Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΗΜ μελέτες σε αποθήκη 300 Μ2


Vasili

Recommended Posts

Γεια σας,

 

γνωρίζω πως οι αποθήκες και τα βιομηχανικά κτίρια εξαιρούνται από την μελέτη ΚΕΝΑΚ. Όμως είναι απαραίτητες οι υπόλοιπες μελέτες Ηλεκτρικά, Θέρμανση, Κλιματισμός ?

 

Συγκεκριμένα έχω μια μελέτη για αποθήκη γύρω στα 200 - 300 μ2. Ο πελάτης δεν έχει αποφασίσει ακόμη. Θέλω όμως για να του προσδιορίσω κόστος άδειας δόμησης να γνωρίζω αν υπάρχει ανάγκη εκπόνησης μελέτων Ηλεκτρικών, Θέρμανσης, Κλιματισμού ?

 

Γενικότερα στα κτίρια που εξαιρούνται του ΚΕΝΑΚ παραμένει η ανάγκη εκπόνησης αυτών των μελετών ?

 

με εκτίμηση

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Οπου υπάρχει ΚΕΝΑΚ εκπονούνται και οι αντίστοιχες μελέτες Η/Μ.

Στην περίπτωσή σου που εξαιρείσαι κοιτάς το άρθρο 25 του κτιριοδομικού:

Δεν θέλει υδρευση - αποχέτευση γιά <800 m3

Ηλεκτρολογικά γιά <300 m2 και όγκο 1300 m3

Link to comment
Share on other sites

anton σε ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση σου.

 

Με προβλημάτιζει πως σε εγκυκλιο σχετικά με τον ΚΕΝΑΚ (ΥΠΕΚΑ, αρ. εγκ. 1603 / 4.10.2010) αναφέρει πως τροποποιειται το άρθρο 25 του Κτιριοδομικού κανονισμού.

 

παραθέτω απόσπασμα της εγκυκλίου:

 

"15. Με Απόφαση Υπουργού ΠΕΚΑ τροποποιείται το άρθρο 25 του Κτιριοδομικού

Κανονισμού (ΦΕΚ 380/Δ/1997) ως προς τις απαιτήσεις εκπόνησης μελετών υδραυλικών

και ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων (ύδρευση, θέρμανση, ηλεκτρικά,

ψύξη/κλιματισμό) και επεκτείνεται για όλα τα κτίρια με συνολική επιφάνεια άνω των

πενήντα (50) τ.μ."

 

στον ανάρτημένο κτιριοδομικό στο ΤΕΕ δεν υπάρχει αυτή η ενημέρωση στο άρθρο 25

http://portal.tee.gr...0440003BA2D133C

 

δεν έχω μπορέσει να βρω αυτη την υπουργική απόφαση και το ερώτημα μου είναι αν τελικά για κάθε κτίριο άνω τον 50 μ2 είναι απαραίτητες όλες αυτές οι μελέτες (είτε σε συνδυασμό με ΚΕΝΑΚ είτε όχι) ή αν αυτό ισχύει μόνο για όσες περιπτώσεις χρειάζεται μελέτη ΚΕΝΑΚ.

 

vasilis

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι της άποψης οτι επειδή η αποθήκη ανήκει στη κατηγορία ειδικών κτηρίων, μπορεί να ζητήσούν ύδρευση-αποχέτευση-ηλεκτρικά-αερισμο-πυρασφάλεια (παθητική + ενεργητική) - .....

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι της άποψης οτι επειδή η αποθήκη ανήκει στη κατηγορία ειδικών κτηρίων, μπορεί να ζητήσούν ύδρευση-αποχέτευση-ηλεκτρικά-αερισμο-πυρασφάλεια (παθητική + ενεργητική) - .....

Ανεξάρτητα μεγέθους?

Αν αναφέρεσαι στην παρ. 5 του άρθρου 25 του κτιριοδομικού απαιτείται να υπάρχουν ειδικές διατάξεις γιά την συγκεκριμένη χρήση. Δεν γνωρίζω αντίστοιχες ειδικές διατάξεις γιά τις αποθήκες.

Επίσης, δεν ανέφερα την πυρασφάλεια διότι απαιτείται σε κάθε κτίριο ανεξαρτήτως μεγέθους και χρήσης

Link to comment
Share on other sites

ξαναγράφω εδώ το παραπάνω μήνυμα γιατί το έκανα επεξεργασία εκ των υστέρων.

 

Σε εγκυκλιο σχετικά με τον ΚΕΝΑΚ (ΥΠΕΚΑ, αρ. εγκ. 1603 / 4.10.2010) αναφέρει πως τροποποιειται το άρθρο 25 του Κτιριοδομικού κανονισμού.

