Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λανθασμένη βεβαίωση που χρησιμοποιήθηκε...


Recommended Posts

10 λεπτά πριν, vagias said:

....... ο μηχανικός που έκανε τη ρύθμιση και την βεβαίωση για το συμβόλαιο, έχει κάνει λάθη ......

.....αυτός δεν προτίθεται να κάνει ενέργειες για τη διόρθωση.

...

Άν ισχύουν όσα λές και δεν έχει κάνει χρήση "κάποιων διατάξεων" .... τότε τον ρωτάς αν είναι ενήμερος για διοικητικό πρόστιμο απο 30000€ έως και 100000€ + κλπ κλπ κλπ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 ώρες πριν, vagias said:

Καλησπέρα,

Το 2018 έγινε η αγορά ενός καταστήματος 81 τ.μ. και οι σημερινοί ιδιοκτήτες θέλουν να κάνουν αλλαγή χρήσης σε κατοικία. Μου έχουν δώσει τη δήλωση στον 4495 και διαπιστώνω ότι ο μηχανικός που έκανε τη ρύθμιση και την βεβαίωση για το συμβόλαιο, έχει κάνει λάθη στον υπολογισμό του προστίμου (λογικά προς ελάφρυνση των προηγούμενων ιδιοκτητών). Απ' όσο ξέρω, ο μηχανικός αυτός δεν προτίθεται να κάνει ενέργειες για τη διόρθωση.

Τι πρέπει να γίνει από εδώ και πέρα;

Εφόσον είναι λάθος τα στοιχεία της δήλωσης δεν μπορεί να εκδοθεί άδεια κατ. 3 για αλλαγή χρήσης, σωστά;

(Το κατάστημα είναι μεταξύ ισογείου και α' ορόφου  -ήταν πατάρι του καταστήματος του ισογείου- και έχει επεκταθεί πάνω από το υπόλοιπο κατάστημα του ισογείου και πάνω από την είσοδο του κλιμακοστασίου. Όλα αυτά έχουν δηλωθεί ως μειωτικός συντελεστής 50%)

δηλαδή υπέβαλες άδεια αλλαγής χρήσης στην ΥΔΟΜ  και η ΥΔΟΜ γνωμοδότησε τα παραπάνω ως λάθη της δήλωσης? 

Αν είναι έτσι από που έως που ο κάθε υπάλληλος της ΥΔΟΜ έχει αρμοδιότητα ελέγχου της δήλωσης, πέραν του ελέγχου

1. του εμβαδού  (αν πράγματι είναι .... τ.μ  σύμφωνα με τις διαστάσεις κλπ)

2. της περιγραφής (πατάρι κλπ)

3. της χρήσης (κατάστημα ή  κατοικία κλπ) και

4 των τυχόν απαγορεύσεων ρύθμισης (μετά το 2011 -ρέμα κλπ)

Αλίμονο αν μπορεί ο κάθε συνάδελφος (ακόμη και της ΥΔΟΜ) να λέει το μακρύ και το κοντό!

Αυτά τα λέω όχι από κεφαλιού μου αλλά γιατί υπάρχουν 

1. και 3-4 εγκύκλιοι και

 2. η ΚΥΑ

που ορίζουν πως θα ελεγχθούν! 

 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

"Πρόσκληση" του πρώην ιδιοκτήτη και του παλαιού μηχανικού από το νέο ιδιοκτήτη, μέσω εξωδίκου, να ανταποκριθούν άμεσα και με δικά τους έξοδα, για τροποποίηση κ.λπ. της συγκεκριμένης δήλωσης και εκ νέου ολοκλήρωσή της ορθώς. Ταυτοχρόνως ανάληψη της ευθύνης - εξόδων για όποια ακύρωση ή διόρθωση ή εκ νέου σύναψη συμβολαίων κ.λπ.

Αν δεν ανταποκριθούν μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα, να προχωρήσει σε αγωγή εναντίον προηγούμενου ιδιοκτήτη και μηχανικού κ.λπ. Ιδιαίτερη προσοχή διότι εμπλέκονται και συνιδιοκτήτες του ακινήτου....

Αλά μπρατσέτα έμπειρο δικηγόρο και εξίσου έμπειρο μηχανικό.

Ιδιαίτερη προσοχή στην "οικονομική συμφωνία" σου με τον πελάτη σου....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν δεν το έθεσα σωστά.

Δεν έχω υποβάλει άδεια για αλλαγή χρήσης, είμαι στο στάδιο μελέτης της υπόθεσης.

Γίνεται να γίνει μεταβίβαση της υπόθεσης από τον προηγούμενο μηχανικό ή είναι καλό να μην μπλεχτώ;

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, vagias said:

Συγνώμη αν δεν το έθεσα σωστά.

Σωστά το έθεσες....

 

32 λεπτά πριν, vagias said:

Δεν έχω υποβάλει άδεια για αλλαγή χρήσης, είμαι στο στάδιο μελέτης της υπόθεσης.

Εγώ, αυτό το κατάλαβα πολύ καλά....

