Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νόμιμο το φακελάκι! «Δε συνιστά δωροδοκία η απλή υλική παροχή προς έκφραση ευγνωμοσύνης»


ChristinaZ

Recommended Posts

Ακόμα κι εάν το δώσει μετά την δουλειά δεν θα δημιουργήσει μια κάπως ιδιάζουσα σχέση μεταξύ λειτουργού - πολίτη, την οποία ενδεχομένως θα προσπαθήσει να εκμεταλλευθεί κάποιος από τους συναλλασσόμενους; Εδώ σε δικά μου έργα δεν έβαζαν στην επίβλεψη συγκεκριμένο υπάλληλο γιατί κάποτε εργαζόμασταν στο ίδιο τεχνικό γραφείο, ούτως ώστε να αποφευχθούν οι οποιεσδήποτε υπόνοιες από τρίτους για ευνοϊκή μεταχείρισή μου.

Edited by cna
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@AlexisPap, στο post μου #7 έθεσα τους λόγους για τους οποίους έγινε η συγκεκριμένη διάταξη νόμου και όπως καταλαβαίνεις συμφωνώ μαζί σου ότι οι δημοσιογράφοι παίζουν ακριβώς αυτό το παιχνίδι.

Επίσης, στο post μου #28 έθεσα 5 προσωπικά παραδείγματα τα οποία είναι (πλέον μόνο ηθικώς) προφανώς καταδικαστέες πράξεις αλλά με την διάταξη που ψηφίστηκε ΟΛΕΣ μπορούν να νομιμοποιηθούν!!!!

 

Είναι προφανές το τι συμβαίνει και αυτό είναι που με εξοργίζει περισσότερο:

Στρέφουν το ένα κομμάτι του πληθυσμού εναντίον του άλλου για να περάσουν τα νέα μέτρα, όχι απλά ανώδυνα, αλλά με την ίδια την υποστήριξη του κόσμου!!!

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στρέφομαι εναντίον μόνο των πολιτικών. Δική τους υποχρέωση είναι να διαπαιδαγωγούν τους πολίτες και να νομοθετούν δίκαια και σωστά. Δυστυχώς, βέβαια, δεν είναι όλοι οι πολίτες σαν κι εμένα. :P

Link to comment
Share on other sites

Μα, δεν υποστηρίζω -αλλά ούτε και απορρίπτω- την διάταξη.

 

Απλά επισημαίνω πως μας δουλεύουν...

 

Θα θυμίσω για παράδειγμα ότι η πρώτη δανειακή σύμβαση (εκείνη που υπέγραψε στα μουλωχτά ο Παπακωνσταντίνου) δεν έλαβε τέτοια δημοσιότητα...

 

Κι αναρωτιέμαι: Τι πραγματικά σοβαρό ψηφίσαν αυτή την περίοδο και μας απασχολούν με το αν η "ευγνωμοσύνη" είναι νομική έννοια;

 

Ενδεχομένως τη διάταξη περί μη ευθύνης των τραπεζιτών, που περάσανε μέσα στις τροποποιήσεις του νέου επενδυτικού? Τροπολογία που απαλλάσσει από την ενδεχόμενη δίωξη για απιστία τα μέλη της διοίκησης τραπεζών που έδωσαν δάνεια σε νομικά πρόσωπα μεταξύ των οποίων και τα πολιτικά κόμματα. Λέω εγω τώρα μια ιδέα...

 

http://olympia.gr/2013/04/06/%CF%83%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CE%B1%CE%BB%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CE%B8%CF%8E%CF%89%CF%83%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%84/

 

http://www.palo.gr/cluster/articles/koinonia-nea/641/?clid=7573720

 

http://directnews.gr/politics/26449-voulh-etsi-pshfisan-thn-poinikh-asulia-stous-trapezites-gia-ta-thalassodaneia-ton-kommatonvinteo.html

 

http://www.eklogika.gr/news/14149

Edited by ChristinaZ
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ενδεχομένως τη διάταξη περί μη ευθύνης των τραπεζιτών, που περάσανε μέσα στις τροποποιήσεις του νέου επενδυτικού? Τροπολογία που απαλλάσσει από την ενδεχόμενη δίωξη για απιστία τα μέλη της διοίκησης τραπεζών που έδωσαν δάνεια σε νομικά πρόσωπα μεταξύ των οποίων και τα πολιτικά κόμματα. Λέω εγω τώρα μια ιδέα...

