Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτής δόμησης σε κατεδάφιση


KOSTAS56

Recommended Posts

Κατ΄αρχάς το δέχονται, αλλά για την κάθε περίπτωση (εισαγγελέας -Αστυνομία κλπ) έχω φωτογραφίες με ημερομηνία και ώρα κατεδάφισης που κατοχυρώνουν και εμένα και τον πελάτη μου 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

17 ώρες πριν, getsakna said:

Καλησπέρα,

έγκριση εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης επικινδύνως ετοιμόρροπου κτιρίου απαιτεί Ε.Δ με την ολοκλήρωσή του?

Έχω την έκθεση αυτοψίας της ΥΔΟΜ και αναφέρει απλά ότι η κατεδάφιση είναι σύμφωνη με την παρ.4, άρθρ51 του Ν.4759/20

Σε αίτημα για ΕΔ σε έγκριση εκτέλεσης εργασιών (κατεδάφιση αυθαιρέτου), που κατά την ΥΔΟΜ απαιτούνταν ΕΔ, από ΤΕΔΚ Νοτίου Ελλάδας απάντησαν μέσα στο σύστημα ότι οι εγκρίσεις του άρθρου 29 δεν θέλουν ΕΔ και την επέστρεψαν πίσω την αίτηση χωρίς κλήρωση.

Η αιτιολογία επιστροφής και μη απαίτησης ΕΔ αναγράφεται κανονικά στο σύστημα ΕΔ (όχι προφορικά).

Edited by mantzaras
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι από το ΤΕΔΚ Β. Ελλάδος μου απαντήσαν τηλεφωνικώς ότι χρειάζεται κλήση ΕΔ κανονικά...ότι να 'ναι.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mantzaras said:

Σε αίτημα για ΕΔ σε έγκριση εκτέλεσης εργασιών (κατεδάφιση αυθαιρέτου), που κατά την ΥΔΟΜ απαιτούνταν ΕΔ, από ΤΕΔΚ Νοτίου Ελλάδας απάντησαν μέσα στο σύστημα ότι οι εγκρίσεις του άρθρου 29 δεν θέλουν ΕΔ και την επέστρεψαν πίσω την αίτηση χωρίς κλήρωση.

Η αιτιολογία επιστροφής και μη απαίτησης ΕΔ αναγράφεται κανονικά στο σύστημα ΕΔ (όχι προφορικά).

Μπορείς να παραθέσεις την απάντησή τους?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ τελείως απίθανο, άλλος υπάλληλος στο ίδιο ΤΕΔΚ να απαντούσε διαφορετικά, και επίσης δεν θεωρώ ότι απαραίτητα είναι και σωστή η απάντησή του (σωστή και λάθος γραφειοκρατεία βέβαια είναι ανέκδοτο).

Το μόνο που είναι σίγουρο, είναι ότι για το συγκεκριμένο οικόπεδο στην συγκεκριμένη πολεοδομία δε μπορούν να μου ζητήσουν σε μελλοντική άδεια ανέγερσης, πόρισμα ΕΔ της κατεδάφισης.

Οπότε η πλέον ασφαλής κίνηση είναι από το σύστημα ΕΔ (από το σύστημα αδειών δεν υπάρχει δυνατότητα αίτησης) βάζεις αίτημα για ΕΔ, και ας κάνουν ότι θέλουν ΥΔΟΜ και ΤΕΔΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κατεδάφιση (με έγκριση εκτέλεσης εργασιών καθότι αφορούσε αυθαίρετο κτίσμα) μόλις ολοκληρώθηκε.
Πρόκειται να γίνει τις επόμενες μέρες συμβόλαιο μεταβίβασης του αδόμητου πλέον οικοπέδου. 

Ο συμβολαιογράφος το μόνο που θέλει είναι την ηλεκτρονική ταυτότητα και το τοπογραφικό του οικοπέδου.
(Στην ηλεκτρονική ταυτότητα θα πρέπει να καταχωρίσω στις Πράξεις την υπαγωγή του αυθαιρέτου που κατεδαφίστηκε με το άρθρο 106 του 4495 και την πράξη έγκρισης εργασιών κατεδάφισης?)

Οφείλω να καλέσω ελεγκτή δόμησης για κατεδάφιση αυθαιρέτου, για την οποία κατεδάφιση δεν εκδόθηκε άδεια αλλά έγκριση εργασιών?
Από την διαχείριση αποβλήτων κατεδάφισης χρειάζομαι κάτι? 
Θα έχω ζήτημα στην άδεια ανέγερσης εάν δεν κάνω τώρα κάποια επιπλέον κίνηση? 

 

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Σε συνεννόηση με την Πολεοδομία για παρόμοια υπόθεση πέρυσι, είχα φωνάξει ελεγκτή δόμησης για την κατεδάφιση που κάναμε με έγκριση εκτέλεσης εργασιών. 

Στοιχεία για το ΣΔΑ χρειάστηκαν και τα υπέβαλα για την έγκριση, δεν μου ζητήθηκε τίποτα για να οριστεί ο ελεγκτής δόμησης ωστόσο, ούτε για να κλείσει η υπόθεση γενικά.

Εξυπακούεται ότι θα πρέπει να κινηθείς, απλά ρώτησε στην Πολεοδομία αν απαιτούνται πλέον στοιχεία διαχείρισης αποβλήτων για να κλείσει το έργο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι ,  έχω μια περίπτωση για έλεγχο κατεδάφισης πισίνας  στην οποία με καλέσανε αφού την κατεδαφίσανε και φτιάξανε νέα πισινά μεγαλύτερη και με διαφορετικό σχήμα  (με άδεια νόμιμη) γιατί ξέχασε ο συνάδελφος μέσα στην φούρια να προλάβει ημερομηνίες και να κάνει αίτηση για Ε.Δ. Τώρα το ερώτημα είναι για να είμαστε όλοι καλυμμένοι , υπάρχει πρόβλημα να δώσω θετικό το πόρισμα αφού η πισινά δεν υπάρχει  και έχει αντικατασταθεί  , βάζοντας σημερινή φωτογραφία και γράφοντας στα σχόλια ότι η πισινά έχει κατεδαφιστεί και στην θέση της έχει φτιαχτεί νέα πισινά σύμφωνα με την υπ. αριθμ άδεια κτλπ. κτλπ. ;

Και τέλος για επιβεβαίωση η αμοιβή για κατεδάφιση είναι 150 ευρω+φπα ;

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, sirkos81 said:

Καλημέρα συνάδελφοι ,  έχω μια περίπτωση για έλεγχο κατεδάφισης πισίνας  στην οποία με καλέσανε αφού την κατεδαφίσανε και φτιάξανε νέα πισινά μεγαλύτερη και με διαφορετικό σχήμα  (με άδεια νόμιμη) γιατί ξέχασε ο συνάδελφος μέσα στην φούρια να προλάβει ημερομηνίες και να κάνει αίτηση για Ε.Δ. Τώρα το ερώτημα είναι για να είμαστε όλοι καλυμμένοι , υπάρχει πρόβλημα να δώσω θετικό το πόρισμα αφού η πισινά δεν υπάρχει  και έχει αντικατασταθεί  , βάζοντας σημερινή φωτογραφία και γράφοντας στα σχόλια ότι η πισινά έχει κατεδαφιστεί και στην θέση της έχει φτιαχτεί νέα πισινά σύμφωνα με την υπ. αριθμ άδεια κτλπ. κτλπ. ;

Και τέλος για επιβεβαίωση η αμοιβή για κατεδάφιση είναι 150 ευρω+φπα ;

 

Αλήθεια;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.