Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σε δημόσια διαβούλευση το νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

Για μένα όποιος έχει ενταχθεί στον 4014 (δηλ. έχει προλάβει να μπει σε προσωρινή υπαγωγή μέχρι 31/5/2013) και είναι συνεπής στη συνέχεια των πληρωμών του ΔΕΝ μπορεί να απενταχθεί από τον 4014 με το έτσι θέλω και να τον πάνε με το ζόρι στον Νέο νόμο.

 

 

 

 

Θεωρώ ότι η μετάβαση από τον 4014 στο νέο θα είναι

  • προαιρετική για τους συνεπείς

και

  • υποχρεωτική (αν θέλουν να συνεχίσουν αυτό που ξεκίνησαν) για τους ασυνεπείς..... (μη έγκαιρες πληρωμές ή ΜΗ υποβολή των δικαιολογητικών έως 30/9/2013), ΟΠΟΤΕ κι αν εφαρμοστεί ο νέος νόμος.

Γιατί θα πρέπει να είναι παράλληλη η ισχύς?

 

Πώς εντάχθηκαν στον 4014 αυτοί που είχαν μπει και στον 3843 ασχέτως αν είχαν περαιώσει ή όχι τον 3843 ????

 

Δεν διαφωνώ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 744
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά, επειδή δεν μπορούσα ν΄ απαντήσω με τίποτε το ερώτημα που θέτει ο συνάδελφος, συμπεραίνω πως δεν απαιτεί το ανωτέρω τοπογραφικό, όχι ότι δε θέλει καθόλου τοπογραφικό

 

Μην ασχολείσαι περισσότερο. Κι αυτό, όπως και πολλά άλλα θ' αλλάξουν μέχρι την ψήφιση και δημοσίευση του συγκεκριμένου νόμου.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω με τις απόψεις του συγκεκριμένου φίλου.

....

Θα ανησυχούσα βρε συ αν συμφωνούσες μαζί του, αντιλαβού λοιπόν γιατί τσιγκλαω για εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Αν και το είχα δηλώσει δις, δεν κρατήθηκα και σήμερα το πρωί διάβασα όλες τις δημοσιεύσεις που έχουν γίνει.

Αν εξαιρέσεις δύο - τρεις, όλες οι υπόλοιπες είναι "παιδική αντιμετώπιση επιστημονικών θεμάτων"!!!

Με άλλα λόγια ν' ....αγαπιόμαστε!!!!

Ο γυιός και και η κόρη μου θα έγραφαν καλύτερα, ορθότερα, σωστότερα, σοβαρότερα κ.λπ. (αν και είναι 9,5 και 7 περίπου)....

Διαβούλευση για ...διαβούλευση!!!!!

 

Είναι σαν τη διαβούλευση που γράφει ο ...Μωάμεθ ότι, πρέπει να κάνει ο Σουλτάνος του Οθωμανικού κράτους (το 'μαθα κι αυτό από το χτεσινό επεισόδιο του Σουλεϊμάν). Τρία πουλάκια κάθονταν και .....ξύνονταν!!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα, είμαι υπέρ της διαβούλευσης ανεξάρτητα αν πιστεύω ότι, κατά μεγάλο ποσοστό είναι για τα μάτια του κόσμου.

 

Έκανα κι εγώ ¨παρατηρήσεις¨ και δέχομαι και .... σχόλια επ΄ αυτών .....κ. Ιάσονα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να συντάξουμε ένα κείμενο που θα συμφωνεί η πλειοψηφία, να το αναρτήσουμε για δυο-τρεις μέρες σε νέο thread και μετά να το ανεβάσουμε στη δημόσια διαβούλευση ως "Ομάδα μηχανικών που συμμετέχουν στο forum michanikos.gr". Και όσοι είναι 1000% σίγουροι πως δε θα βγει τίποτα με αυτή την κίνηση, ας είναι. Η βοήθειά τους όμως για την καλύτερη σύνταξη του κειμένου θα είναι πολύτιμη ώστε να αναδείξουμε σ΄ ένα κείμενο όλο το τραγελαφικό γαϊτανάκι νόμων κι εγκυκλίων που βιώνουμε καθημερινά.

