Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασίες Επισκευής Αυθαίρετων Κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Πρόκειται για επισκευαστικές εργασίες σε ισόγεια κατοικία η οποία έχει υπαχθεί στην ρύθμιση του Ν. 4014/2011 για την τακτοποίηση δύο ξύλινων στεγάστρων. Προφανώς, ακόμα και αν οι εργασίες πρόκειται να γίνουν σε καθαρά νόμιμο τμήμα του σπιτιού, δεν προβλέπεται η επιλογή της ενημέρωσης της ΥΔΟΜ προ 48 ωρών αφού το σπίτι θεωρείται ολόκληρο "τακτοποιημένο" ασχέτως αν ήταν αυθαίρετες μόνο οι πέργκολες. Οπότε, για να κάνουμε οποιαδήποτε εργασία υπαγόμαστε στην απόφαση 2975/12 ως "Εργασίες Επισκευής Αυθαίρετων Κατασκευών".

Σε αυτήν την περίπτωση επιτρέπεται κάποια επέμβαση στα ανοίγματα των όψεων; Το ξέρω ότι ακούγεται δύσκολο αλλά στο ΦΕΚ δεν αναφέρεται πουθενά. Αναλυτικά:

Άρθρο 1

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ

1. Ως εργασίες επισκευής που αποβλέπουν στην υγιει−

νή, την αισθητική βελτίωση − αποκατάσταση και τη συ−

νήθη συντήρηση των αυθαιρέτων κατακευών, που έχουν

υπαχθεί στη ρύθμιση του άρθρου 24 του ν. 4014/2011

όπως ισχύει, νοούνται οι εσωτερικοί και εξωτερικοί

χρωματισμοί, μικρές εσωτερικές επισκευές ή διασκευ−

ές που δεν θίγουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου,

επισκευές δαπέδου, επισκευές, διασκευές ή συμπληρώ−

σεις των εγκαταστάσεων και αγωγών, τοποθέτηση ή

αντικατάσταση ειδών υγιεινής, θυρών και παραθύρων,

καθώς και μικρές επισκευές θυρών, παραθύρων, στεγών−

δωμάτων και γενικά μικρές και μεμονωμένες επισκευές

για λόγους χρήσης, υγιεινής, προστασίας και ενεργεια−

κής αναβάθμισης του κτιρίου.

Σε περίπτωση που απαιτείται χρήση ικριωμάτων υπο−

βάλλεται δήλωση ανάληψης μελέτης και επίβλεψης των

ικριωμάτων από αρμόδιο μηχανικό.

 

Αναφέρει "τοποθέτηση ή αντικατάσταση...θυρών και παραθύρων". Τοποθέτηση παραθύρου σημαίνει ΚΑΙ νέο άνοιγμα στον τοίχο. Αντιθέτως, στον ΝΟΚ το αναφέρουν σαφώς για τις εργασίες που καλύπτει η έγγραφη ενημέρωση προ 48 ωρών: "Αντικατάσταση εσωτερικών ή εξωτερικών κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα". Εκεί είναι σαφές! Αλλά στην περίπτωση επισκευής αυθαιρέτου δεν είναι!

 

Αν έχει κάποιος σχετική εμπειρία θα με βοηθήσει πολύ γιατί στην Πολεοδομία δεν βγάζω άκρη. Και είναι αρκετά σημαντικό να ξέρεις πως σε αφήνουν να σχεδιάσεις τα παράθυρα..!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

α. Η γνώμη μου είναι ότι αφού αυθαίρετα είναι μόνο τα στέγαστρα (τα οποία τακτοποίησες), το σπίτι είναι νόμιμο και δεν θεωρείται όλο ''τακτοποιημένο''

β. Οπως αναφέρεις στην ''Γνωστοποίηση προ 48 ωρών'' στην παρ. ε. αναφέρει '' αντικατάσταση στο ίδιο άνοιγμα''

γ. Αν θέλεις διαφορετικό μέγεθος κουφωμάτων ή σε άλλη θέση, πηγαίνεις για έκδοση ''άδειας δόμησης'' επειδή αλλάζουν οι όψεις.

Ολα τα παραπάνω αφορούν εντελώς προσωπική μου εκτίμηση (αφού όλοι μας ψαχνόμαστε)

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

 

αστέριος

 

συμφωνώ μαζί σου, αλλά οι πολεοδομίες προς το παρόν το βλέπουν διαφορετικά..., εγώ θέλω να εγκαταστήσω πέργκολα (διάτρητη) 5τ.μ. σε ακάλυπτο χώρο και σε απόσταση απόσταση 20 μέτρων από κτίριο, το οποίο έχει υπαχθεί στο αρθ.24/Ν4014 για μή ολοκλήρωση διαμόρφωσης περιβάλλοντος χώρου (ξεμπάζωμα), και η απάντηση είναι ότι δεν μπορώ με 48ωρη διότι έχω ιδιοκτησία τακτοποιημένη και όχι νόμιμη... και ότι πιθανότατα (...!!!) χρειάζομαι άδεια δόμησης...

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Έτσι έλεγε το έγγραφο που είχαν βγάλει μέχρι χθες από το ΥΠΕΚΑ.....

Χθες όμως το "μάζεψαν" πίσω....

Ποιός ξέρει τι ετοιμάζουν....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έλεγε το έγγραφο που είχαν βγάλει μέχρι χθες από το ΥΠΕΚΑ.....

Χθες όμως το "μάζεψαν" πίσω....

Ποιός ξέρει τι ετοιμάζουν....

