Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νόμιμο το φακελάκι! «Δε συνιστά δωροδοκία η απλή υλική παροχή προς έκφραση ευγνωμοσύνης»


ChristinaZ

Recommended Posts

Πολύ ωραία... Τότε να κόβουμε κι εμείς ΑΠΥ 10 ευρώ για αμοιβή 1000. Τα 990 είναι απλή υλική παροχή προς έκφραση ευγνωμοσύνης.....

Τι άλλο θα ακούσουμε...

 

Γιατί δεν γίνεται??? Ελα που δεν τα ξέρεις....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητοί κύριοι διαχειριστές, πειράζει να πούμε το όνομα του κόμματος που πίεσε ώστε να μπει αυτή η τροποποίηση του νόμου;

Link to comment
Share on other sites

Πες το, να μαθαίνουμε κι εμείς οι αδαείς.

 

υ.γ. Δηλ. αν χαρίσω ένα βιβλίο, αλλά έχω "ξεχάσει" στις σελίδες του 2 πεντακοσάρικα, θεωρείται λάδωμα?

Link to comment
Share on other sites

Πιπέρι!!!! Η λέξη "λάδωμα" έχει καταργηθεί! Αντικαταστάθηκε με τις λέξεις "ένδειξη ευγνωμοσύνης"!!!

 

Δες κι εδώ: http://www.edosafakelaki.org/

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...αλλά έχω "ξεχάσει" στις σελίδες του 2 πεντακοσάρικα, θεωρείται λάδωμα?

 

Εν μέσω κρίσης ποιός είναι τόσο ... ξεχασιάρης ; :smile:

 

Συμβολικό δώρο είναι και μάλιστα με "περιεχόμενο" .

Link to comment
Share on other sites

Εν μέσω κρίσης ποιός είναι τόσο ... ξεχασιάρης ; :smile:

 

Μπορώ να επικαλεστώ την ηλικία.....

 

Συμβολικό δώρο είναι και μάλιστα με "περιεχόμενο" .

Α, τώρα ησύχασα.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

- Κάποιο αστυνομικό τμήμα έκανε τα στραβά μάτια σε καταγγελία αυθαιρέτου αφού "εκφράστηκε η ευγνωμοσύνη" του αυθαιρετούχου προς τον καταγγελλόμενο

- Κάποιος υπάλληλος υπηρεσίας περιβάλλοντος υπέγραφε ακόμα και "εφημερίδες" αν του εξέφραζες την ευγνωμοσύνη σου με 100€ (ταρίφα για Β3 και κάτω) ανά ΜΠΕ

- Κάποιος εργολάβος εξέφραζε την ευγνωμοσύνη του σε Δήμαρχο, αντιδήμαρχο, προιστάμενο οικονομικής, προιστάμενο τεχνικής και επιβλέποντες έργου, μόλις πληρωνότανε κάθε λογαριασμό, ειδάλλως ο επόμενος λογαριασμός του δεν θα πληρωνόταν ΠΟΤΕ!!

- Κάποιος γιατρός ΔΕΝ πρόσεξε το παιδί μου που έκανε εγχείρηση πέρυσι διότι ΔΕΝ εξέφρασα την ευγνωμοσύνη μου όπως έπρεπε (ήξερα την ταρίφα αλλά δεν ήθελα...)

- Κάποια υπάλληλος που δίνει εγκρίσεις, τηρεί απαρέγκλιτα και εξονυχιστικά το γράμμα του νόμου κάνοντας ατέρμονα έγγραφα επί εγγράφων αν δεν "της εκφράσεις την ευγνωμοσύνη σου"....(κοινώς δεν παίρνεις την έγκριση ποτέ!)

 

Από την άλλη:

- Κάποιος μαιευτήρας στο Πανεπιστημιακό νοσοκομείο Ιωαννίνων και που αν θυμόμουν το όνομά του θα το έλεγα και που έκανε όλη την δουλειά και η γυναίκα μου είπε "δώστου κι αυτουνού κάτι, τόσα πήρε ο γιατρός που δεν έκανε τίποτα...", τον κυνηγούσα στο διάδρομο και δεν έπαιρνε με τίποτα μια ειλικρινή έκφραση ευγνωμοσύνης...γιατί ήταν άνθρωπος με ήθος.

 

Αυτά είχα να καταθέσω μόνο από τις προσωπικές μου εμπειρίες και μόνο τα τελευταία χρόνια (και ξεχνάω πολλά...)

 

ΥΓ Παλιά το λέγαμε "γρηγορόσημο", τώρα πως το λένε?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος μάλλον το εννοεί με τη γαλλική έννοια, αλλά είμαστε στην Ελλάδα και ως γνωστόν ισχύει η συνέχεια του κράτους και μετά την οθωμανική αυτοκρατορία ...

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81

Link to comment
Share on other sites

Πες το, να μαθαίνουμε κι εμείς οι αδαείς.

 

υ.γ. Δηλ. αν χαρίσω ένα βιβλίο, αλλά έχω "ξεχάσει" στις σελίδες του 2 πεντακοσάρικα, θεωρείται λάδωμα?

 

Έλα..πες την αλήθεια...δεν τα ξέχασες.... Απλά για να μη σε περάσουν για ''τσίπη'', έβαλες φαντεζί σελιδοδείκτες.. :grin:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.