Edited by Giorgos Georgiou
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, όπως και σε προηγούμενο post ανέφερα (έστω και λίγο καλυμμένα διότι δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά) αν το καλοσκεφτεί κάποιος, μας εξυπηρετεί περισσότερο να τους αφήσουμε να βγάλουν αυτά που θέλουν, έτσι ακριβώς όπως τα θέλουν, για πάρα πολλούς λόγους.....

Κοιτάξτε ...μακριά!!! Το δάσος, όχι το μπροστινό δέντρο!!!!

Υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι που πρέπει να .."εκτεθούν"!!!

Έρχονται κάθε είδους και μορφής ...εξελίξεις!!!

Ραγδαίες, που συμπαρασύρουν τα πάντα!!!!

 

 

Εγώ θ' αναφέρω έναν λόγο.

Εσείς με βάση την εμπειρία σας και την ασχολία σας με το συγκεκριμένο ....άθλημα, θα βρείτε κι άλλους, πολλούς!

Π.χ.

Τα ... πασαλείμματα χρήζουν αναδόμησης - ανακαίνισης - βελτίωσης - ασχολίας κ.λπ. και είναι αναποτελεσματικά....

Κι όταν κάτι δεν αποδίδει όσο πρέπει, τότε άντε πάλι από την αρχή, άντε πάλι μια από τα ίδια μέχρι να βρούμε τη ...συνταγή.

Κι όσο ψάχνουν για τη συνταγή, εμείς όλο και κάποιο ξεροκόμματο θα ....τρώμε!

Γιατί αν περιμένουμε π.χ. ανάπτυξη μέσω ανόδου της οικοδομικής δραστηριότητας.... φέξε μου και γλίστρησα !!!

Είμαι 51 χρονών κι ό,τι είναι να κάνω, πρέπει να το κάνω τα επόμενα 15 χρόνια. μετά ...πάπαλα, θα πάω κι εγώ με το ...Σουλεϊμάν!!!

 

Τώρα για τα περί περιβαλλοντικού ισοζυγίου, ας μην τα θίξουμε καλύτερα....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι!

Πολύ φοβάμαι όμως ότι, δεν θα είναι.

Οι άνθρωποι αυτοί δεν στηρίζονται στη λογική. Κάνουν ό,τι τους κατέβει.

Μην ξεχνάς ότι, αν μια δήλωση είναι σε δόσεις, άρα σε προσωρινή υπαγωγή αναγκαστικά, άρα "εκκρεμής" για τον 4014, δίδεται στο μηχανικό η δυνατότητα να προσθαφαιρέσει τ.μ. και να τροποποιήσει το σύστημα των δόσεων.

Να επέμβει δηλαδή.

Οπότε, ή θα αφαιρέσουν και αυτή τη δυνατότητα, ή θα τις θεωρήσουν εκκρεμείς, θα δώσουν τη δυνατότητα συμψηφισμού των ήδη καταβληθέντων (παράβολο, μέχρι τότε δόσεις) και θα ξαναγίνει υπαγωγή στον νέο νόμο (φυσικά με τα δεδομένα αυτού).

Ως σενάριο έχει πολλές πιθανότητες.

 

Το να αφαιρέσουν τη δυνατότητα περαιτέρω επεξεργασίας στα δεδομένα που ήδη θα έχουν εισαχθεί μέχρι τη λήξη του 4014, θεωρώ πως θα είναι το πιο δίκαιο. Έτσι αυτοί που θα έχουν βάλει στη δήλωση τα τελικά δεδομένα (για τον υπολογισμό του προστίμου) θα παραμείνουν στον 4014 μέχρι να αποπληρώσουν τις δόσεις τους. Όποιος πρόλαβε... πρόλαβε..... όποιος δεν προλάβει πάει στον επόμενο νόμο με συμψηφισμό όσων έχει πληρώσει μέχρι εκείνη τη στιγμή.

 

Όλοι οι νόμοι που έρχονται να "αντικαταστήσουν" κάποιον προηγούμενο, οφείλουν να έχουν μεταβατικές διατάξεις.

 

Βέβαια... αυτό που λες... ότι "Οι άνθρωποι αυτοί δεν στηρίζονται στη λογική. Κάνουν ό,τι τους κατέβει", είναι αποδεδειγμένο και δε μπορώ να το αντικρούσω, αλλά νομίζω πως όλα έχουν κάποια όρια λογικής... ακόμα και η τρέλλα....

 

Ίδωμεν....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.