 

παραθέτω απόσπασμα της εγκυκλίου:

 

"15. Με Απόφαση Υπουργού ΠΕΚΑ τροποποιείται το άρθρο 25 του Κτιριοδομικού

Κανονισμού (ΦΕΚ 380/Δ/1997) ως προς τις απαιτήσεις εκπόνησης μελετών υδραυλικών

και ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων (ύδρευση, θέρμανση, ηλεκτρικά,

ψύξη/κλιματισμό) και επεκτείνεται για όλα τα κτίρια με συνολική επιφάνεια άνω των

πενήντα (50) τ.μ."

 

στον ανάρτημένο κτιριοδομικό στο ΤΕΕ δεν υπάρχει αυτή η ενημέρωση στο άρθρο 25

http://portal.tee.gr...0440003BA2D133C

 

δεν έχω μπορέσει να βρω αυτη την υπουργική απόφαση και το ερώτημα μου είναι αν τελικά για κάθε κτίριο άνω τον 50 μ2 είναι απαραίτητες όλες αυτές οι μελέτες (είτε σε συνδυασμό με ΚΕΝΑΚ είτε όχι) ή αν αυτό ισχύει μόνο για όσες περιπτώσεις χρειάζεται μελέτη ΚΕΝΑΚ.

 

vasilis

Link to comment
Share on other sites

Η τροποίηση του άρθρου 25/89 όπως τροποποιήθηκε μετέπειτα με ΥΑ 52701/97 (ΦΕΚ 380Δ/1997) και αυτό που λέει το ΥΠΕΚΑ (εγκύλιος αρ. εγκ. 1603 / 4.10.2010) έγινε με την ΥΑ 49731 (ΦΕΚ 498/23-11-10 - τεύχος αναγκαστικών απολλοτριώσεων)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

.... και το ερώτημα μου είναι αν τελικά για κάθε κτίριο άνω τον 50 μ2 είναι απαραίτητες όλες αυτές οι μελέτες (είτε σε συνδυασμό με ΚΕΝΑΚ είτε όχι) ή αν αυτό ισχύει μόνο για όσες περιπτώσεις χρειάζεται μελέτη ΚΕΝΑΚ.

 

vasilis

Τη νομοθεσία γενικά του ΚΕΝΑΚ την βρίσκεις εδώ:

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=338

Γι' αυτό που σε ενδιαφέρει

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=vDjeWbR0%2fgM%3d&tabid=338&language=el-GR

Συνολικά η βιομηχανία, αποθήκευση, στάθμευση εξαιρείται ανεξαρτήτως μεγέθους. (είναι και λογικό: τι ΚΕΝΑΚ να κάνεις όταν οι λειτουργία του κτιρίου επιβάλλει οι πότρες να είναι πάντα ανοικτές?)

Προσοχή: Τα κτίρια που δεν απαιτούν ΚΕΝΑΚ απαιτούν έλεγχο θερμομονωτικής επάρκειας, εκτός όμως από αυτά που εξαιρούνταν και στον παλαιό κανονισμό θερμομόνωσης. Οι αποθήκες ως χώροι μή παραμονής ατόμων εξαιρούνταν παλαιά, οπότε εξαιρούνται και τώρα

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η αποθήκη δεν θελει θερμομονωτική επαρκεια. Αν ήταν βιοτεχνικός χώρος όμως θα ήθελε θερμομονωτική επάρκεια, αρα θα επρεπε να έχει μονωση και κουφώματα σύμφωνα με τις προδιαγραφές του ΚΕΝΑΚ (πολύ δύσκολο στην πράξη)

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους πολύ,

 

anton64 η εγκύκλιος 2279 / 22.12.2010 που μου έστειλες καθώς και οι πληροφορίες του dib είναι κατατοπιστικά:

 

5.5 Μετά από τις 23.11.2010, σε όλες τις περιπτώσεις που απαιτείται η εκπόνηση της ΜΕΑ, υποβάλλονται και μελέτες υδραυλικών και Η/Μ εγκαταστάσεων, σύμφωνα με την 49731/2010 απόφαση Υπουργο πεκα [.....] με την οποία τροποποίηθηκε το άρθρο 25 του Κτιριοδομικού Κανονισμού (ΦΕΚ 380Δ/1997).

 

επομένως σε όσες περιπτώσεις δεν απαιτείται ΜΕΑ τότε ισχυουν οι υπόλοιπες παράγραφοι του αρ 25 του Κτιριοδομικού και αναλόγως μεγέθους και κατηγορίας κτιρίου απαιτούνται αντίστοιχες μελέτες.

 

ευχαριστώ πολύ,

Βασίλης

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.