Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νόμιμο το φακελάκι! «Δε συνιστά δωροδοκία η απλή υλική παροχή προς έκφραση ευγνωμοσύνης»


ChristinaZ

Recommended Posts

Φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντας χεχεχε έτσι για να ξαναβάλουμε και τα ''δωράκια'' στην κουβέντα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ταμπελακι ε γραφειο δ.υ....

 

 

αποδεχομαι δωρα

1. κολονια Α

2. μπλουζακι Β

3. τσαντα Γ

 

 

ας βγει μια λιστα για να ξερουμε να μην χρειαζομαστε και καρτα αλλαγης για το δωρο....

 

 

υγ θυμαμαι μια φορα σε μαι τεχνικη πουμουν η γραμματεας οταν της ειχα δωσει πουχε παει το ταμειο πουχα ....με ρωτησε πουναι η αποδειξη για το ''δωρο'' πουχα μεταφερει στον Α δ.υ για τη ρευματοδοτηση !!!

της λεω δλδ θελεις να σου φερω υπογραφη του οτι το πηρε? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω νέα παραδείγματα (υποθετικά αυτή τη φορά):

 

Δίκη 1:

- "Μα κύριε εισαγγελευ, εγώ έλαβα ένα βιβλίο δώρο ως έκφραση ευγνωμοσύνης, που να ξέρω ότι είχα μέσα χρήματα?"

- "Αθώος ο κατηγορούμενος!"

 

Δίκη 2:

- "Μα κύριε πρόεδρε, μια απλή ράβδο μου πρόσφερε ως έκφραση ευγνωμοσύνης...(χρυσός είναι αυτό, α! δεν το πρόσεξα...)"

- "Αθώος ο κατηγορούμενος!"

 

Δίκη 3:

- "Μα κύριοι ένορκοι, είναι σύμπτωση σας λέω και όχι "ταρίφα" όπως ισχυρίζονται οι κακές γλώσσες, ότι μετά από κάθε έγκριση μου προσφέραν 100 ευρώ ως ένδειξη ευγνωμοσύνης"

- "Αθώος ο κατηγορούμενος!"

 

Δίκη 4:

- "Αγαπητό ακροατήριο, ο πελάτης μου απλά έλαβε ένα καλάθι με κρασιά, μέσα στο οποίο υπήρχαν 5000ευρώ ως έκφραση ευγνωμοσύνης για την άριστη εγχείρηση που του έκανα!!"

- "Αθώος ο κατηγορούμενος!!!"

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω νέα παραδείγματα (υποθετικά αυτή τη φορά):

 

Δίκη 1:

- "Μα κύριε εισαγγελευ, εγώ έλαβα ένα βιβλίο δώρο ως έκφραση ευγνωμοσύνης, που να ξέρω ότι είχα μέσα χρήματα?"

- "Αθώος ο κατηγορούμενος!"

 

Δίκη 2:

- "Μα κύριε πρόεδρε, μια απλή ράβδο μου πρόσφερε ως έκφραση ευγνωμοσύνης...(χρυσός είναι αυτό, α! δεν το πρόσεξα...)"

- "Αθώος ο κατηγορούμενος!"

 

Δίκη 3:

- "Μα κύριοι ένορκοι, είναι σύμπτωση σας λέω και όχι "ταρίφα" όπως ισχυρίζονται οι κακές γλώσσες, ότι μετά από κάθε έγκριση μου προσφέραν 100 ευρώ ως ένδειξη ευγνωμοσύνης"

- "Αθώος ο κατηγορούμενος!"

 

Δίκη 4:

- "Αγαπητό ακροατήριο, ο πελάτης μου απλά έλαβε ένα καλάθι με κρασιά, μέσα στο οποίο υπήρχαν 5000ευρώ ως έκφραση ευγνωμοσύνης για την άριστη εγχείρηση που του έκανα!!"

- "Αθώος ο κατηγορούμενος!!!"

 

Να προσθέσω ένα ερώτημα στα εύστοχα παραδείγματά σου: Αφού εγω δεν λάδωσα και ο υπάλληλος δεν λαδώθηκε, τότε πως καταλήξαμε στα δικαστήρια??? Για ένα ''ευχαριστώ απο βάθη καρδίας"???

Link to comment
Share on other sites

Ως ποινικό αδίκημα μπορεί να το καταγγείλει ο οποιοσδήποτε. Δεν χρειάζεται να υποβάλλει μήνυση. Βέβαια, εάν ισχύουν αυτά που γράφει στις αιτιάσεις ο Γιάννης οι μισές και πλέον υποθέσεις θα έμπαιναν στο αρχείο από την προκαταρκτική διαδικασία ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπαίναν στο αρχείο πιο τρανταχτές υποθέσεις και πριν ψηφιστεί ο νόμος. Τώωωωρα!

Τι το ψάχνουμε ρε παιδιά? Βρωμάει από παντού!! Βρωμάει σαπίλα αυτό το "φρούτο" αλλά το κακό είναι ότι δεν πέφτει μόνο του το ρημάδι....πρέπει να το ρίξουμε...

Edited by Γιάννης
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όμως στις δημοκρατίες υπερισχύουν οι πλειοψηφίες.

Κι όταν οι πλειοψηφίες είναι πρόβατα, ως πρόβατα βελάζουν, ως πρόβατα αρμενίζουν, ως πρόβατα ακολουθούν τον ...τσοπάνη.

Οι υπόλοιποι απλώς προσαρμόζονται ή εγκαταλείπουν το κοπάδι.

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, εννοείς τις σχετικές πλειοψηφίες προφανώς διότι υπάρχει ενίοτε και η απόλυτη πλειοψηφία. Σπάνια βέβαια αναλαμβάνει δράση αλλά όποτε αναλαμβάνει ουαί και αλίμονο στους εκάστοτε κυβερνώντες...

Link to comment
Share on other sites

Ενίοτε ακόμα και οι πλειοψηφίες (έστω σχετικές) αγνοούνται όταν λέγονται "Μπολιβαριανές".

Ανοίγετε όμως θέματα που ξεφεύγουν από το θέμα...Αντί για απάντηση να σας θυμίσω το γνωστό ποίημα του Μπρέχτ ("τι περιμένετε")

Έτσι λοιπόν, οι "μειοψηφίες", οι "εξουσίες", οι όπως λέγονται τέλος πάντων, ποτέ δεν κάθονται με σταυρωμένα τα χέρια "να τους βγάλουμε τα δόντια"....Μάχονται. Έτσι πρέπει να μάχονται συνεχώς και οι δημοκρατικοί άνθρωποι για να συνεχίσουν να εξασφαλίζουν την δημοκρατία τους και να επιτύχουν μια καλύτερη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.