Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αριθμηση τιμολογίου παροχής υπηρεσιών


gez

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει πως αριθμείται το καινούργιο Τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών.

π.χ. έχω ήδη θεωρήσει στην εφορία 3 μπλοκ Δελτίων παροχής υπηρεσιών τα οποία έχω αριθμήσει 1-50, 51-100, 101-150.

Τώρα θα έχω και το αθεώρητο Τιμολόγιο. Αυτό θα το αριθμήσω από το 1, από το 150, ή κάπως αλλιώς;

Link to comment
Share on other sites

Από το 1 ξεκινάς μου είπε λογιστής.

Επίσης είπε ότι κανονικά μπορώ να φτιάχνω ένα excel (αυτό ήξερε αυτό είπε αλλά νομίζω και word template μας κάνει) και να το στέλνω ηλεκτρονικά. Αν ισχύει αυτό, τότε ούτε μπλοκάκι χρειάζεσαι ούτε τίποτα. Απλά ένα word template με τα στοιχεία σου και συμπληρώνεις την παρεχόμενη υπηρεσία και το ποσό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να ξεκινήσεις από όποια αρίθμιση θέλεις πχ 444 , αλλά δεν χρειάζεται να περιπλέκουμε τα πράγματα. Ξεικινάμε από μια βολική αρίθμιση.

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το αθεώρητο τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών πρέπει να συνοδεύεται και απο αθεώρειτη απόδειξη είσπραξης?

 

H απόδειξη είσπραξης ήταν αθεώρητη και παραμένει αθεώρητη.Προσοχή στις εισπράξεις που ξεπερνούν τα όρια του νόμου , οπότε πρέπει να γίνονται με τον κατάλληλο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται πάντα να συνοδεύει το τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών? Δηλ κόβουμε αθεώρητο ΤΠΥ και απόδειξη είσπραξης σε με ιδιώτες?

 

Προσοχή στις εισπράξεις που ξεπερνούν τα όρια του νόμου

 

Εννοείς για αμοιβή πάνω απο 500Ε που θέλουν κατάθεση σε τράπεζα ή επιταγή?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα.

 

Για το τελευταιο θα ηθελα κι εγω να εχω μια απαντηση καθως εκοψα μια που ξεπερνουσε τα 1.000 ευρω. Ρωτησα λογιστη και μου λεει οτι μπορω κανονικα να κοβω αθεωρητα μονο με τη σφραγιδα μου. (μου φαινεται περιεργο γι αυτο ρωταω αν θελει κατι παραπανω).

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά το 500 ήταν μια φήμη και πέρασε για την ώρα, μην προκαλούμε πανικό χωρίς λόγο.

1500 για ιδιώτες είναι, με φπα.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.