Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερώτηση για ανεστραμμένη μόνωση


Recommended Posts

Απλα σε καθε δουλεια παραδιδω ενα τετοιο σχεδιο, μαζι με τα ΦΙΠ για καθε υλικο που μπηκε και τα Δελτια Αποστολης.

 

Το συνεργειο ειναι εκπαιδευμενο, αλλα παντα (δυστυχως) πρεπει να εισαι απο πανω τους.

 

Επειδη η συγκεκριμενη δουλεια ειχε πολλες ιδιαιτεροτητες και ο ιδιοκτητης ειναι φιλος, συναδεφλος και συνεργατης:

-Εκανα οτι καλυτερο μπορουσα.

-Εχω πλουσιο φωτογραφικο υλικο απο ολα τα σταδια διοτι ημουνα σχεδον καθε μερα εκει.

-Οταν μπηκε η υδροβολλη και το ταβανι αρχισε να σταζει δεν φανταζεσαι τι ακουσα. Για να πεισω 80 ετων ανθρωπους οτι δεν εχουν κανενα προβλημα. Μετα την κατασκευη του στηθαιου, τις επισκευες και το πρωτο τσιμεντοειδες, η πλακα πλυμμηρισε για 2-3 μερες χωρις φυσικα να μπει σταγονα νερο.

 

ΥΓ. Οχι το τσιμεντοειδες στην πλακα δεν μπηκε για φραγμα υδρατμων, δεν χρειαζεται εξαλλου.

Link to comment
Share on other sites

Οταν μπηκε η υδροβολλη και το ταβανι αρχισε να σταζει δεν φανταζεσαι τι ακουσα.

 

Χαχα! Φαντάζομαι όμως ότι όταν τελείωσες θα άκουσεις πολύ καλά λόγια, είναι και αυτά μέρος του επαγγέλματος.

 

Φράγμα υδρατμών όταν έχω τη θερμομόνωση κάτω από τη στεγάνωση βάζω πάντα, ξέρω ότι οι πιο πολλοί δε το θεωρούν απαραίτητο

Link to comment
Share on other sites

Το φραγμα υδρατμων εμπαινε "παλια".

Προφανως για να προστατεψει το θερμομονωτικο απο τους υδρατμους.

Τωρα τετοια προβληματα δεν εχουμε, ολα τα υλικα διαπνεουν.

Οποτε καλυτερα να μην εγκλωβιζουμε τους υδρατμους.

Ασε που σε περιπτωση μεγαλης συγκεντρωσης μπορει να σου εμφανιστουν στο ταβανι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτείνω πάντα ανεστραμμένο δώμα για μια σειρά λόγων:

α) Ο μεγαλύτερος εχθρός της υγρομόνωσης είναι η ηλιακή ακτινοβολία και οι συνεχείς θερμικές καταπονήσεις (συστολές διαστολές) , με την θερμομόνωση από πάνω αυτές ελαχιστοποιούνται

β) Ελαχιστοποιείς τις μηχανικές καταπονήσεις

γ)Σε περίπτωση αστοχίας της υγρομόνωσης είναι πολύ πιο εύκολος ο εντοπισμός και η αποκατάσταση

δ)Σε περίπτωση προσθήκης καθ ύψος εύκολα αφαιρείται και (θεωρητικά) επαναχρησιμοποιείται η θερμομόνωση.

ε) Εκμεταλλεύεσαι την θερμοχωρητικότητα της πλάκας

ζ)Έχεις πληθώρα επιλογών για την τελική επιφάνεια ανάλογα αν θες βατό η άβατο δώμα(βότσαλο,πλάκες πεζοδρομίου,φυτεμένο δώμα (περίπλοκη κατάσταση) ακόμα και παρκέ έχω δει με συνθετική ¨ξυλεία¨

Και σαν απάντηση στο αρχικό ερώτημα του συναδέλφου ΝΑΙ κάλο είναι να διαχωρίσεις την υφιστάμενη υγρομόνωση από την θερμομόνωση σου η πολυστερίνη δεν τα πάει καλά με τα ασφαλτικά

Edited by nikpis
Link to comment
Share on other sites

Μας μπερδεψες λιγο.

