Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νόμιμο το φακελάκι! «Δε συνιστά δωροδοκία η απλή υλική παροχή προς έκφραση ευγνωμοσύνης»


ChristinaZ

Recommended Posts

Το τελευταίο διάστημα γίνεται μεγάλη συζήτηση σχετικά με την απομάκρυνση από τον κρατικό μηχανισμό των επίορκων υπαλλήλων....

 

Παράλληλα ψηφίζεται στη Βουλή ο Ν4139/2013 (ΦΕΚ Α΄74) περί «εξαρτησιογόνων ουσιών και άλλες διατάξεις». Με τη μόνη διαφορά ότι ο συγκεκριμένος νόμος περιέχει και τροποποιήσεις του ποινικού κώδικα που αφορούν την παθητική και ενεργητική δωροδοκία.

 

Στο άρθρο 68, παράγραφος 3, αναφέρεται ρητά ότι «Δε συνιστά δωροδοκία η απλή υλική παροχή προς έκφραση ευγνωμοσύνης». Το περίφημο δηλαδή «φακελάκι» νομιμοποιείται, εάν η όλη διαδικασία γίνεται ως έκφραση ευγνωμοσύνης προς τον υπάλληλο που εξυπηρετεί τον πολίτη.

 

Διάφοροι γιατροί, υπάλληλοι πολεοδομιών, εφοριακοί, τελωνειακοί κτλ που για χρόνια ολόκληρα τα έπαιρναν κάτω από το τραπέζι, πλέον νομιμοποιούνται να το κάνουν απροκάλυπτα εάν γίνεται για λόγους ευγνωμοσύνης. Λες και δεν είναι υποχρέωση και μέρος της δουλειάς τους να βρίσκονται στην υπηρεσία του πολίτη.

 

Κοινή πεποίθηση είναι πως με τον τρόπο αυτό όχι μόνο δεν πρόκειται να περιοριστει το φακελάκι, αλλά θα διογκωθεί ακόμα πιο πολύ. Με τη μονη διαφορά ότι η δωροδοκία θα καλύπτεται πλέον και από το νόμο, εάν φέρει την ταμπέλα της «έκφρασης ευγνωμοσύνης».

 

Πηγή: http://www.zougla.gr.../article/705069

 

Το βλέπω το έργο...όλες οι πολεοδομίες τίγκα στα πτι-φουρ και τα τυροπιτάκια...

 

Click here to view the είδηση

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στις πολεοδομίες τι να ευγνωμονείς, τον κοπανιστό αέρα?? Στα νοσοκομεία να δεις τι έχει να γίνει, εκεί είναι το ζουμί.....

Link to comment
Share on other sites

'νταξ' η αστείρευτη πηγή γνώσης, ο φάρος της νομιμότητας, η οδός της αληθείας και στύλος του πολιτεύματος, το... zougla.gr αποφάνθηκε!

Και όλα τα ζωντόβολα ανά το διαδίκτυο (αλλά και τα ΜΜΕ) έσπευσαν να αναπαράγουν την θεόπνευστη καταγγελία...

 

Φωτιά και τσεκούρι ρε, κάψτε το το μπουρδέλο, νομιμοποιούν το φακελάκι!

 

Μόνο... για καθίστε ρε παιδιά να δούμε, τι έλεγε ο ποινικός κώδικας πριν, και τι αλλαγές ψήφισαν προχθές;

 

Προ του έτους 2000 το άρθρο για την παθητική δωροδοκία προέβλεπε όρια αξίας "δώρου" και σχετικές ποινές. Επίσης είχε διαφορετικές ποινές αν αποτέλεσμα της δωροδοκίας ήταν βλάβη του Δημοσίου. Το 2000 το άρθρο γίνεται μίνιμαλ και ουσιαστικά απαλλάσσει τον δωροδοκούμενο. Τότε είχε λάβει κάποια δημοσιότητα το θέμα, αλλά ποιος θυμάται...