Το είδα πριν λίγες μέρες, το έψαχνα σήμερα - δεν μπορούσα να το βρώ και άρχισα να νομίζω ότι ''τα χάνω''. Με επανέφερες στα λογικά μου. :smile: Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Το έγγραφο υπάρχει, ΔΟΚΚ/Α-Έγγραφο 9961/12-4-2013, αλλά δεν είναι για τα μάτια όλων.........

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν το κατέβασαν τελείως.....

Απλώς δεν υπάρχει στην αρχική σελίδα (ενημέρωση ΥΔΟΜ- ΠΕΣΩΣΧ)......

Μάλλον το έχουν ξεχάσει.....

Ως συνήθως....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πρόκειται για επισκευαστικές εργασίες σε ισόγεια κατοικία η οποία έχει υπαχθεί στην ρύθμιση του Ν. 4014/2011 για την τακτοποίηση δύο ξύλινων στεγάστρων. Προφανώς, ακόμα και αν οι εργασίες πρόκειται να γίνουν σε καθαρά νόμιμο τμήμα του σπιτιού, δεν προβλέπεται η επιλογή της ενημέρωσης της ΥΔΟΜ προ 48 ωρών αφού το σπίτι θεωρείται ολόκληρο "τακτοποιημένο" ασχέτως αν ήταν αυθαίρετες μόνο οι πέργκολες. Οπότε, για να κάνουμε οποιαδήποτε εργασία υπαγόμαστε στην απόφαση 2975/12 ως "Εργασίες Επισκευής Αυθαίρετων Κατασκευών".

Σε αυτήν την περίπτωση επιτρέπεται κάποια επέμβαση στα ανοίγματα των όψεων; Το ξέρω ότι ακούγεται δύσκολο αλλά στο ΦΕΚ δεν αναφέρεται πουθενά. Αναλυτικά:

Άρθρο 1

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ

1. Ως εργασίες επισκευής που αποβλέπουν στην υγιει−

νή, την αισθητική βελτίωση − αποκατάσταση και τη συ−

νήθη συντήρηση των αυθαιρέτων κατακευών, που έχουν

υπαχθεί στη ρύθμιση του άρθρου 24 του ν. 4014/2011

όπως ισχύει, νοούνται οι εσωτερικοί και εξωτερικοί

χρωματισμοί, μικρές εσωτερικές επισκευές ή διασκευ−

ές που δεν θίγουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου,

επισκευές δαπέδου, επισκευές, διασκευές ή συμπληρώ−

σεις των εγκαταστάσεων και αγωγών, τοποθέτηση ή

αντικατάσταση ειδών υγιεινής, θυρών και παραθύρων,

καθώς και μικρές επισκευές θυρών, παραθύρων, στεγών−

δωμάτων και γενικά μικρές και μεμονωμένες επισκευές

για λόγους χρήσης, υγιεινής, προστασίας και ενεργεια−

κής αναβάθμισης του κτιρίου.

Σε περίπτωση που απαιτείται χρήση ικριωμάτων υπο−

βάλλεται δήλωση ανάληψης μελέτης και επίβλεψης των

ικριωμάτων από αρμόδιο μηχανικό.

 

Αναφέρει "τοποθέτηση ή αντικατάσταση...θυρών και παραθύρων". Τοποθέτηση παραθύρου σημαίνει ΚΑΙ νέο άνοιγμα στον τοίχο. Αντιθέτως, στον ΝΟΚ το αναφέρουν σαφώς για τις εργασίες που καλύπτει η έγγραφη ενημέρωση προ 48 ωρών: "Αντικατάσταση εσωτερικών ή εξωτερικών κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα". Εκεί είναι σαφές! Αλλά στην περίπτωση επισκευής αυθαιρέτου δεν είναι!

 

Αν έχει κάποιος σχετική εμπειρία θα με βοηθήσει πολύ γιατί στην Πολεοδομία δεν βγάζω άκρη. Και είναι αρκετά σημαντικό να ξέρεις πως σε αφήνουν να σχεδιάσεις τα παράθυρα..!

Ευχαριστώ!

Επειδή έχω παρόμοιο πρόβλημα (έχω αντικατάσταση επικάλυψης στέγης και η Πολεοδομία είπε ότι δεν υπάγεται στο άρθρο 1 της Αποφ. 2975/2012 γιατί δεν είναι μικροεπισκευή και πρέπει να βγάλουμε άδεια δόμησης) και αφού έχουμε κολλήσει στην άδεια δόμησης για διάφορους λόγους έψαχνα σήμερα την νομοθεσία και εντόπισα το εξής: Στην εγκύκλιο 7/28-5-2012 παρ. Α, 2α) αναφέρει τα εξής " Στην έννοια των εργασιών επισκευής του άρθρου 1 της υπ'αριθμ. 2975/2012 ΥΑ (ΦΕΚ43Β) περιλαμβάνονται και οι εργασίες για ριζική ανακαίνιση κτιρίου, οι οποίες όμως δεν θίγουν τον φέροντα οργανισμό και τα πολεοδομικά μεγέθη". Δηλαδή η εγκύκλιος εαν δεν έχει λάθος στον αριθμό του άρθρου και να ήθελε να πεί άρθρο 2 (που είναι εργασίες αποπεράτωσης με άδεια δόμησης σε τακτοποιημένους χώρους) ακυρώνει τον νομοθέτη που αναφέρεται σε μικρές επισκευές και τα βάζε όλα μέσα!!!!! Παρακαλώ όποιος ξέρει κάτι παραπάνω για την πρακτική εφαρμογή αυτού του σημείου της Εγκυκλίου 7 (δηλ. πολεοδομίες που να δεχονται ριζική ανακαίνιση με το άρθρο 1 της 2975/2012) παρακαλώ να μας ενημερώσει! Edited by eyt
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.