Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φορολογικές Υποχρεώσεις Ελεύθερου Επαγγελματία με βιβλία κατηγορίας Β


gapidianak

Recommended Posts

Σωστά, αλλά δεν θέλω να τους δημιουργηθεί πρόβλημα..

Σωτήρη γνωρίζεις εαν στο Ε-3 εγώ θα πρέπει να περάσω τα ΑΦΜ τους και τα ποσά τους ξεχωριστά?? οπότε θα τους εκθέτω σε περίπτωση μη υποβολής από αυτούς του Ε-20??

   

Τέλςο πάντων εξ όσων γνωρίζω στη δήλωση Ε3 αναγράφουμε συνοπτικά τα οικονομικά δεδομένα που προκύπτουν από τα βιβλία της επιχείρησης και επομένως δεν τίθεται ζήτημα εκέθσεων ένθεν και ένθεν . 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είχα ένα κεντρικό και ένα υποκατάστημα.

Έκλεισα το υποκατάστημα για να αποφύγω απο του χρόνου το τέλος επιτηδεύματος γι αυτό.

Με δελτίο αποστολή μετέφερα τα πάγια του υποκαταστήματος στο κεντρικό, πριν το κλείσιμο.

Η μεταφορά αυτών των παγίων, δηλώνεται σε κάποια δήλωση;

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα κεντρικό και ένα υποκατάστημα.

Έκλεισα το υποκατάστημα για να αποφύγω απο του χρόνου το τέλος επιτηδεύματος γι αυτό.

Με δελτίο αποστολή μετέφερα τα πάγια του υποκαταστήματος στο κεντρικό, πριν το κλείσιμο.

Η μεταφορά αυτών των παγίων, δηλώνεται σε κάποια δήλωση;

  

Oxι .

Link to comment
Share on other sites

αποσο γνωριζω (απο το λογιστη μου) απο φετος δεν χρειαζονται ΔΑ μεταξυ εδρας και υποκαταστηματων.

   

Tυπικά δεν χρειάζονται, αλλά ουσιαστικά χρειάζονται ? Δεν παίρνουμε αποφάσεις έτσι στο πόδι.

Link to comment
Share on other sites

Το ερωτηματικο με μπερδεψε.

Χρειαζονται ή δεν χρειαζονται?

 

 

ΚΑτα τα αλλα εγω δεν παιρνω καμια αποφαση.

Εφαρμοζω οτι μου πει ο ειδικος σε τετοια θεματα (τον οποιο αλλωστε πληρωνω για αυτο το λογο).

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ενημερώθηκα περί ανάγκης υποβολής τριμηνιαίων καταστάσεων συμφωνιών. Μέχρι τώρα σε δουλειές που έκανα με εταιρείες δεν είχα υποβάλει, αλλά μετά τις αλλαγές από 1/1/2014 μου είπαν ότι χρειάζεται.

 

Μήπως μπορεί κάποιος συνάδελφος να με διαφωτίσει περί τίνος πρόκειται; Πώς θα την υποβάλλω;

 

Πρέπει στη λίστα αυτή να συμπεριλάβω και τα συμφωνητικά που έχω κάνει για ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

Η υποχρέωση κατάθεσης των συμφωνητικών που καταρτίζονται μεταξύ επιτηδευματιών προέκυπτε κατ’ αρχήν από την  παράγραφο 16 του άρθρου 8 του Ν. 1882/1990. Εν συνεχεία με την Α.Υ.Ο. 1065606/7222/ΔΕ-Η΄/18.07.2000 καθορίστηκε διαφορετικός τρόπος υποβολής των συμφωνητικών που καταρτίζουν οι υπόχρεοι, ο οποίος ισχύει μέχρι σήμερα. Σύμφωνα με αυτόν:


«α. Τα συμφωνητικά που καταρτίζονται μεταξύ επιτηδευματιών ή τρίτων καταχωρούνται σε κατάσταση, η οποία υποβάλλεται από κάθε υπόχρεο επιτηδευματία για θεώρηση στην αρμόδια Δ.Ο.Υ., μέχρι την 20η ημέρα των μηνών Ιανουαρίου, Απριλίου, Ιουλίου, Οκτωβρίου εκάστου έτους, στην οποία (κατάσταση) συμπεριλαμβάνονται τα συμφωνητικά που καταρτίστηκαν το αμέσως προηγούμενο ημερολογιακό τρίμηνο.


β. Στην παραπάνω κατάσταση αναγράφονται τα στοιχεία κάθε συμφωνητικού (αριθμός και ημερομηνία - ονοματεπώνυμο - επάγγελμα - διεύθυνση - Α.Φ.Μ. κάθε συμβαλλόμενου στο συμφωνητικό - αντικείμενο συμφωνητικού - ποσό - διάρκεια συμφωνητικού - λοιπές παρατηρήσεις)».


Από το παραπάνω εδάφιο προκύπτει η υποχρέωση αναγραφής μεταξύ άλλων του ποσού που αποτελεί αντικείμενο της σύμβασης και η διάρκειά της. Το ποσό αυτό μπορεί να είναι το συνολικό ποσό ή το περιοδικά καταβαλλόμενο ποσό, αν αυτός ο τρόπος συναλλαγής (δηλαδή περιοδική τιμολόγηση – πληρωμή) προβλέπεται από τη σύμβαση. Κατά συνέπεια δεν έρχεται σε αντίθεση με το νόμο η αναγραφή του σε μηνιαία ή ετήσια βάση καταβαλλόμενου ποσού. Ο ενδεδειγμένος τρόπος αναγραφής στην περίπτωση αυτή μπορεί να είναι για παράδειγμα: « 1.000 € μέχρι την τελευταία ημέρα κάθε μηνός» ή «1.000 € μέχρι την τελευταία ημέρα κάθε έτους», 1.000€ «άπαξ»


katastasi_symfoniyikon.xls

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που πέφτει 20 Απριλίου η Ανάσταση πάμε για Τρίτη του Πάσχα;

 

Σε περίπτωση καθυστέρησης υποβολής τί γίνεται;

 

Δεν με βλέπω να προλαβαίνω........

Link to comment
Share on other sites

georgegaleos

 

Το αποσματα αναφερεται σε συμφωνητικα μεταξυ επιτηδευματιων.

Τι γινεται με τα συμφωνητικα που καταρτιζονται μεταξυ επιτηδευματιων και ιδιωτων?

Αυτα μπορουν να πανε σε λιστες?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.