Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φορολογικές Υποχρεώσεις Ελεύθερου Επαγγελματία με βιβλία κατηγορίας Β


gapidianak

Recommended Posts

 

Ο νόμος γράφει , συμφωνητικά που καταρτίζονται μεταξύ επιτηδευματιών ή τρίτων . Επομένως δε τα εξαιρεί . Λόγω αργίας η κατάθεση εως 22/04.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οτι συμφωνητικά κάναμε στο '13 με επιτηδευματίες ή τρίτους πρέπει να τα καταθέσουμε σε κατάσταση στην ΔΟΥ μέχρι τις 22/4 ?

 

Αυτά κανοννικά δεν θα έπρεπε να τα ανεβάσουμε στο taxisnet (πότε ?) όπως λέγανε πρίν 2-3 μήνες, αλλά πήρε αναβολή ?

 

'Η μήπως αφορά άλλες περιπτώσεις συμφωνητικών ?

 

Είμαι στα ''όρια'' για Δρομοκαϊτιο.. :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση των φορολογουμένων για την εκπλήρωση των φορολογικών τους υποχρεώσεων

 

http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/important_news/enhmer_forolog.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οτι συμφωνητικά κάναμε στο '13 με επιτηδευματίες ή τρίτους πρέπει να τα καταθέσουμε σε κατάσταση στην ΔΟΥ μέχρι τις 22/4 ?

Μέχρι 22/4 είναι η προθεσμία εμπρόθεσμης υποβολής για συμφωνητικά Α' τριμήνου 2014. Εάν έχεις προηγούμενα, μπορείς να τα καταθέσεις, αλλά με πρόστιμο γιατί θα είναι εκπρόθεσμα. Δες http://www.michanikos.gr/topic/38645-%CE%95%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF-%CE%953-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%89%CF%82-%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B8%CF%89%CF%84%CF%8C%CF%82/page-6?do=findComment&comment=692063 για το νομικό πλαίσιο.

 

Αυτά κανοννικά δεν θα έπρεπε να τα ανεβάσουμε στο taxisnet (πότε ?) όπως λέγανε πρίν 2-3 μήνες, αλλά πήρε αναβολή ?

Σύμφωνα με άλλη διάταξη, θεωρητικά θα έπρεπε (οι μηχανικοί μόνο) να ανεβάζουμε τα συμφωνητικά στο taxisnet, αλλά μέχρι στιγμής έχει ανασταλεί η εφαρμογή της.

 

'Η μήπως αφορά άλλες περιπτώσεις συμφωνητικών ?

Ακριβώς.

 

Είμαι στα ''όρια'' για Δρομοκαϊτιο.. :confused: :confused:

Ίσως καλύτερα να βρεις ένα λογιστή που: Α. να εμπιστεύεσαι και Β. να διαβάζει πολύ (ό,τι καινούριο βγαίνει...)

Ψυχική υγεία :smile: 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά και Καλά Συνάδελφοι,

 

η προθεσμία για Περ. ΦΠΑ μετατέθηκε στην 30η Απριλίου ;

 

Έτσι αναφέρεται εδώ: http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/18346

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε #stat ....+1

 

Καταρχήν Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά με υγεία...και ευχαριστώ για την απάντηση, αλλα έχω μπερδευτεί !!!!

Για δες τη διαφορα των πράσινων με τα κόκκινα παρακάτω και πες μου γιατι δεν καταλαβαίνω...

 

Δηλαδή οτι συμφωνητικά κάναμε στο '13 με επιτηδευματίες ή τρίτους πρέπει να τα καταθέσουμε σε κατάσταση στην ΔΟΥ μέχρι τις 22/4 ?

Μέχρι 22/4 είναι η προθεσμία εμπρόθεσμης υποβολής για συμφωνητικά Α' τριμήνου 2014. Εάν έχεις προηγούμενα, μπορείς να τα καταθέσεις, αλλά με πρόστιμο γιατί θα είναι εκπρόθεσμα. Δες http://www.michanikos.gr για το νομικό πλαίσιο.

 

Αυτά κανοννικά δεν θα έπρεπε να τα ανεβάσουμε στο taxisnet (πότε ?) όπως λέγανε πρίν 2-3 μήνες, αλλά πήρε αναβολή ?

Σύμφωνα με άλλη διάταξη, θεωρητικά θα έπρεπε (οι μηχανικοί μόνο) να ανεβάζουμε τα συμφωνητικά στο taxisnet, αλλά μέχρι στιγμής έχει ανασταλεί η εφαρμογή της.

 

'Η μήπως αφορά άλλες περιπτώσεις συμφωνητικών ?

Ακριβώς.

Τότε ποιά η διαφορά ''συμφωνητικά Α' τριμήνου 2014'' με εκείνα που ''θα έπρεπε να τα ανεβάσουμε (συμφωνητικά του 2013) στο taxisnet (πότε ?) και πήραν αναβολή''

 

Είμαι στα ''όρια'' για Δρομοκαϊτιο.. :confused: :confused:

Ίσως καλύτερα να βρεις ένα λογιστή που: Α. να εμπιστεύεσαι και Β. να διαβάζει πολύ (ό,τι καινούριο βγαίνει...)

Ψυχική υγεία :smile: 

 

Αν μπορεί ας βοηθήσει και ο λογιστής του forum ...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Όντως η ημερομηνία για την τρίμηνη φπα μεταφέρθηκε για 30 του επόμενου μήνα,μου ήρθε mail από το taxisnet!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια; Οταν βγαζουμε μια αδεια για εταιρεια και καταβαλουμε φεμ 10%, οταν κοβουμε το τιμολογιο δεν χρειαζεται να κανουμε και παρακρατηση. Σωστα;

Εχει αλλαξει κατι φετος;

Μπορειτε να μου πειτε που μπορω να το βρω αυτο; εστω κι αν δεν εχει αλλαξει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.