Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΗΜ μελέτες σε αποθήκη 300 Μ2


Vasili

Recommended Posts

Η αποθήκη δεν θελει θερμομονωτική επαρκεια. Αν ήταν βιοτεχνικός χώρος όμως θα ήθελε θερμομονωτική επάρκεια, αρα θα επρεπε να έχει μονωση και κουφώματα σύμφωνα με τις προδιαγραφές του ΚΕΝΑΚ (πολύ δύσκολο στην πράξη)

Ο έλεγχος θερμομονωτικής επάρκειας απαιτείται μόνο όταν και με τον παλαιό κανονισμό του 1979 προβλεπόταν. Ο κανονισμός του 1979 απαιτούσε θερμομόνωση μόνο όταν ο χώρος προβλέπεται να θερμανθεί (ΦΕΚ 362/Δ/1979 παρ.7.1.4 σελ 3995). Εφόσον ο χώρος λόγω της παραγωγικής δραστηριότητας δεν θερμαίνεται (συνηθισμένη περίπτωση: μονάδα επεξεργασίας κρεάτων ή συσκευαστήριο ευπαθών νωπών τροφίμων) δεν απαιτείται θερμομόνωση - θερμομονωτική επάρκεια.

Προσοχή: δεν εννοώ ότι ο χώρος δεν πρέπει να θερμομονωθεί (που πρέπει να γίνει ώστε να εξοικονομεί χρήματα ο ιδιοκτήτης). Λέω ότι δεν απαιτείται ως μελέτη στην Αδεια Δόμησης

Edited by anton64
Link to comment
Share on other sites

Ο έλεγχος θερμομονωτικής επάρκειας απαιτείται μόνο όταν και με τον παλαιό κανονισμό του 1979 προβλεπόταν. Ο κανονισμός του 1979 απαιτούσε θερμομόνωση μόνο όταν ο χώρος προβλέπεται να θερμανθεί (ΦΕΚ 362/Δ/1979 παρ.7.1.4 σελ 3995). Εφόσον ο χώρος λόγω της παραγωγικής δραστηριότητας δεν θερμαίνεται (συνηθισμένη περίπτωση: μονάδα επεξεργασίας κρεάτων ή συσκευαστήριο ευπαθών νωπών τροφίμων) δεν απαιτείται θερμομόνωση - θερμομονωτική επάρκεια.

Προσοχή: δεν εννοώ ότι ο χώρος δεν πρέπει να θερμομονωθεί (που πρέπει να γίνει ώστε να εξοικονομεί χρήματα ο ιδιοκτήτης). Λέω ότι δεν απαιτείται ως μελέτη στην Αδεια Δόμησης

Ποιες βιοτεχνιες δεν θελουν θερμανση/ψυξη? Στη νομοθεσια απο οσο το εχω ψαξει μονο στα συνεργεια αυτοκινητων υπαρχει επιλογή ο ιδιοκτητης με ΥΔ να δηλωσει οτι δεν θα τα θερμανει. Στις βιοτεχνιες υπάρχει εδώ στην πολεοδομία η άποψη ότι εφόσον υπάρχουν εργαζόμενοι που δουλεύουν μεσα, αυτοί πρέπει να δουλεύουν στις καταλληλες συνθηκες αρα μελετη θερμανσης-θερμομονωσης.

Link to comment
Share on other sites

..............

Στη νομοθεσια απο οσο το εχω ψαξει μονο στα συνεργεια αυτοκινητων υπαρχει επιλογή ο ιδιοκτητης με ΥΔ να δηλωσει οτι δεν θα τα θερμανει.

Αυτό ξέρω κι εγώ, αλλά μπορείς σε παρακαλώ να αναφέρεις το νόμο που γράφει αυτό το πράγμα για τα συνεργεία και την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες βιοτεχνιες δεν θελουν θερμανση/ψυξη? .... Στις βιοτεχνιες υπάρχει εδώ στην πολεοδομία η άποψη ότι εφόσον υπάρχουν εργαζόμενοι που δουλεύουν μεσα, αυτοί πρέπει να δουλεύουν στις καταλληλες συνθηκες αρα μελετη θερμανσης-θερμομονωσης.