 

32 λεπτά πριν, vagias said:

Γίνεται να γίνει μεταβίβαση της υπόθεσης από τον προηγούμενο μηχανικό ή είναι καλό να μην μπλεχτώ;

Το κόστος "ολοκλήρωσης" αυτής της υπόθεσης είναι μεγάλο!!! Αυτό θα έχει ως συνέπεια, όταν το μάθει, ν' αντιδράσει έντονα ο τωρινός ιδιοκτήτης και υποψήφιος πελάτης σου.... Πύραυλος θα γίνει... Οπότε ο μοναδικός τρόπος που απομένει (και δίκαιος) είναι, ν' αναλάβει το όποιο κόστος της "ολοκλήρωσης κ.λπ." αυτής της υπόθεσης και προφανώς και το όποιο νέο κόστος ήθελε προκύψει, κάποιος.... Ποιός;;;; Ο παλιός εξυπνάκιας ιδιοκτήτης ή το λαμόγιο ο μηχανικός του ή και οι δύο λεβέντες μαζί.... Πως θα γίνει αυτό;;;; Είτε με το καλό, είτε με το άγριο!

Αν νιώθεις "ικανός" να τα καταφέρεις... προχώρα! Προβλέπεται καλούτσικη "συμβουλευτική" αμοιβή..... Αν δεν νιώθεις "ικανός", τότε δε μένει παρά "στρίβειν δια του αρραβώνος"...

Ό,τι όμως κι αν αποφασίσεις να κάνεις εσύ, καλό είναι, για ηθικούς και δεοντολογικούς κυρίως λόγους, να συμβουλεύσεις τον πελάτη σου (τουλάχιστον σε γενικές γραμμές) κι αυτός ας αποφασίσει πως θα λύσει το πρόβλημά του....

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

"Πρόσκληση" του πρώην ιδιοκτήτη και του παλαιού μηχανικού από το νέο ιδιοκτήτη, μέσω εξωδίκου, να ανταποκριθούν άμεσα και με δικά τους έξοδα, για τροποποίηση κ.λπ. της συγκεκριμένης δήλωσης και εκ νέου ολοκλήρωσή της ορθώς. Ταυτοχρόνως ανάληψη της ευθύνης - εξόδων για όποια ακύρωση ή διόρθωση ή εκ νέου σύναψη συμβολαίων κ.λπ.

Αν δεν ανταποκριθούν μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα, να προχωρήσει σε αγωγή εναντίον προηγούμενου ιδιοκτήτη και μηχανικού κ.λπ. Ιδιαίτερη προσοχή διότι εμπλέκονται και συνιδιοκτήτες του ακινήτου....

Αλά μπρατσέτα έμπειρο δικηγόρο και εξίσου έμπειρο μηχανικό.

Ιδιαίτερη προσοχή στην "οικονομική συμφωνία"....

από που φίλε μου ΙΑΣΟΝΑ πηγάζουν όλα αυτά! (εγώ ανέφερα τις πηγές μου)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλτατε Βασίλη....

Μήπως από τη διορατικότητα κάποιου.... Δεν είναι εγωιστικό, αλλά συμβάλλει σε αυτό το πλήθος των "υποθέσεων"... Λένε ένα και το χαζομυαλό μου καταλαβαίνει επτά... Ας μας πει όμως ο φίλτατος συνάδελφος....

Εσύ, πολύ σωστά τα λες, αλλά δεν έφτασε ακόμα στην πολεοδομία κ.λπ. το θέμα!!! 

Να 'σαι καλά λεβέντη μου... Μου λείπουν οι συζητήσεις μας.... Τα φιλιά μου στα εγγόνια σου!!!

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο, Ιασονας και Βασίλης, καλά τα λέτε. Απλά το βλέπετε από άλλη σκοπιά . 

Όμως είναι πατάρι; Δηλαδή έχει λειτουργική ενότητα με το από κάτω; 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το ΣΥΠΟΘΑ έχει αρμοδιότητα να κρίνει την ορθότητα της δήλωσης. ΚΑΝΕΙΣ άλλος.

 

Επομένως συνιστώ αφενός στον φίλο μας που ρωτάει να κρατάει μικρό καλάθι για την κάθε άποψη που εκφέρει οποιοσδήποτε δεν γνωρίζει την υπόθεση (πχ ένας υπάλληλος πολεοδομίας), αφετέρου στους συναδέλφους που κρίνουν να κρατάνε μικρό καλάθι πριν καταδικάσουν κάποιον συναδελφο ο οποίος τελικά μπορεί και να είναι σωστός.

Ενημερώνω ότι οι Πολεοδομιες ΔΕΝ γνωρίζουν τις διατάξεις των ρυθμίσεων αυθαίρετων, πόσο μάλλον τις ειδικές διατάξεις. Ούτε καν τους έχουν κοινοποιηθεί επίσημα. Δεν μπαίνουν καν στον κόπο να ελέγξουν ορθότητα ειδικών διατάξεων δεδομένου ότι την ευθύνη την έχει πάρει ιδιώτης μηχανικός. Ελέγχουν μόνο τα βασικά (επιφάνεια, χρήση, διαστάσεις, δασαρχείο κλπ)

 

Αν τελικά η δήλωση δεν είναι σωστή, τότε ισχυουν όσα έχουν γραφτεί, συν το γεγονός ότι λύση μπορεί να δώσει και το ΤΕΕ στο φίλο μας.

 

Καλό βραδυ

 

 

Edited by [email protected]
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση για τα ανωτέρω: Έστω ότι η τακτοποίηση ήταν ορθή... Απαιτείται άδεια κατ. 3 για την αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία ή αρκεί άδεια μικρής κλίμακας για τις εργασίες ????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.