 

Ποινικός Κώδικας, όπως ήταν μέχρι χθες (τροποποίηση με τον Ν.2802/2000):

Άρθρο 235

Δωροδοκία για νόμιμες πράξεις

Τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους ο υπάλληλος που απαιτεί ή δέχεται ή προσφέρεται να δεχθεί δώρα ή άλλα ανταλλάγματα που δεν δικαιούται ή την υπόσχεση τέτοιων δώρων ή ανταλλαγμάτων γι’ενέργεια ή παράλειψή του μελλοντική ή ήδη

τελειωμένη η οποία είν’ αντίθετη στα καθήκοντά του ή ανάγεται στην υπηρεσία του.

 

Το άρθρο ξανά-αλλάζει με τον Ν.3666/2008:

1. Υπάλληλος, ο οποίος, κατά παράβαση των καθηκόντων του ζητεί ή λαμβάνει, άμεσα ή με τη μεσολάβηση τρίτου, για τον εαυτό του ή για τρίτο, ωφελήματα οποιασδήποτε φύσης ή δέχεται υπόσχεση τούτων, για ενέργεια ή παράλειψη του μελλοντική ή ήδη τελειωμένη, που ανάγεται στα καθήκοντά του ή αντίκειται σε αυτά, τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους.

2. Αν η αξία των ωφελημάτων υπερβαίνει το ποσό των “εκατόν είκοσι χιλιάδων (120.000) ευρώ ή αν ο δράστης έχει την ιδιότητα του υπαλλήλου του Υπουργείου Οικονομικών επιβάλλεται κάθειρξη μέχρι δέκα (10) ετών.

 

και τώρα ψηφίστηκε:

1. Υπάλληλος, ο οποίος, κατά παράβαση των καθηκόντων του ζητεί ή λαμβάνει, άμεσα ή με τη μεσολάβηση τρίτου, για τον εαυτό του ή για τρίτο, ωφελήματα οποιασδήποτε φύσης ή δέχεται υπόσχεση τούτων, για ενέργεια ή παράλειψή του μελλοντική ή ήδη τελειωμένη, που ανάγεται στα καθήκοντά του ή αντίκειται σε αυτά, τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους, καθώς και υποχρεωτική χρηματική ποινή ίση με το πεντηκονταπλάσιο του ωφελήματος και μέχρι το ποσό των εκατόν πενήντα χιλιάδων (150.000) ευρώ. Σε περίπτωση ωφελήματος μη αποτιμητού σε χρήμα, η χρηματική ποινή δεν μπορεί να είναι κατώτερη από δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ ούτε ανώτερη από εκατόν πενήντα χιλιάδες (150.000) ευρώ.

 

2. Αν η αξία των ωφελημάτων υπερβαίνει το ποσό των εκατόν είκοσι χιλιάδων (120.000) ευρώ ή αν ο δράστης έχει την ιδιότητα του υπαλλήλου του Υπουργείου Οικονομικών επιβάλλεται κάθειρξη μέχρι δέκα (10) ετών, καθώς και υποχρεωτική χρηματική ποινή, η οποία δεν μπορεί να είναι κατώτερη από πενήντα χιλιάδες (50.000) ευρώ ούτε ανώτερη από πεντακόσιες χιλιάδες (500.000) ευρώ.

 

3. Δεν συνιστά δωροδοκία η απλή υλική παροχή προς έκφραση ευγνωμοσύνης.

 

Λοιπόν, όπως καταλάβατε, ο καυγάς γίνεται για την τρίτη παράγραφο: "Δεν συνιστά δωροδοκία η απλή υλική παροχή προς έκφραση ευγνωμοσύνης."

Τι είναι αυτό που δεν κατάλαβαν τα σαΐνια οι δημοσιογράφοι; Ας το αναλύσουμε:

Αν από αίσθημα ευγνωμοσύνης (επομένως αφού έχει ολοκληρωθεί η παροχή υπηρεσίας του υπαλλήλου),

και προκειμένου να εκφράσεις αυτή την ευγνωμοσύνη (άρα με απόλυτη προσωπική βούληση, και χωρίς να έχει μεσολαβήσει συνδιαλλαγή),

παράσχεις κάτι απλό και μη χρηματικό στον υπάλληλο (αν του δώσεις ένα κουτί γλυκά, μία ανθοδέσμη, ένα ημερολόγιο, μια δωδεκάδα αυγά κλπ κλπ),

αυτό δεν θεωρείται δωροδοκία.

