Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιτρέπεται γυμναστήριο σε περιοχή αμιγούς κατοικίας?


toni4ka

Recommended Posts

Στο Ν.751 στο Πανόραμα που είναι περιοχή αμιγούς κατοικίας δεν επιτρέπονται τα φαρμακεία απ' όσο γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το τελευταίο ΦΕΚ(219/06) που αφορά την ίδρυση και την λειτουργία Ιδιωτικών Γυμναστηρίων. Στο άρθρο 4 υπάρχουν κάποιες γενικές προδιαγραφές.

 

…Λάθος ΦΕΚ…το σωστό είναι [highlight=red:af0a6b0bf9]ΠΔ 219/06 ΦΕΚ 221/Α/13-10-06[/highlight:af0a6b0bf9]

Αλλά το PDF που έστειλα είναι σωστό :)

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

73240_123.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας.Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν γνωριζει το εξής:Θέλει κάποιος να κανει αλλαγη χρήσης σε γυμναστηριο ενα κτίριο που είναι σε περιοχή όπου χαρακτηρίζεται - ως προς τη χρήση γης - σαν αμιγως κατοικίσιμη.Διάβασα ότι σε αμιγης κατοικία επιτρέπεται η λειτουργία κτιρίων αθλητικών εγκαταστασεων αλλα στην πολεοδομία μου απάντησαν οτι επιτρέπεται μονο η λειτουργια δημοσίων γυμναστηρίων και οτι γενικα απαγορεύεται η λειτουργία καταστημάτων με παροχη υπηρεσιων.

Αν κάποιος εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο ή γνωριζει κάτι ας απαντήσει

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω προσωπική πείρα αλλά από ενα βιβλίο (χρήσεις κτιρίων κ εγκαταστάσεων) που έχω ανναφερει τα εξης:

Γυμναστήρια ιδιωτικά:

χρήσεις γης: γενική κατοικία, Πολεοδομικό Κέντρο & τουρισμός - αναψυχή.

τα κατατάσσει σε κατηγορία χρήσεων: ειδική εκπαίδευση -Αθλητικές εγκαταστάσεις ήσσονος σημασίας/πολιτιστικές, ψυχαγωγικές κ αθλ. δραστηριότητες

και παραπέμπει στην εξης νομοθεσία:

-ΠΔ219/6-10-06 ΦΕΚ221/Α/13-10-06 (προυποθέσεις ιδρισης)

-Αποφ.ΗΠ/15393/2332/02 ΦΕΚ1022/Β & 13327/724/03 ΦΕΚ1087/Β αντιστοίχηση κατηγοριών & Αποφ.ΗΠ/11014/703/Φ104/03 ΦΕΚ332Β

-ΑΡΘ75 ΠΑΡ.Ι.στ.11 Ν.3463/2006 ΦΕΚ114/Α/8-6-2006 ΚΔΚ (ΑΡΘ25 ΠΑΡ1ιδΠΔ323/89ΦΕΚ146/Α ΔΚΚ) & ΑΡΘ322725/99

 

Δεν τα τσέκαρα, απλά στα δίνω μήπως κ βοηθήσουν

Link to comment
Share on other sites

δες και εδώ άλλες δημοσιεύσεις που αφορόύν γυμναστηρια

http://www.michanikos.gr/tags.php?tag=%E3%F5%EC%ED%E1%F3%F4%DE%F3%F4%E9%EF

 

και ειδικά εδώ:

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=3646

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.