Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμέρισμα χωρίς ΔΔΕ


Billectro

Recommended Posts

Σε διαμέρισμα που ενοικιάζεται μου ζήτησε ο ιδιοκτήτης να του αλλάξω μερικά φωτιστικά και

να διορθώσω τον αλέ-ρετούρ. Όταν πήγα να κλείσω το γενικό για να δουλέψω είδα πως δεν

έχει ΔΔΕ και εξήγησα στον ιδιοκτήτη τη σημασία του αλλά αυτός πολύ που νοιάστηκε. Η ερώτηση

μου είναι λίγο ρητορική τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?

  • Φεύγουμε και ούτε γάτα ούτε ζημιά?
  • Πως κοιμάσαι μετά?
  • και αν γίνει κάτι?

 

 

Σημείωση: στο διαμέρισμα μένουν παιδάκια και η γείωση είναι για γέλια.

(του είπα πως θα του χρεώσω μόνο το Υλικό αλλά και πάλι......Απάντηση: έλα μωρέ Φιλιπινέζοι μένουν!)

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση τροποίησης ή επέκτασης της εγκατάστασης, η νομοθεσία προβλέπει την έκδοση νέας ΥΔΕ. Εφόσον δεν πραγματοποιείς κάτι από αυτά, δεν είσαι υποχρεωμένος να εκδόσεις νέα ΥΔΕ (γιατί πρόκειται σε αυτή την περίπτωση, τόσο για ευθύνη δική σου όσο και του ιδιοκτήτη).

 

Συνεπώς, η, από το νόμο, υποχρέωση χρήσης διάταξης ΔΔΕ, αφορά τον ιδιοκτήτη και όχι εσένα.

 

Βέβαια υπάρχει και ο δρόμος της καταγγελίας. Δεν γνωρίζω αν φέρει την ευθύνη ο χρήστης ή ο ιδιοκτήτης.

 

Αυτά για το τυπικό του θέματος. Επί της ουσίας, προσπάθησε να πείσεις τον ενοικιαστή.

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια παντου, για 20-25 ευρω...... τι να πεις!

Για το τυπικο κομματι της υποθεσης ισχυει οτι ειπε ο νικ. Αν παντως καταφερεις να τον πεισεις να βαλει δδε εισαι και ηθικα καλυμμενος... Προσπαθησε να του εξηγησεις οτι η γειωση ειναι χαλια, και οτι αυτη η συσκευη ισως βοηθησει να αποφευχθει καποιο ατυχημα στο μελλον που πιθανον θα κοστισει του ιδιοκτητη πολυ περισσοτερο απο 25 ευρω.

 

Αν δεν καταφερεις να τον πεισεις τι πω... δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο. Τα περι καταγγελιας ειναι ουτοπια. Ποιος θα κατσει να ασχοληθει με την καταγγελια?

Link to comment
Share on other sites

Και καταγγελία που να κάνεις; Και ειδικά για εσωτερική ηλεκτρική εγκατάσταση....

 

Τον ενημερώνεις και αυτός κάνει αυτό που νομίζει. Δηλαδή τίποτα.... Ακούς εκεί Φιλιπινέζοι είναι!!!! Ναι, ρε αλλά το ενοίκιο το θέλεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όλοι οι ιδιοκτήτες ενοικιαζόμενων διαμερισμάτων που έχω συναντήσει αδιαφορούν πλήρως για την υγιεινή και την ασφάλεια του χώρου που ενοικιάζουν,αλλά όταν τους καλώ-προκαλώ να δουν φωτό από καμμένα-κατεστραμμένα διαμερίσματα κτλπ τότε αλλάζουν γνώμη.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε συζήτηση of the record με ΔΕΗΤΖΗ μου είπε πως δεν μπορείς να κάνεις καταγγελία καθώς το σπίτι μάλλον θα έχει ΥΔΕ από την τελευταία φορά που ηλεκτροδοτήθηκε (τότε που η ατμομηχανή ήταν κάτι σαν φεραρι) και θα αλλάξει μόνο αν του στείλουν χαρτί για νέα ΥΔΕ. 

 

Θα ανέβω σε μια μπανανιά.......που λέει και το τραγούδι.

 

ΥΣ. έχετε ακούσει να στέλνει η ΔΕΗ χαρτάκια και να ζητάει ΥΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

ΥΣ. έχετε ακούσει να στέλνει η ΔΕΗ χαρτάκια και να ζητάει ΥΔΕ?

Οχι. Ζητά ΥΔΕ μόνο αν γίνει αλλαγή όνοματος,αλλαγή κατηγορίας χώρου κλπ.

 

Θα έπρεπε όμως.

Link to comment
Share on other sites

Να του τον βάλεις με το ζόρι για να έχεις τη συνείδηση σου καθαρή. Πιστεύω είναι το καλύτερο... Προσπάθησε να τον πείσεις...

Link to comment
Share on other sites

Πες το στους Φιλιπινέζους. Είναι άδικο να το πληρώσουν αυτοί αλλά είναι πια άδικο να πάνε τσάμπα.

 

Εγώ στο γραφείο μου (ίσως το έχω αναφέρει και πιο παλιά) που δεν είχε ρελέ το έβαλα μόνος μου δεν μπήκα καν στην διαδικασία να το ζητήσω από την ιδιοκτήτρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.