην σχολή,αυτός όμως έστω και από φόβο γνώριζε κάτι που στοιχηματίζω διέφευγε σε πολλούς από εσάς.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα η πολυστερινη (ειτε εξηλασμενη, είτε διογκομενη) κανει "περιεργες αντιδρασεις" και με αλλα υλικα.

 

Σιδερά να πω μερικα?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Aν ήταν να μαθαίναμε πράγματα από φόβο θα ξεκινούσα τα θρίλερ ! :shock: Κάπου το είχε πάρει το μάτι μου στις σημειώσεις του Κενακ.

Edited by gapidianak
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.