Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σε δημόσια διαβούλευση το νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

Κυριακή σήμερα και σε λίγες ώρες κλείνει η διαβούλευση.

Μεχρι τώρα έχει

 

937 Σχόλια επι της Διαβούλευσης

 

Νομίζω πως για το χρονικό διάστημα που ανέβηκε έχει σπάσει ρεκόρ συμμετοχής (είδα τα αντίστοιχα του ΝΟΚ) και έχω την εντύπωση ότι η εδώ κουβέντες μας επηρέασαν το ανέβασμα αυτής της συμμετοχής.

Τώρα τι θα βγει στο τέλος αυτό είναι άλλου πάτερ ευαγγέλιο…

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 744
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καπου ένας συναδελφος το ανεφερε εμμεσα αλλα ρωτάω και σας αμεσα γιατι με καιει το θεμα. Σε κτιριο που βρισκεται σχεδων πανω στο κυμα, χτιστηκε στις αρχες του αιωνα ισως και παλιοτερα και δεν εχει ακομα καθοριστει αιγιαλος θα μπορεσω να αποκτησω εμπραγματο δικαίωμα με την υπαγώγη στην πρώτη κατηγορια? αυτο το καθεστως της ομηρίας και της υποκρισιας τοσα χρονια με εχει εξοντώσει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε σχεδόν με μπέρδεψες λίγο.

Αλλά βασικά το πώς και τα ποια ακίνητα και με ποιες προϋποθέσεις εντάσσονται στον εν ισχύ 4014 ή και για δικαιοπραξίες τα συζητάμε σε άλλα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

προφανως ζηταω την ερμηνεια απο εμπειροτερους συναδέλφους απο εμενα και οι οποιοι δεν εχουν αμεση συναισθηματική εμπλοκη σε ενα καθαρα προσωπικο μου προβλημα για μια μελλοντική ρυθμιση οπως αυτη παρουσιαζεται μεχρι τωρα. Ερμηνεια μονο, οχι μαγικες λυσεις. Αν παλι θεωρουμαι οφ τοπικ ή απλα οτι βιαζομαι ας διαγραφει η ερωτηση

Link to comment
Share on other sites

Επ ευκαιρία των διαβουλεύσεων επέτυχα αυτό σε νομοσχέδιο του ΥΠΕΚΑ.

Αναρτήθηκε στις 11 το πρωί και κλείδωσε στις 3 το μεσημέρι την ίδια μέρα φυσικά.

Νόμιζα πως έκαναν τα μάτια μου πουλάκια και δεν έβλεπα καλά…. Λέω δεν μπορεί κάπου εγώ μπερδεύτηκα….

Κι όμως ...

 

post-52581-0-20427300-1367173794_thumb.jpg

 

 

Θα ήταν χρήσιμο και σαν ανέκδοτο φυσικά αν δεν ήταν τραγικό και μόνο σαν πράξη και μάλιστα δημόσια που έγινε χωρίς καμια συνέπεια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

«Επείγουσες ρυθμίσεις του Υπουργείου Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και άλλες διατάξεις»

 

Σαφέστατος ο τίτλος του νόμου (εδώ στο φόρουμ θα του είχαμε ρίξει ποινή αν έβαζε τίτλο σαν αυτό λόγο ασάφειας).

 

εδιτ

τώρα είδα οτι έχουν βάλει κι αυτό εκεί.

 

 

Ολοκλήρωση της Δημόσιας Διαβούλευσης

 

 

Φίλες και φίλοι,

H δημόσια ηλεκτρονική διαβούλευση για το ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ:

«Επείγουσες ρυθμίσεις του Υπουργείου Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και άλλες διατάξεις»

ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

Θέλουμε να σας ευχαριστήσουμε για τη συμμετοχή σας. Τα σχόλια και οι απόψεις σας,

μετά από σχετική επεξεργασία από τα αρμόδια στελέχη του Υπουργείου, θα ληφθούν

υπόψη στη διαμόρφωση του τελικού σχεδίου.

 

 

Σχόλια 0

ΝΑΙ ολοκληρώθηκε με επιτυχία να μη μπορέσει κανένας να σχολιάσει.

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού κατάλαβες τον τίτλο πάλι καλά, εγώ ούτε αυτόν κατάλαβα οπότε δεν έχω ιδέα αν ψηφίστηκε.

Λογικά ναι, αφού το έβαλαν για διαβούλευση, αλλά ειλικρινά δεν ξέρω.

Αυτό όμως που ξέρω είναι ότι η διαβούλευση μπορεί υπό όρους και προϋποθέσεις να γίνει ένα ισχυρό εργαλείο, για τον λόγο αυτό έχουν μια τάση οσο και όσοι θελουν να περάσουν πράγματα στο ντούκου να δίνουν ελάχιστο ή μηδενικό χρόνο.

Από υποχρέωση πια τα βάζουν αλλά στην ουσία την φοβούνται. Δεν είναι δυνατόν να βάζεις διαβούλευση για 3 ώρες. Ούτε καν θα το μάθει κανένας πέραν του διαχειριστή που το έβαλε.

 

Διότι σε τελική ανάλυση ακόμα και οι 10 μέρες για αυθαίρετα ελάχιστος προς μηδενικό ήταν ο χρόνος κι αν δεν είχαμε ανοίξει κουβέντα εδώ θα έφτανε στο 1/3 των 1000 και απαντήσεων που έχει λάβει έως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι, τα βάζουν από υποχρέωση. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, τι φοβούνται?

Έχουν καταλύσει τους θεσμούς, τους νόμους, τα .... πάντα έχουν αρχίσει και ξεπουλάνε τα πάντα, και τους πείραξαν οι διατάξεις για τα .... δάση?

 

Είμαι σίγουρος πως, υπάρχει μίνιμουμ χρονικό περιθώριο για την διαβούλευση το οποίο είναι δεσμευτικό και για την ισχύ του νομοθετήματος (φαντάζομαι). Επειδή, με "μπρίζωσες" τώρα ..... και ας μιλήσουν κάποιοι για ... πουλάκια, θα το ψάξω.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.