Οσον αφορά την άποψη της ΥΔΟΜ δεν σημαίνει ότι είναι και σωστή. Αν μπορεί η ΥΔΟΜ να σου υποδείξει τη νομοθεσία που καθορίζει τις θερμοκρασίες παραμονής ατόμων σε επαγγελματικούς χώρους παραγωγικής δραστηριότητας διότι εγώ τις μόνες θερμοκρασίες που γνωρίζω είναι αυτές που αναγράφει ο κανονισμός θερμομόνωσης του 1979. Στους επαγγελματικούς χώρους δεν έχουμε διαμονή - παραμονή (με θερμοκρασία υπολογισμού 18-20 oC), αλλά παραγωγική δραστηριότητα. Οι ελάχιστες κατάλληλες-ανεκτές συνθήκες καθορίζονται από την εργατική και όχι πολεοδομική νομοθεσία.

Παράδειγμα: 1) Μονάδα επεξεργασίας κρέατος 2) Μονάδα κατασκευής πάγου. 3) Μονάδα επεξεργασίας γάλακτος και παρασκευής παγωτού

Σε όλες τις ανωτέρω τι θερμοκρασία εσωτερικού χώρου θα θεωρήσεις?.

Και αν ευρίσκεται στην Κρήτη ή στη Ρόδο που η εξωτερική θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη τι θέρμανση θα υπολογίσεις?

Edited by anton64
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ξέρω κι εγώ, αλλά μπορείς σε παρακαλώ να αναφέρεις το νόμο που γράφει αυτό το πράγμα για τα συνεργεία και την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη; Ευχαριστώ.

 

Να πω και γω την άποψη μου

 

Το ΠΔ 78/88 στο άρθρο 10, λέει οτι η θέρμανση δεν είναι υποχρεωτική, αν όμως έχει σκοπό να το θερμαίνει, πρέπει να καταθέσει μελέτη απο τον κατά νόμο υπεύθυνο κλπ.

 

Στη τροποποίηση του ανωτέρου άρθρου με το άρθρο 9 του ΠΔ 38/96, έχει περίπου την ίδια ερμηνεία με την προσθηκη οτι πρέπει να γίνεται κατά του τότε ΓΟΚ και να τηρούνται τα α), β) και γ) του αρχικού άρθρου

 

Κατά την άποψη μου, δεν νομίζω να μιλάει για υπ. δήλωση του ιδιοκτήτη οτι δεν θα θερμαίνεται ή οχι

 

Τουλάχιστον στις 75 άδειες συεργείων που έχω βγάλει (όλων των ειδικοτήτων, εκ των οποίων τα 7 είχαν διαδικασία έκδοσης οικ. άδειας και που δεν έκανα μελέτη θέρμανσης σε κανένα) ποτέ δεν μου ζήτησαν υπ. δήλωση του ιδιοκτήτη αν το συνεργείο θα θερμαίνεται ή οχι

 

Δεν ξέρω ο συνάδελφος που το έχει δει ....

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ξέρω κι εγώ, αλλά μπορείς σε παρακαλώ να αναφέρεις το νόμο που γράφει αυτό το πράγμα για τα συνεργεία και την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη; Ευχαριστώ.

Ειναι όπως είπαν και αλλοι συναδελφοι στο αρθρο 10 του 78/88. Δεν αναφερει καθαρα για ΥΔ, αλλα εδώ Πολεοδομια ζηταν ΥΔ ώστε να μην γινει μελετη θερμανσης. Σωστο απολυτως δεν ειναι, αλλα ετσι το βρήκαμε και το διατηρήσαμε (μεσα σε ολη τη χαρτουρα και τις ΥΔ βαζουμε αλλη μια).

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

καλησπέρα,

γνωρίζει κανείς τη νομοθεσία αν χρειάζεται κενάκ?

σε κτήριο με χρήση βιοτεχνία χαμηλής όχλησης - σιδηρουργείο, 530τ.μ. θα γίνει και ένας χώρος γραφείων 70 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.