Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βασικός μισθός μισθωτού μηχανικού τ.ε.


odysseas1988

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. ειμαι πτυχιουχος μηχανολογος μηχανικος τ.ε και θα ηθελα αν γνωριζει κανεις να μου πει ποιος ειναι πλεον ο βασικος μισθος ενος μισθωτου μηχανικου τ.ε μεικτές αποδοχες ή καθαρα? ισχυει και για τους μηχανικους η νεα ΕΓΣΣΕ? αν ισχυει τοτε για καποιον ανω των 25 ετων ο βασικος μισθος ειναι €586,08 +13% για σπουδές ΤΕ και προϋπηρεσία 0-3, ήτοι: €662,27. Ξερει κανεις τιποτα? ευχαριστωγια τις οποιες απαντησεις.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Οδυσσέα, κοίτα μήπως εμπίπτεις σε αυτήν τη σύμβαση. Είναι (πολύ) πιο ευνοϊκή και κατισχύει της ΕΓΣΣΕ, αν βέβαια πληρούνται οι προϋποθέσεις για να ενταχθείς.

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή πλέον στις προυποθέσεις για την ισχύ της συλλογικής σύμβασης εργασίας. Με το δεδομένο ότι οι συλλογικές συμβάσεις δεν μπορούν πλέον να κηρυχθούν υποχρεωτικά εφαρμοστέες και να έχουν καθολική εφαρμογή , για να ισχύσει η συλλογική σύμβαση εργασίας απαιτείται να συντρέχουν δύο προυποθέσεις αθροιστικά

1) ο εργοδότης να ανήκει (να είναι μέλος ) σε μιά από τις εργοδοτικές οργανώσεις που συμβάλλονται και υπογράφουν τη σύμβαση.

2) ο εργαζόμενος να ανήκει (να είναι μέλος) σε μιά από τις εργατικές ενώσεις (σωματεία κλπ ) που συμβάλλονται και υπογράφουν τη σύμβαση.

 

Διαφορετικά η συλλογική σύμβαση δεν είναι υποχρεωτική στην εφαρμογή της από την επιχείρηση-εργοδότη και ως κατώτερο όριο αποδοχών λαμβάνεται αυτό που προβλέπει η ΕΓΣΣΕ.

Link to comment
Share on other sites

1) ο εργοδότης να ανήκει (να είναι μέλος ) σε μιά από τις εργοδοτικές οργανώσεις που συμβάλλονται και υπογράφουν τη σύμβαση.

 

Ισως κουτή ερώτηση.....Αυτό πως μπορούμε να το γνωρίζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω παιδια ειναι πολυ δυσκολο το θεμα...σε αλλα θεματα του φορουμ εχουν πει πως ισχυει αυτο που γραφω στην αρχη...για να ισχυσει μια κλαδικη συμβαση ομως πολυ σωστα πρεπει να ισχυσουν αυτες οι προυποθεσεις...αυτο ομως δεν μπορουμε να το γνωριζουμε...

Link to comment
Share on other sites

σε αλλα θεματα του φορουμ εχουν πει πως ισχυει αυτο που γραφω στην αρχη

Βεβαίως και ισχύει. Αλλά εξέτασε με προσοχή αν συντρέχουν οι προϋποθέσεις για να υπαχθείς στην (πολύ ευνοϊκότερη) κλαδική σύμβαση.

 

Δεν ξερω παιδια ειναι πολυ δυσκολο το θεμα...

Σε κάθε περίπτωση μην πας ηττοπαθώς στην (όποια) διαπραγμάτευση. Κατ' αρχάς εγγράψου άμεσα στον Σύλλογο των Τεχνικών Υπαλλήλων, ώστε να καλύπτεις την μία από τις δύο προϋποθέσεις υπαγωγής στην κλαδική σύμβαση. Μετά, μην ντραπείς... ρώτα τον υποψήφιο εργοδότη αν ανήκει στον αντίστοιχο σύλλογο εργοδοτών που έχει υπογράψει την κλαδική σύμβαση.

 

Ισως κουτή ερώτηση.....Αυτό πως μπορούμε να το γνωρίζουμε?

Ίσως (; ) να μπορείς να πάρεις τηλέφωνο την ΠΕΔΜΗΕΔΕ και να ρωτήσεις αν ο συγκεκριμένος εργοδότης ανήκει σε αυτήν.

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Στην βιομηχανία ας πούμε σε εργοστάσιο παραγωγής, ο βασικός μισθός ενός ηλεκτρολόγου μηχανικού (ΤΕΙ) ποιος είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μιλησα σημερα με μια εταιρεία που ενδιαφερεται ναε παρειβστο δυναμικο της.

 

Στην προηγούμενη εταιρεία ημουν δυο χρονια, 1/9/2013-1/9/2015. Μου ειπε θα σαι χειριστης σε μια μηχανη, ο μισθος θα μαι 650€ καθαρα, παλια επαιρνα 800€ ειμαι σε διλλημα να μην δεχτω και να περιμενω.

 

Τι μου προτεινεται;

 

Το αντικειμενο τις μιας εταιρείας ειναι ασχετο με της τωρινης

 

Να συμπληρωσω οτι ειναι μια ωρα μακρια το εργοστασιο, με δικο μου αμαξι. Πενθημερο με τρεις βάρδιες

Edited by agoratos56
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.