Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ


Recommended Posts

επειδη σημερα εκανα μια κουβεντα με εναν συναδελφο για τις κρατησεις...

 

σε αρκετες πολεοδομιες δεχονται τις κρατησεις ΕΠΙ ΤΗΣ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ

και ΟΧΙ επι της νομιμης!!

 

και σημερα τυχαια διαπιστωσα οτι περασαν φορολογικα σε αδεια που συμμετεχω με κρατηση ΕΠΙ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ

 

ημουν ο μονος επι της νομιμης!!!

 

 

 

τελικα τι κανουμε?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

γειά σας. έχω κι εγώ σχετικό ερώτημα αλλά για μία μικρή αμοιβή για τακτοποίηση με 4014 10τ.μ. χώρου κατοκίας.

έστω συμφωνηθείσα αμοιβή 300€.

1.κρατήσεις εμπ + τσμεδε θα είναι 300 χ 3% = 9€ ή επί της νόμιμης που μου βγάζει το τεε (1.636€) δηλαδή 49€?

2. ομοίως για τις κρατήσεις τεε τι θα ισχύει?

3. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι απαραίτητα ακόμη τα ειδικά έντυπα της εθνικής (τριπλότυπα) ή μπορούμε να έχουμε την φόρμα του φόρουμ κατά την πληρωμή.?

4. το ΦΕΜ θα είναι 300 χ 10% =30€? και είναι απαραίτητο σε όλες τις αμοιβές ακόμα και σε μια τέτοια περίπτωση?

 

τα φώτα από κάποιο έμπειρο...τί είναι το σωστό...

Link to comment
Share on other sites

Υπέρ ΤΕΕ πέταξε.....

Τα υπόλοιπα

1. Νόμιμης

3. Όχι δεν είναι αλλά αν είναι πάνω από 1500€ θέλει κατάθεση σε οποιαδήποτε τράπεζα.

4. Ναι και ναι

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

πολύ ξεκάθαρες απαντήσεις από ''Faethon 11''. κάτι άλλο, μπορεί να ακουστεί λίγο κουφό...αλλά ξέρει κανείς αν υπάρχει πλέον δυνατότητα πληρωμής των παραπάνω κρατήσεων μας ή κάποιων από αυτών μέσω "web banking"?...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα και χρόνια πολλά. Να ρωτήσω και εγώ το εξής: ισχύει ότι με βάση την πολ. 1004 04/01-2013 οι κρατήσεις τσμεδέ και εμπ υπολογίζονται επί της συμφωνηθείσας αμοιβής? Έχετε ακούσει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε p-arch, έχεις καμιά πιο συγκεκριμένη πληροφορία? Γιατί όντως η ΠΟΛ είναι 62 σελίδες...Με πρόχειρη αναζήτηση δεν βρίσκω να αναφέρει τίποτα για ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. Επειδή και εγώ το άκουσα και δεν έχω εικόνα, το ψάχνω.Ρώτησα μήπως τυχόν και κάποιος άλλος είχε ακούσει κάτι. Μόλις το εντοπίσω, θα ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.