Αρχικα καταλαβαινω οτι με τον ορο "ανεσταμμενη" μιλας για θερμομονωση πανω απο την πλακα και υγρομονωση κατω απο τη θερμομονωση.

 

Αρα, παρακατω πως προκυπτουν?

 

 

 

γ)Σε περίπτωση αστοχίας της υγρομόνωσης είναι πολύ πιο εύκολος ο εντοπισμός και η αποκατάσταση

ζ)Έχεις πληθώρα επιλογών για την τελική επιφάνεια ανάλογα αν θες βατό η άβατο δώμα(βότσαλο,πλάκες πεζοδρομίου,φυτεμένο δώμα (περίπλοκη κατάσταση) ακόμα και παρκέ έχω δει με συνθετική ¨ξυλεία¨

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύτηκες, αν η υγρομόνωση σου πχ ασφαλτόπανο τρυπήσει τότε αφαιρείς τις τελικές στρώσεις πχ βότσαλο+XPS και εντοπίζεις -επιδιορθώνεις την πχ μεμβράνη ή αν είναι επαλειφόμενο την επάλειψη σου.

Ασφαλώς όσο ποιο περίπλοκη είναι η τελική σου στρώση πχ φυτεμένο δώμα τόσο δυσκολεύει αυτήν η επέμβαση.

Σε κάθε περίπτωση η λογική του ανεστραμμένου δώματος είναι αυτή ακριβώς η θερμομόνωση επάνω από την υγρομονωση, για να έχεις όλα τα παραπάνω πλεονεκτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν εχω τη θερμομονωση απο πανω ειναι δυσκολοτερο να την επισκευασω σε σχεση με την περιπτωση ανεστραμμενης.

 

Απλα ηθελα να πω οτι αυτο που αναφερεις ειναι απο τα ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ της ανεστραμμενης και οχι απο τα πλεονεκτηματα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ έτσι όπως το θέτεις δεν διαφωνώ, απλά έχω πάντα στο μυαλό μου πλάκες ¨κλασικά  ¨ μονωμένες που από την αστοχία της στεγάνωσης πήγε περίπατο η θερμομόνωση (πετροβάμβακας) και έπρεπε να ξηλωθούν όλες οι στρώσεις και ξανά μανά από την αρχή.

Στην τελική και οι δύο τεχνικές έχουν τα υπέρ και τα κατά, όπως πχ η δυνατότητα στην κλασική να χρησιμοποιησεις όλων των ειδών τα μονωτικά υλικά ενώ στην ανεστραμμένη μόνο εξηλασμένη διότι έχει μηδενική απορρόφηση νερού ,στην περίπτωση αστοχίας της στεγάνωσης όμως αυτό το πλεονέκτημα γίνεται μειονέκτημα,

τελοσπάντων όρεξη για κουβέντα να έχουμε.

Δόξα τον Θεό σε όλα τους ιστότοπους με εταιρίες και υλικά μονώσεων υπάρχουν αναλυτικά όλα αυτά

Ο καθένας διαλέγει αυτό που του ταιριάζει

Link to comment
Share on other sites

γ)Σε περίπτωση αστοχίας της υγρομόνωσης είναι πολύ πιο εύκολος ο εντοπισμός και η αποκατάσταση

ε) Εκμεταλλεύεσαι την θερμοχωρητικότητα της πλάκας

 

γ) μάλλον έχεις στο μυαλό σου ότι στην κανονική μόνωση η τελική στρώση είναι πλακάκι, τότε ναι στην αντεστραμένη είναι πιο εύκολη η αντικατάσταση, πολλές φορές όμως η τελική στρώση είναι η στεγάνωση άρα είναι πιο εύκολη η αποκατάσταση από ότι στην αντεστραμένη

ε) αυτό συμβάινει και στην 2 περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.