 

Δηλαδή, αν του δώσεις μπικικίνια, πόρσε, οικόπεδο, πακέτο διακοπών κλπ, ακόμη κι αν το κάνεις από καθαρή ευγνωμοσύνη, υπάρχει πρόβλημα...

 

Επισημαίνω ότι πέρα από αυτές τις ερασιτεχνικές προσεγγίσεις, το θέμα είναι πολύπλοκο, καθώς υπάρχουν κι άλλα άρθρα που αναφέρονται σε περιπτώσεις δωροδοκίας, καθώς και νομολογία κλπ, ενώ το πως αντιμετωπίζει τα ζητήματα η δικονομία είναι ένα ολόκληρο κεφάλαιο.

 

Αλλά όλα αυτά είναι ψιλά γράμματα για τα τρολλ της ενημέρωσης, που λέγονται δημοσιογράφοι (κακοί δημοσιογράφοι) και επιμένουν να σπαμάρουν στον εγκέφαλό μας λέγοντας ο,τι τους κατέβη και παράγοντας ατιμωρητί βλακώδεις και ψεύτικες ειδήσεις...

Edited by AlexisPap
  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mα λογικό ήταν...

 

Η αλλαγή αναφέρεται σε κανα ουίσκι, μπουκάλι κρασί, λάδια, αρνιά, κατσίκια, τέτοια πράγματα...!

 

Τωρα αν ο μεγαλοχειρούργος έχει ευαίθητο ουρανίσκο και θέλει κάνα macallan 35 ετών παίξαμε και χάσαμε κύριοι (και με το νόμο!)

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μην τους βγάλουμε και λάδι τώρα...

Το πράγμα για μένα είναι σαφές:

1) Γίνεται ο ντόρος με τις απολύσεις ΔΥ, με τους επίορκους κλπ

2) "Δεν μπορούν" δήθεν να ξεκαθαρίσουν την κατάσταση με το "πόσοι" και "ποιοι" είναι οι επίορκοι

3) Ψηφίζουν την διάταξη ώστε να θολώσουν ακόμα περισσότερο τα νερά

4) Εξοργίζεται ο κόσμος ακόμα περισσότερο με ΟΛΟΥΣ τους ΔΥ

5) "Νομιμοποιούνται" και στην συνείδηση του κόσμου οι απολύσεις.....

 

Δηλαδή, θα κλείνουν σπίτια και κάποιοι θα πανηγυρίζουν....Ανθρωποφάγοι θα γίνουμε...

 

Επιμένω: ΝΤΡΟΠΗ στους απολογητές των μεγαλοτραπεζιτών και των βιομηχάνων...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Παντως στην πολη μου ειναι κανα 2 γιατροι που δεν δεχονται καθολου φακελακι και αντ'αυτου ζητανε να τους βαζουν ενα ευχαριστηριο στην τοπικη εφημεριδα.Οι αληθεια ειναι οτι εχει λειτουργησει διαφημιστικα μιας και τα ονοματα τους γινανε γνωστο σε χρονο-ρεκορ,περαν του οτι ο κοσμος τους βλεπει αλλιως ακριβως γιατι απεχθανονται το φακελακι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

'νταξ' η αστείρευτη πηγή γνώσης, ο φάρος της νομιμότητας, η οδός της αληθείας και στύλος του πολιτεύματος, το... zougla.gr αποφάνθηκε!

Και όλα τα ζωντόβολα ανά το διαδίκτυο (αλλά και τα ΜΜΕ) έσπευσαν να αναπαράγουν την θεόπνευστη καταγγελία...

 

Φωτιά και τσεκούρι ρε, κάψτε το το μπουρδέλο, νομιμοποιούν το φακελάκι!

 

Μόνο... για καθίστε ρε παιδιά να δούμε, τι έλεγε ο ποινικός κώδικας πριν, και τι αλλαγές ψήφισαν προχθές;

 

Προ του έτους 2000 το άρθρο για την παθητική δωροδοκία προέβλεπε όρια αξίας "δώρου" και σχετικές ποινές. Επίσης είχε διαφορετικές ποινές αν αποτέλεσμα της δωροδοκίας ήταν βλάβη του Δημοσίου. Το 2000 το άρθρο γίνεται μίνιμαλ και ουσιαστικά απαλλάσσει τον δωροδοκούμενο. Τότε είχε λάβει κάποια δημοσιότητα το θέμα, αλλά ποιος θυμάται...

