Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξύλινη πέργκολα στην ταράτσα


melcor

Recommended Posts

Καλησπέρα σας ήθελα να ρωτίσω σχετικά με μια κατασκευή που θέλω να κάνω στην ιδιόκτητή μου ταράτσα που έχει και ένα δώμα 10 τετραγωνικά μέτρα το οποίο είναι σε πολυκατοικεία 5 ορόφων στην Ανω Κυψέλη (επειδή είναι πολύ ψηλά η περιοχή μου δεν εμποδίζω κανέναν στην πρόσοψη και απο πίσω μου οι πολυκατοικίες είναι πολύ ψηλότερες και απέναντί μου έχω και μια μικρή πλατεία δεν ξέρω αν μετράει κάπου και αυτό) , η ταράτσα έχει εμβαδόν σχεδόν 50 τετραγωνικά και θέλω να κάνω μια μικρή Ξύλινη κατασκευή θα είναι, καλυπτόμενη με πανί ή ψάθινο η οποία θα βγαίνει ένα μονο μέτρο μπροστά απο το δώμα (η πρόσοψη) και 4 μέτρα φάρδος , χρειάζεται να βγάλω κάποια άδεια που θα κάνω μόνος μου??

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση τσέκαρε τους τίτλους ιδιοκτησίας για το εάν η "περιοχή" της ταράτσας που σκέφτεσαι να εγκαταστήσεις τη κατασκευή σου "ανήκει" ή είναι κοινόχρηστη. Εάν δείς περί "αποκλειστικής χρήσης" στα συμβόλαια είσαι τυχερός και το βλέπουμε πιο αναλυτικά το θέμα, διαφορετικά θα πρέπει πρώτα να λάβεις συναίνεση από τους συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας για να προχωρήσεις στο οτιδήποτε.

 

Αυτό που σκέφτεσαι γίνεται εύκολα με άδεια, αρκεί να μην καλύψεις την οροφή αλλά να χρησιμοποιήσεις διάτρητο υλικό, ωστόσο το ιδιοκτησιακό είναι πολύ σημαντικότερο.

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι μεσα στο ιδεατο στερεο, μπορεις, μονο με αδεια και εγκριση δομησης. Εαν ηταν σε ακαλυπτο χωρο του οικοπεδου θα ηταν πιο απλη η διαδικασια (48 ωρη ειδοποιηση). Οπως βλεπεις πρεπει να απευθυνθεις σε μηχανικο μονο και μονο για να καταλαβεις την ορολογια! Μονος σου παπαλα!

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι μεσα στο ιδεατο στερεο, μπορεις, μονο με αδεια και εγκριση δομησης. Εαν ηταν σε ακαλυπτο χωρο του οικοπεδου θα ηταν πιο απλη η διαδικασια (48 ωρη ειδοποιηση). Οπως βλεπεις πρεπει να απευθυνθεις σε μηχανικο μονο και μονο για να καταλαβεις την ορολογια! Μονος σου παπαλα!

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

….

Άρθρο 19

Κατασκευές πάνω από το κτίριο

2.

Πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και μέσα στο ιδεατό στερεό επιτρέπονται:

στ) Κατασκευές για τη στήριξη των φυτών, πέργκολες που μπορούν να επικαλύπτονται από ελαφρά εύκαμπτα υλικά ή κινητά συστήματα, καλαμωτές, φωτοβολταϊκά πανέλα και μόνο σε οριζόντια θέση.

 

 

Συνδυαστικά μπορεί να αξιοποιηθεί και το

Άρθρο 18

Φυτεμένα δώματα

…..

για άδειες μικρής κλίμακας ή 48η ενημέρωση.

 

Σε κάθε περίπτωση για να κάνεις και σωστή δουλειά και νομότυπη και ελεγχόμενου τελικού κόστους εφαρμογής, θα πρέπει να απευθυνθείς σε τεχνικό γραφείο και όχι απλά σε τεντά ή περγκολά που όλα τα σφάζει και όλα τα μαχαιρώνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.