Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εμφανές μπετό


Panos Dajko

Recommended Posts

Δυστυχως δεν χρησιμοπιηθηκε καποιος υπερευστοποιητης.Συναδελφος σε οικοδομημα αλλα σε παραθαλασσια περιοχη εκανε το εξης:

 

Καταρχην το σκυροδεμα δεν επεσε σε μπετοφορμ αφηνοντας καποια σημαδια στο σκυδορεμα.Το ετριψε εν συνεχεια πολυ,δεν ασταρωσε ουτε το επαλειψε μα λεπτοκοκκο κονιαμα που αναφερεις,αλλα το επαλειψε με ενα ειδικο υγρο το οποιο παρελειψα να ρωτησω ακριβως,ισως ειναι και αυτο που αναφερεις.Απο οτι μου ειπε δεν θα χρειαστει να γινει ανανεωση καθε 2-3 χρονια.

 

Στην δικη μου περιπτωση ωστοσο το σκυροδεμα ειχε πεσει σε μπετοφορμ,αριστη ποιοτητα χωρις υπερευστοποιήτη.Μπορει να γινει κατι μονιμο χωρις να ακολουθησω την πρωτη περιπτωση? Επισης εψαξα και σε αλλα θεματα για την θερμομονωση εσωτερικα στα δοκαρια και τις κολωνες που θα ειναι εμφανη και απο οτι ειδα δεν θα υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα με την εσωτερικη μονωση.Απλως επειδη στην δικη μου περιπτωση το οικοδομημα ειναι σε ιδιαιτερα κρυα περιοχη και οχι σε παραθαλασσια δεν ειμαι σιγουρος αν θα πρεπει να ακολουθησω την "πατεντα" του συναδελφου που αναφερω.

Link to comment
Share on other sites

Εφάρμοσε το υλικό σε 2 στρώσεις ,κατά την διάρκεια της ίδιας ημέρας και την στιγμή που θα αρχίσει να στεγνώνει η πρώτη στρώση άρχισε αμέσως με την δεύτερη.Πρόκειται για την κλασσική εφαρμογή 2 στρώσεων με σκοπό την καλύτερη συγκόλληση.Τα πολυμερή πολυσιλοξανίου όταν εφαρμοστούν σωστά και πάνω από τους 50C θα σου δώσουν μια μέση διάρκεια ζωής περίπου 10 χρόνια.Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι αθάνατο σε αυτές τις περιπτώσεις.

Πάνος από εδώ και πέρα κατά την γνώμη μου αναλαμβάνεις εσύ ψάχνοντας,έχεις ότι σου χρειάζεται και να θυμάσαι ότι η αρχή είναι το ήμισυ του παντός...

Και δεν εννοώ το υλικό!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με έχεις μπερδέψει πάντως.

 

1.Αν καλούπωσες με μπετοφόρμ ( με καλή επιφάνεια για εμφανές), τότε προφανώς δέν θα έχεις σημάδια.Εάν το έκανες με τάβλες έχεις.

2. Η προστασία για το κρύο που λές ,προφανώς θα εννοείς κατα τη σκυροδέτηση και όχι για τη αποπερατωμένη οικοδομή σου ,σωστά;

3.Αν μιλάς για σκυροδέτηση σε χαμηλές θερμοκρασίες, υπάρχει μία διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις, την οποία θα την αναλύσουμε σε περίπτωση που ζητάς αυτό.

4. Εαν αναφέρεσαι για προστασία απο το κρύο σε τελειιωμένη οικοδομή δέν έχει καμία σχέση το αστάρι που σου πέρασε ο μάστορας.Αυτό το περνάνε για να κλείσουν οι πόροι απο το σκυρόδεμα ωστε να μήν έχεις στο μέλλον "ασπρίσματα" στα εμφανή σου.Κάποια αστάρια δίνουν γυλιστερή επιφάνεια κάποια άλλα ματ.Αυτό όμως πάλι ΔΕΝ εχει σχέση με αυτό που ρωτάς.

5. Αν το πρόβλημα σου είναι η διάβρωση ,θα πρέπει να διορθώσεις το τίτλο σου και φυσικά σου απάντησαν ήδη οι συνάδελφοι σε όλα, σχετικά με τη διάβρωση.

6.Κατασκευαστικά δέν έχω καταλάβει πώς έβγαλές εμφανή σε σημεία επαφής με τοιχοποιϊα , απο τη στιγμή που θα σοβατίσεις;. Έκανες κάποια "δόντι" 2-2,5 εκ ώστε να έρθει περασιά ο σοφάς;

 

Με έχεις μπερδέψει λίγο, αν μπορείς να ξεκαθαρίσεις κάποια απο αυτά , θα μπορούσα να καταλάβω το πρόβλημα σου.

 

 

Συμβουλή: Με εσωτερική μόνωση θα έχεις μεγαλύτερες θερμογέφυρες και ίσως να έχεις πρόβλημα με τη μελέτη ΚΕΝΑΚ(Δηλαδή να κάνεις παρεμβάσεις για να φτάσεις σε Β κατ).Συνήθως εμφανή μπετά βγάζουμε εκεί που τα κατακόρυφα και οριζόντια στοιχεία δέν θα σοβατιστούν

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Και για να συμπληρώσω κι εγώ στις χρησιμότατες συμβουλές που έδωσαν οι συνάδερφοι μέχρι τώρα….

Πριν την κατασκευή ο μηχανικός οφείλει να γνωρίζει τα τι και τα πως, όπως και τι τεχνικές προδιαγραφές θα πρέπει να ακολουθήσει για το έργο του, αφού δεν είναι κάποιο ειδικό έκτακτο πρόβλημα που προέκυψε.

Για να μη χρειάζεται εκ των υστέρων να αντιμετωπίσει υπαρκτά ή μη προβλήματα.

Αν δεν τα γνωρίζει καλό είναι να μη τα κάνει πριν μάθει. Αν όχι τότε μαθαίνει στην πλάτη του έργου και στην τελική ανάλυση του πελάτη του.

 

Αν το ερώτημα το κάνει κάποιος ως ιδιώτης τότε αλλάζει το όλο πλαίσιο των συμβουλών όπως και οι προτεινόμενες δράσεις θεραπείας αν υπάρχουν προβλήματα,

Και φυσικά θα υπάρχουν άλλες προσεγγίσεις για «εκτεθειμένο» σκυρόδεμα και τι θα πάθει στο πολύ κρύο της Ελλάδας μετά την αποπεράτωση του.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, πως το βασικό σου ερώτημα είναι η θερμομόνωση (γιαυτό αναφέρεις συνέχεια το κρύο περιβάλλον).

Η καλύτερη θερμομόνωση είναι το εξωτερικό κέλυφος, όμως θα πρέπει να ξεχάσεις τα εμφανή.

Αν επιμένεις για εμφανή και θέλεις να τα προστατέψεις έναντι υγρασίας, τότε κάνεις εσωτερική θερμομόνωση και επαλείφεις τα εμφανή με τσιμεντοειδές.

Και μην ξεχνάς το βασικότερο:

Θα πρέπει να εφαρμόσεις επακριβώς την ΜΕΑ και να κρατήσεις φωτογραφικό υλικό, διότι σε ενεργ. επιθ/ση θα πρέπει να αποδείξεις την εφαρμογή της.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.