Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτής δόμησης σε κατεδάφιση


KOSTAS56

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ρε συνάδελφε σου είπαμε τόσες φορές να πας στις ειδικές διατάξεις στο τέλος του άρθρου 4 ως ισχύει.

Εκεί το λέει ξεκάθαρα, ποιες εργασίες γίνονται χωρίς άδεια, μεταξύ των οποίων και τα επικίνδυνα.

Επιπλέον, τα έχουμε κάνει και μερικές (τουλάχιστον) φορές ο καθένας.

Τώρα, αν χρειάζεται κάποια τεχνική έκθεση ειδικού πραγματογνώμονα νομολογίας, και μία απόφαση Αρείου Πάγου, 

εγώ τουλάχιστον δεν έχω εύκαιρη. Αν κανένας συνάδελφος μπορεί να βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξέρω αν σε βοηθάω αλλά θα σου περιγράψω δική μου υπόθεση.

Διώροφο το οποίο μετά από παράπονα όμορων ιδιοκτητών έλέγθηκε από μηχανικούς του Δήμου και βγήκε πόρισμα επικίνδυνου κτίσματος από το Δήμο το οποίο κοινοποιήθηκε στην Υ.ΔΟΜ. Παλαιότητα προ 55 αλλά όχι 100 ετών. Δυστυχώς όταν απευθύνθηκε ο ιδιοκτήτης σε μένα και ρώτησα στην ΥΔΟΜ, μου είπε πάμε για άδεια. Αφού πήρα εγκρίσης από ΣΑ και ΕΒΑ λόγω περιοχής, πληρώθηκαν αμοιβές-φορολογικά-προκαταβολή ΙΚΑ, μόλις κατέθεσα στην ΥΔΟΜ τα παιδιά άλλαξαν γνώμη και με ενημέρωσαν ότι τελικά δεν χρειάζεται άδεια(ούτε και εγκρίσεις) και μπορεί να γίνει η κατεδάφιση μόνο με το πόρισμα επικινδυνότητας του δήμου. Φυσικά μέτρα ασφαλείας,αναθεση αναληψη επιβλεψης και ΙΚΑ χρειαζόταν. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε κατεδάφιση πολλές φορές δεν γκρεμίζεται η παλιά περίφραξη για να υπάρχει για λόγους ασφαλείας μετά στην φάση της ανέγερσης του νέου κτιρίου.

 

Τον θεωρείτε αυτό λόγο να μην δωθεί θετικό πόρισμα από τον ελεγκτή ? Πρέπει να έχουν γκρεμιστεί τα πάντα όσα δείχνει η άδεια ? 

 

Επίσης αν έχει γίνει γκρέμισμα τμήματος μεσοτοιχίας που δεν είχε αποτυπωθεί στο τοπογραφικό ? 

 

Τέλος να έχει σκάψει ή αν έχει κόψει δέντρα στο οικόπεδο ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι ελεγκτής, αλλά με το μυαλό μου λέω ότι στην άδεια της κατεδάφισης θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλεψη για παραμονή της περιτοίχισης (αν επιτρέπεται)

αν η άδεια είναι για κατεδάφιση των πάντων, θα περίμενα να δω ίσωμα.

(θα σου πω την άλλη εβδομάδα που θα μου έρθει ο ελεγκτής στη δική μου κατεδάφιση)

Link to comment
Share on other sites

αν ξέρεις, πες μου σε παρακαλώ κάτι:

εγώ τα έσπασα τα υπόγεια και τα ξαναμπάζωσα, και τώρα το έχω καθρέφτη.

πως θα ξέρει αυτός ότι τα έσπασα τα υπόγεια;

και βέβαια δεν παίζει να έχω jcb να του κάνω τομές.

Link to comment
Share on other sites

σε δική μου περίπτωση κατεδάφισης άφησα ένα τμήμα τοίχου της παλιάς οικίας (ως μέτρο ασφαλείας)

ακριβώς επί του ορίου στο οποίο όριο υπήρχε όμορο οικόπεδο με στάθμη -2.0μ 

 

Ε... λοιπόν δεν δέχθηκαν να ενημερώσω την α.δ κατεδάφισης και με ανάγκασαν 

να το κατεδαφίσω και να ξανακαλέσω Ε.Δ, όπως και έγινε!

 

Όλα αυτά παρά του ότι μίλησα με κεντρική Υπηρεσία Ε.Δ και με την προϊσταμένη

η οποία ΑΡΧΙΚΑ δέχονταν να το αφήσω, αλλά μετά άλλαξε γνώμη συντασσόμενη με την ΥΔΟΜ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.