Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελεγκτής δόμησης σε κατεδάφιση


KOSTAS56

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μπορώ και θα κάνω αναγκαστικά, το ερώτημα είναι θα ισχύσει ο έλεγχος που έχει γίνει ήδη; ή θα ξαναπληρώσω για επανέλεγχο; αυτό είναι το θέμα γιατί ετσι μου είπε ο πολεοδόμος ότι πρεπει να γίνει για να μην υπάρχει ανακολουθία κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα επρεπε να καλεσεις ΕΔ, πριν τον Αρχικο Ελεγχο για την Ανεγερση.

 

Βρες μια λυση με την ΥΔΟΜ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Το πήγα με την Λογική ότι αφου θα έρθει να ελέγξει για τον αρχικό δεν θα δει και την κατεδάφιση; αλλά τι είναι λογικό σε αυτή τη χώρα θα μου πεις;;
το άλλο θέμα που προκύπτει είναι ότι είναι πετρόκτιστο κ εγώ κρατάω μερικούς καλούς τοίχους, εγώ όμως έχω βγάλει για ολική κατεδάφιση! Γινόταν να βγάλω για μερική κατεδάφιση σαθρών τμημάτων; Επίσης επειδή πατάει τελικά σε βράχο δεν έχω κάνει παντού θεμελίωση ενώ στα στατικά το περιγράφω παντού, άρα θα πρέπει να ενημερώσω και τα στατικά σωστά;



Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε συμπαθα με, αλλα τα εχεις κανεις λιγο σαλατα.

 

Ενημερωση θες ΟΠΩΣΗΔΗΠΟΤΕ.

Ο ΕΔ τι πορισμα εδωσε στον αρχικο ελεγχο, αφου ειδε αλλα των αλλων??

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το πήγα με την Λογική ότι αφου θα έρθει να ελέγξει για τον αρχικό δεν θα δει και την κατεδάφιση; αλλά τι είναι λογικό σε αυτή τη χώρα θα μου πεις;;

το άλλο θέμα που προκύπτει είναι ότι είναι πετρόκτιστο κ εγώ κρατάω μερικούς καλούς τοίχους, εγώ όμως έχω βγάλει για ολική κατεδάφιση! Γινόταν να βγάλω για μερική κατεδάφιση σαθρών τμημάτων; Επίσης επειδή πατάει τελικά σε βράχο δεν έχω κάνει παντού θεμελίωση ενώ στα στατικά το περιγράφω παντού, άρα θα πρέπει να ενημερώσω και τα στατικά σωστά;

πως θα "ενημερώσεις" τα στατικά; δεν θέλει αναθεώρηση η αλλαγή στατικών;

 

ο ΕΔ κανονικά δεν μπορεί να σου δώσει πόρισμα ολικής κατεδάφισης όταν διατηρείς τμήματα

(τα οποία επιπλέον δεν ξέρω πως τα έχεις λύσει στατικά, και πολύ θα ήθελα να γνωρίσω το συνάδελφο που θα υπογράψει επίβλεψη στατικών)

 

είναι προφανές ότι θα πρέπει να είναι άλλος ο έλεγχος της κατεδάφισης και άλλος ο έλεγχος της ανέγερσης,

και είναι προφανές ότι θα τους πληρώσεις και τους δύο κανονικά.

δεν μπορεί ένας έλεγχος να αφορά διαφορετικές άδειες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας, είχα κι εγώ ένα παρόμοιο θέμα με τον συνάδελφο παραπάνω, αλλά το δικό μου είναι πιο απλό: έχω μια έγκριση - άδεια δόμησης για κατεδάφιση αποθηκούλας 30 τ.μ. σε οικόπεδο σε σχέδιο πόλης με ημερομηνία Φεβρουάριος 2014. Τον Απρίλη του 2014 έβγαλα άδεια δόμησης διώροφης κατοικίας και ο εργολάβος έκανε την ίδια μέρα κατεδάφιση και εκσκαφή για τη θεμελίωση της νέας οικοδομής. Από έλλειψη εμπειρίας εμένα μου διέφυγε ότι έπρεπε να καλέσω τον ελεγκτή για την κατεδάφιση. Ήρθε ο ελεγκτής για το αρχικό στάδιο της νέας οικοδομής και όλα o.k. Εγώ επειδή φοβήθηκα δεν έκανα τίποτα και τώρα ρώτησα στην Πολεοδομία και μου είπαν να τον καλέσω τώρα για την κατεδάφιση και θα δει ότι απλά κατεδαφίστηκε..οι δέκα μέρες πριν γίνει το έργο που λέει το ΦΕΚ είναι μου είπαν για δική μου διευκόλυνση και δεν επισύρει ποινή το χρονικό διάστημα..Μήπως ξέρει κανείς αν χρειάζονται φωτογραφίες του υπό κατεδάφιση κτιρίου? Αν ναι, έχω, αλλά ο ελεγκτής μήπως μου κάνει καμιά καταγγελία και διακοπούν οι εργασίες στην υπό ανέγερση οικοδομή ? Σας παρακαλώ θα ήθελα μια βοήθεια αν γίνεται..Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις κανένα πρόβλημα

(και εγώ έκανα 2 κατεδαφίσεις χωρίς φυσικά ανέγερση)

και την αίτηση την έκανα όπως και ήρθαν οι Ε.Δ πολύ αργότερα

 

1.Φωτογραφίες πήραν (εσύ δώσε τις δικές σου) και

2. ο Τελικός σκοπός του Ε.Δ είναι να πιστοποιήσει ότι η κατεδάφιση ολοκληρ'ωθηκε..

.. και ότι δεν άφησες π.χ το μισό

υ.γ

3. σε σένα η α.δ είναι σε ισχύ, οπότε ούτε και για αυτό έχεις πρόβλημα

αλλά και να είχε λήξη πάλι Ε.Δ χρειάζεσαι για παράταση ισχύος

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Επικοινώνησα και με την Ειδική Υπηρεσία Επιθεωρητών Δόμησης και μου είπαν ότι μπορεί ο Ελεγκτής επειδή βλέπει τώρα ένα άλλο νέο κτίριο στο οικόπεδο μπορεί να μου κάνει παρατήρηση και να εκδώσει πόρισμα αρνητικό είτε για καθυστέρηση είτε για κάτι άλλο, και ότι έχει μερίδιο ευθύνης και η Πολεοδομία που δέχτηκε να στείλει Ελεγκτή για τον αρχικό έλεγχο του νέου κτιρίου χωρίς να έχει προηγηθεί ο έλεγχος της κατεδάφισης..\

Θα κάνω την αίτηση και θα το ρισκάρω γιατί αν γίνει "μπαράζ" ελέγχων των αδειών δόμησης θα είναι χειρότερα..

Σας ευχαριστώ και πάλι! 

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Απορώ με το τυπολατρικό  μερικών υπαλλήλων ειδικά μάλιστα όταν είναι σε Διευθυντικές θέσεις

όπως εδώ της ΕΥΕΔ.

 

Καλά ποιός ο σκοπός του ελέγχου του Ε.Δ??

Δεν πιστοποιεί

1. ότι η κατεδάφιση ολοκληρώθηκε και

2. εντός του χρόνου ισχύος της α.δ??

 

Τα υπόλοιπα είναι ,,να χουμε να λέμε!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.