Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αριθμηση τιμολογίου παροχής υπηρεσιών


gez

Recommended Posts

4 ώρες πριν, civeng said:

Τελείωσε το μπλοκ ΤΠΥ και το επόμενο ΤΠΥ που θα εκδώσω θα είναι ηλεκτρονικό (από excel).

Πως χειρίζομαι την αρίθμηση;

1. Συνεχίζω την αρίθμηση του μπλοκ στο ηλεκτρονικό τιμολόγιο (πχ 1ο ηλεκτρονικό τιμολόγιο Νο201)

2. Ξεκινάω μια σειρά (πχ ΣΕΙΡΑ: ΤΠΥ-2) για την ηλεκτρονική τιμολόγηση με πρώτο το Νο 1. Σε αυτή την περίπτωση, μπορώ να κρατήσω και ένα μπλοκ ώστε να τιμολογώ όταν δεν έχω υπολογιστή μαζί μου; Μέχρι τώρα στα μπλοκ δεν είχα σειρά. Μόνο α/α.

Η έκδοση τιμολογίου από excel δεν καθιστά το τιμολόγιο ηλεκτρονικό , σύμφωνα με την έννοια που έχει αυτός ο όρος για τα λεγόμενα "ηλεκτρονικά τιμολόγια".

Εχεις δύο επιλογές :

1) Συνεχίζεις την προηγούμενη αρίθμηση πχ σταμάτησες στο χειρόγραφα εκδιδόμενο στο 200 ? Ξεκινάς με το 201.

2) Δημιουργείς μια νέα σειρά πχ σειρά Α ή σειρά 1  και ξεκινάς την αρίθμηση από το 1.

Αν θέλεις να κρατήσεις για εναλλακτική χρήση τόσο το χειρόγραφο , όσο και αυτό που παράγεται από το excel , επιλέγεις την λύση 2.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, SOTHRIS said:

Αν θέλεις να κρατήσεις για εναλλακτική χρήση τόσο το χειρόγραφο , όσο και αυτό που παράγεται από το excel , επιλέγεις την λύση 2.

Με τον τρόπο αυτό θα έχω πχ σειρά Α το παραγόμενο από το excel ενώ το χειρόγραφο θα παραμείνει ως έχει, χωρίς αναγραφή σειράς, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, civeng said:

Με τον τρόπο αυτό θα έχω πχ σειρά Α το παραγόμενο από το excel ενώ το χειρόγραφο θα παραμείνει ως έχει, χωρίς αναγραφή σειράς, σωστά;

Σωστά το καταλάβατε..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.