 

Ποινικός Κώδικας, όπως ήταν μέχρι χθες (τροποποίηση με τον Ν.2802/2000):

 

 

Το άρθρο ξανά-αλλάζει με τον Ν.3666/2008:

 

 

και τώρα ψηφίστηκε:

 

 

Λοιπόν, όπως καταλάβατε, ο καυγάς γίνεται για την τρίτη παράγραφο: "Δεν συνιστά δωροδοκία η απλή υλική παροχή προς έκφραση ευγνωμοσύνης."

Τι είναι αυτό που δεν κατάλαβαν τα σαΐνια οι δημοσιογράφοι; Ας το αναλύσουμε:

Αν από αίσθημα ευγνωμοσύνης (επομένως αφού έχει ολοκληρωθεί η παροχή υπηρεσίας του υπαλλήλου),

και προκειμένου να εκφράσεις αυτή την ευγνωμοσύνη (άρα με απόλυτη προσωπική βούληση, και χωρίς να έχει μεσολαβήσει συνδιαλλαγή),

παράσχεις κάτι απλό και μη χρηματικό στον υπάλληλο (αν του δώσεις ένα κουτί γλυκά, μία ανθοδέσμη, ένα ημερολόγιο, μια δωδεκάδα αυγά κλπ κλπ),

αυτό δεν θεωρείται δωροδοκία.

 

Δηλαδή, αν του δώσεις μπικικίνια, πόρσε, οικόπεδο, πακέτο διακοπών κλπ, ακόμη κι αν το κάνεις από καθαρή ευγνωμοσύνη, υπάρχει πρόβλημα...

 

Επισημαίνω ότι πέρα από αυτές τις ερασιτεχνικές προσεγγίσεις, το θέμα είναι πολύπλοκο, καθώς υπάρχουν κι άλλα άρθρα που αναφέρονται σε περιπτώσεις δωροδοκίας, καθώς και νομολογία κλπ, ενώ το πως αντιμετωπίζει τα ζητήματα η δικονομία είναι ένα ολόκληρο κεφάλαιο.

 

Αλλά όλα αυτά είναι ψιλά γράμματα για τα τρολλ της ενημέρωσης, που λέγονται δημοσιογράφοι (κακοί δημοσιογράφοι) και επιμένουν να σπαμάρουν στον εγκέφαλό μας λέγοντας ο,τι τους κατέβη και παράγοντας ατιμωρητί βλακώδεις και ψεύτικες ειδήσεις...

 

Συνάδελφε, επειδή εγω γενικώς είμαι καχύποπτη απέναντι στην προβεβλημένη ως ''αγνή'' και ''αθώα'' πρόθεση του κάθε Υπουργού- Υφυπουργού- Υψηλά ιστάμενου στελέχους, που γράφει νομοσχέδια επάνω σε πακέτα τσιγάρα στο καφενείο της Βουλής και δεν είναι ευφημισμός αυτό που λέω, να θέσω και μια διαφορετική απο τη δική σου ανάλυση (με τη σκοπιά που θα το αντιμετωπίσει και θα το ερμηνεύσει, πίστεψέ με, ο κάθε κουτοπόνηρος-πονηρός-έξυπνος ή μη, Ελληναράς ή μη, ιδιώτης ή ΕΤΑΙΡΕΙΑ, προκειμένου να κάνει τη δουλίτσα του):

 

- Την Ευγνωμοσύνη, όντας συναίσθημα, δεν μπορείς να της προσδώσεις χρονικό σημείο εκκίνησης της έκφρασής της. Επι παραδείγματι, είναι να κάνω εγχείρηση και αφήνει ο γιατρός να εννοηθεί πως υπάρχει ενδεχομένως τρόπος να παρακάμψω τις λίστες αναμονής.. Νιώθω άμεσα ευγνωμοσύνη προς το πρόσωπό του που θα τελειώσει η ταλαιπωρία μου πιο σύντομα, πιάνω το υπονοούμενο και του κάνω το δωράκι του...και όλα αυτά πριν την ολοκλήρωση της παροχής υπηρεσίας. Και μέσα στα πλαίσια και την ευλογία του νόμου!

