Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελεγκτής δόμησης σε κατεδάφιση


KOSTAS56

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα!
Θα ήθελα την βοήθεια σας.
Με όρισαν ελεγκτή δόμησης σε έργο κατεδάφιση ισογείων με διατήρηση μεσοτοιχίας.
Πρώτη φορά σε έλεγχο δόμησης και θα σας παρακαλούσα να μου πείτε τι πρέπει να προσέξω και τι θα πρέπει να ελέγξω και τι πρέπει να γράψω στο πόρισμα!
Με όσα έχω δει πρέπει να δω αν το κατεδάφισαν και να τραβήξω φωτογραφίες!
Πρέπει να δω επίσης και καποια σχέδια.
Ποια είναι η διαδικασία.
Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πας στο έργο μετά από ραντεβού. Παίρνεις το διάγραμμα δόμησης ή κάλυψης (πως το λένε τέλος πάντων) και την Τ.Ε. της κατεδάφισης, βλέπεις τι ήταν να κατεδαφιστεί και εφόσον έχει κατεδαφιστεί και έχουν εκτελεστεί οι εργασίες σύμφωνα με την Τ.Ε., δίνεις την απόδειξη της αμοιβής σου, συντάσσεις το πόρισμα και μόλις γίνει η κατάθεση της αμοιβής στην τράπεζα (εντός μίας ημέρας από την αυτοψία αν είναι θετικό και δύο αν είναι αρνητικό) εισάγεις το πόρισμα στο σύστημα και ολοκληρώνεις την αίτηση....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ποκυ για την απάντηση.
Και κάτι τελευταίο έγινε η αυτοψία όλα καλά!
Για την κατεδάφιση η αμοιβή είναι 100 ευρώ κόβω απόδειξη 100 συν υο ΦΠΑ σύνολο 124 και αυτός βάζει στον λογαριασμό μου 124 ευρώ.
Εγώ από εκεί και πέρα πληρώνω ΦΕμ η κάτι ανάλογο ως επιστροφή;
Τι κάνω αφού πάρω τα χρήματα λοιπόν.
Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

συνάδελφοι καλησπέρα. Στον έλεγχο για κατεδάφιση χρησιμοποιούμε από το παράρτημα το πρώτο έντυπο που λέει -κατεδάφιση, αλλά λέει ένας έλεγχος αρχικός σα τίτλο έτσι?παρόλο που στο φεκ λέει για τη καρτεδάφιση ενας έλεγχος τελικός. Γιατί στο δεύτερο έντυπο για κατ.Α λέει προσθήκη καθ' ύψος.

Επίσης: στην αμοιβή βάζουμε κάτι από την κατάθεση?και στο ποσό το βάζουμε όλο, δλδ 124 ή 100? συγνώμη που ρωτάω αλλά θα συμπληρώσω το πρώτο μου έντυπο και δε θέλω να βάλω τπτ κουφό.

edit: στην εταιρεία που κόβω το τιμολόγιο δεν βάζω παρακράτηση αφού είναι κάτω από 300ευρώ έτσι?

Edited by sissy_arch
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω πως πάει..Όταν με το καλό βγει η άδεια κατεδάφισης, κάνουμε εμείς κάτι ή τον καλεί η πολεοδομία? Δεν ξέρω τη διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στο σύστημα των ελεγκτών δόμησης με τους κωδικούς ΤΕΕ και κάνεις αίτηση για ελεγκτή δόμησης

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις την αίτηση 10 ημέρες πριν ολοκληρωθεί η κατεδάφιση, δηλαδή οι εργασίες που αναφέρεις στην τεχνική έκθεση που συνοδεύει την άδεια κατεδάφισης...

 

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.