πολύ καλή ιδέα!! βάλε και τα κανάλια...

Edited by imhotep
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ChristinaZ: Και η οποία διάταξη πέρασε με ένα μίνι κοινοβουλευτικό «πραξικόπημα». Μετά τον ντόρο που ξέσπασε, κι ενώ είχε ήδη μεν ψηφιστεί η διάταξη αλλά εκκρεμούσε η ψήφιση του συνόλου του νομοσχεδίου, κατέθεσε αίτημα ονομαστικής ψηφοφορίας ο ΣΥΡΙΖΑ. Αρχικά ο πρόεδρος της Βουλής όρισε την επομένη ως ημέρα διεξαγωγής της ψηφοφορίας. Η επόμενη ημέρα ήρθε, ονομαστική ψηφοφορία δεν έγινε, το ΠΑΣΟΚ δια στόματος Κακλαμάνη καταψήφισε το σύνολο του νομοσχεδίου και ενώ με το ΠΑΣΟΚ κατά οι ψήφοι δεν έφταναν ο πρόεδρος, κ. Τραγάκης, ανακοίνωσε στο σώμα ότι το νομοσχέδιο εγκρίθηκε τόσο επί των άρθρων όσο και στο σύνολο... Αυτό το κοινοβούλιο είναι μια ωραία ατμόσφαιρα...

Edited by cna
Link to comment
Share on other sites

cna Δεν νιώθεις λίγο σαν μεταγενέστερη μορφή του Ηρακλή Πουρό που ψάχνεις να βρείς το δολοφόνο? Πλάκα πλάκα για εσένα είναι και εύκολο να κάνεις το όνομα απο cna --- csi! Έτσι καταντήσαμε... Ψευδοπροφήτες ενός κατώτερου μισθού, για να παραφράσω μια γνωστή και επίκαιρη ρήση !!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όχι, απλά έχω πάρα πολύ ελεύθερο χρόνο (κι ευχαριστώ τους κυβερνώντες γι' αυτό) οπότε δεν έχω με τί άλλο να ασχοληθώ! Έτσι, αντί να διαβάζω αστυνομικά μυθιστορήματα (τα οποία μου αρέσουν πολύ) αποφάσισα να γίνω ο ήρωας των δικών μου μυθιστορημάτων. :P Πάντως τα όσα λέω μπορεί κανείς εύκολα να τα βρει στα ειδησεογραφικά site και με βίντεο. Εκεί να δεις χαβούζα....

 

Αυτό με το «Ψευδοπροφήτες ενός κατώτερου μισθού» μπορείς να το κάνεις λίγο πιο λιανά γιατί δεν το έπιασα;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον παρεξήγησες το ύφος μου. Να το ''λιανίσω'' λοιπόν. Είναι απλό, μας έχουν βάλει μέσα σε μια διαδικασία παραπληροφόρησης και προπαγάνδας, με αποτέλεσμα να προσπαθούμε όλοι να ενώσουμε τα κομμάτια του πάζλ μπας και βγάλουμε συμπέρασμα. Οπως αντιλαμβάνεσαι, αυτό έχει ως αποτέλεσμα ο κάθε ενας απο εμάς να καταλήγει και να κατασταλάζει στη δική του ''αλήθεια'' για όλα τα θέματα χωρίς κανείς μας να είναι 100% πως κάτι τέτοιο ισχύει. Εξου και το ψευδοπροφήτες. Όσο για τον κατώτερο μισθό νομίζω πως δεν θέλει εξήγηση..

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε όχι, δεν πρόλαβα να παρεξηγηθώ, μην φοβάσαι. Γι' αυτό και ζήτησα διευκρινήσεις ώστε να μην έχω λάθος εντυπώσεις. Παραπληροφόρηση και προπαγάνδα σαφώς και υπάρχει, ανέκαθεν υπήρχε. Ευτυχώς, όμως, πλέον κάποιοι έχουν την δυνατότητα, εάν το θελήσουν, να παρακολουθήσουν κάποια από τα τεκταινόμενα στο κοινοβούλιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.