Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο σε οικισμό <2000 κατοίκων & όρια οικοπέδου


Recommended Posts

Να συμπληρώσω κι εγώ, στα όσα πολύ σωστά αναφέρουν οι δύο προηγούμενοι συνάδελφοι, ότι μαζί με την απόφαση του οικισμού καλό θα είναι να έχεις και το ΦΕΚ. Επίσης, τα όρια καθορίζονται από την περιγραφή και όχι από τον 5ρη ή το σκαρίφημα. Αν τώρα κάποια οικοδομή που ορίζει το όριο στη θέση που θέλεις δεν υπάρχει πλέον, βρες α/φ της εποχής (προ 85) και προσδιόρισε τη θέση της.

Καληπέρα σας,

υπάρχει κάποιο έγγραφο που να αναφέρει ότι τα σημεία του οικισμού καθορίζονται κυρίως από την περιγραφή?

Στην περίπτωση μου, η περιγραφή δεν ταυτίζεται με το σκαρίφημα. Το σκαρίφημα είναι αλλού γι΄ αλλού...

Η πολεοδομία μου λέει να πάρω γνώμονα το σκαρίφημα (δυσμενέστερη κατάσταση)

Αφού πηγαίνοντας στο οικόπεδο, είδα ...και την οικία τάδε και ...την οικία τάδε...τραβάω ευθεία και βγαίνει το όριο του οικισμού...Γιατί να πάρω το σκαρίφημα που είναι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει λογική να υποστηριζουν ότι τα όρια τα παίρνουμε από το σκαρίφημα ή απόσπασμα του 1/5000.Το 1985 ή περίπου τότε που οριοθετήθηκαν οι οικισμοί το σχέδιο αυτό της ΓΥΣ ήταν μικρής ακρίβειας (αλλά ικανοποιητικό βοήθημα για την εποχή) και σήμερα είναι ξεπερασμένο, οπότε η ακριβής αποτύπωση των ορίων να γίνεται με την εξακρίβωση στο έδαφος των ορίων όπως αναφέρονται στο κείμενο του κάθε οικισμού.Δε γίνεται να μετατοπιστούν τα σπίτια που αναφέρονται σαν όρια για να παραμείνει η γραμμή του σκαριφήματος.Υποψιάζομαι πως με αυτό που προτείνουν θέλουν να γλυτώσουν από περιπτώσεις που δόθηκαν άδειες για εντός οικισμού ενώ στην πραγματικότητα είναι εκτ'ος.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ με την γνώμη σου αλλα που θα βρούμε το δίκιο μας...

Γι αυτό ρωτάω μήπως έχετε υπόψη σας κάποιο έγγραφο που να αναφέρει κάτι σχετικό.

Να στηριχτώ πάνω σαυτό, αυριο που θα πάω στην πολεοδομία...

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε εγγραφο θα σου  το έδειχναν αυτοί πρώτοι.Η λογική υπάρχει και η δυνατότητα της τεκμηρίωσης με παραδείγματα από σένα που να δείχνουν το λάθος δρόμο που οδηγεί η απόφασή τους αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικό στοιχείο της ισχύος της περιγραφής, είναι η αναγραφή επί του χάρτη ή του σκαριφήματος της φράσης "το παρόν συνοδεύει την από.... απόφ. Νομάρχη, κλπ"

Αν παρ΄ όλα αυτά επιμένουν, συζήτησέ το με το Νομικό της Υπηρεσίας, ή κάνε τους έγγραφο ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχη μου παντως (Ευβοια), το τι ειναι ισχυροτερο αναφερεται στο διαταγμα

οριοθετησης του οικισμου...(με οσους οικισμους εχω ασχοληθει προσωπικα ειναι το σχεδιο 1/5000 και σχεδον παντα υπαρχει ασυμφωνια....λογικο)...για αλλους νομούς δεν ξερω..

 

αντιγραφω απο ενα τυχαιο...

 

Φ.Ε.Κ.858 Δ.'/8-9-87

 

2) Σειρά ισχύος για περίπτωση ασυμφωνίας, πρώτον το σχέδιο και δεύτερον το κείμενο της περιγραφής των ορίων.

Edited by lou
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στην περιοχη μου παντως (Ευβοια), το τι ειναι ισχυροτερο αναφερεται στο διαταγμα

οριοθετησης του οικισμου...(με οσους οικισμους εχω ασχοληθει προσωπικα ειναι το σχεδιο 1/5000 και σχεδον παντα υπαρχει ασυμφωνια....λογικο)...για αλλους νομούς δεν ξερω..

 

αντιγραφω απο ενα τυχαιο...

 

Φ.Ε.Κ.858 Δ.'/8-9-87

 

2) Σειρά ισχύος για περίπτωση ασυμφωνίας, πρώτον το σχέδιο και δεύτερον το κείμενο της περιγραφής των ορίων.

η νομιμότητα του παραπάνω σηκώνει συζήτηση ..

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα σχέδια είναι στο περίπου, οπότε πως δίνουν "στο περίπου' την προτεραιότητα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.