 

- Θα μου πεις: το έκανες με τη βούλησή σου. Το έκανα αλήθεια με τη βούλησή μου? Μήπως δεν είναι μια διαιώνιση του φαύλου κύκλου? Πιο ήταν πρώτο? Το αυγό ή η κότα? Και σημειωτέων δε, πρίν την ολοκλήρωση της ''συνδιαλλαγής''.

 

- Το δώρο μου στο γιατρό ήταν κάτι απλό και μη χρηματικό (με την ευρεία έννοια του όρου και εφόσον δεν υπάρχουν λίστες με εγκεκριμένα δώρα) Είχα επιλογές ανάμεσα σε: iphone, ipad, laptop ή κατάθεση σε ταξιδιωτικό γραφείο...

Παιζούν πολύ σε γιατρούς τα προαναφερθέντα, κατά βάση ως ''δώρα ευγνωμοσύνης'' απο φαρμακευτικές εταιρείες... (Εδω εξηγώ και το κεφαλαίο ΕΤΑΙΡΕΙΑ στην αρχή των σκέψεών μου και δεν το αναλύω περαιτέρω..)

 

Και ολοκληρώνοντας την καχύποπτη σκέψη μου: Αφού είναι τόσο αυτονόητο, γλυκό και αθώο, το να μπορώ να εκφράσω το αίσθημα ευγνωμοσύνης μου σε εναν άνθρωπο/υπάλληλο, ο οποίος με τις καλύτερες των προθέσεων έκανε τα αδύνατα δυνατά να με εξυπηρετήσει στην υπόθεσή μου (υγ ασχέτως αν μιλάμε για το αυτονόητο δηλαδή, το οποίο ορίζεται και στον Κανονισμό Επικοινωνίας Δημοσίων Υπηρεσιών) και όλα αυτά μέσα στο πλαίσιο της ανάλυσης που παρέθεσες, δηλαδή κινήθηκα αυτοβούλως, δεν υπήρξε εξαναγκασμός μου, έγινε μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας και ήταν μια συμβολική κατ' ουσίαν κίνηση, τότε ποιά ανάγκη εξυπηρετεί ο παρών νόμος....? Είναι σα να βγαίνει νόμος που να μου λέει πως είναι οκ να είμαι ευγενική απέναντι στους συνανθρώπους μου..

 

Εφόσον δεν έχουμε την ωριμότητα να το αντιμετωπίσουμε τις συνδιαλλαγές μας, γιατί να δημιουργούν θολά νερά και ανοιχτά παράθυρα?

 

Απαγόρευση παντώς είδους δοσοληψίας. Αν θέλω να εκφράσω την ευγνομωσύνη μου την εκφράζω λεκτικά. Σε προσωπικό επίπεδο το εφαρμόζω σε κάθε περίσταση που δημόσιος υπάλληλος είναι ευγενικός και κοιτά να κάνει την δουλεία του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μέσα στο μπάχαλο στο οποίο εργάζαται, το εκτιμώ και οφείλω να του το εκφράσω. Πίστεψέ με αποτελεί κίνητρο και για τους ίδιους.

 

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν απο τα βασικά και περνάμε αργότερα σε ''δωράκια'', εφόσον ποιά είναι τόσος μεγάλος ο νταλκάς μας να εκφραστούμε και υλικά.

 

Τελειώνοντας, μπαίνω στον πειρασμό να κάνω μια ακόμη καχύποπτη-συνομωσιολογικη σκέψη:

Μήπως η παράγραφος 3 προστέθηκε γιατί υπάρχει γκρίνια για τις μειώσεις μισθων στο δημόσιο τομέα, οπότε να αφήνουν περιθώριο συμπλήρωσης μισθού με πλάγια μέσα?

 

Όλα είναι θέμα ερμηνείας. Κατ' εμέ εξυπηρετούνται μέσα σε 1 1/2 σειρά της παραγράφου 3 πολλά συμφέροντα και σκοπιμότητες, αρκετές εκ των οποίων αναφέρει, ορθά για εμένα, ο συνάδελφος Γιάννης στο #7 post.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω φακελάκι, αν τα βάλω σε ...σακούλα, θα τα πάρουν;;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.