Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρμοδιοτητες Υπηρεσιών Δόμησης (Καταγγελία αυθαιρέτου)


maximus

Recommended Posts

.....

Ο φάκελος της αδείας έχει χαθεί από το αρχείο της πολεοδομίας, αλλά ο ιδιοκτήτης έχει πλήρη φάκελο!

Θεωρητικά υπάρχει ακόμα μια δυνατότητα (πιό πολύπλοκη), της "ανασύστασης φακέλου"

Δες

http://www.michanikos.gr/topic/15506-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%86%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%85/

και

http://www.michanikos.gr/files/file/444-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%86%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%85-%CE%A0%CE%94-11405-%CE%A6%CE%95%CE%9A-165%CE%9130-6-05/

Αν η ΥΔΟΜ το εφαρμόσει τότε δύναται αυτοβούλως να ανακαλέσει την "έκθεση αυτοψίας"

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά υπάρχει ακόμα μια δυνατότητα (πιό πολύπλοκη), της "ανασύστασης φακέλου"

Δες

http://www.michanikos.gr/topic/15506-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%86%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%85/

και

http://www.michanikos.gr/files/file/444-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%86%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%85-%CE%A0%CE%94-11405-%CE%A6%CE%95%CE%9A-165%CE%9130-6-05/

Αν η ΥΔΟΜ το εφαρμόσει τότε δύναται αυτοβούλως να ανακαλέσει την "έκθεση αυτοψίας"

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά το θέμα είναι λίγο πιο πολύπλοκο τελικά.

Το "αυθαίρετο" είναι στο δώμα οικοδομής που επιτρεπόταν κτίσμα σύμφωνα με το ΓΟΚ73 έως 5% της επιφανείας δόμησης και μέχρι 50τ.μ.

Φαίνεται σε θεωρημένα σχέδια τομών και όψεων που έχω (και σύμφωνα με τις υφιστάμενες διαστάσεις μάλιστα). Δυστυχώς όμως η κάτοψη που έχω δεν είναι θεωρημένη.

Στο στέλεχος της αδείας λέει 5όροφη κι όχι 6όροφη και με αυτή τη λογική θεωρήθηκε αυθαίρετο. Επειδή ήταν αρνητικοί στο να πειστούν ότι το δώμα ήταν "δώρο"

εκείνη την εποχή και δεν ήταν κι υποχρεωτική η σχεδίαση κάτοψης δώματος(όπως έμαθα από παλιότερο συνάδελφο) αποφάσισα να το ρυθμίσω με τον 4178/13, με πολύ

μικρό κόστος λόγω παλαιότητος, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Υπάρχει μήπως κάποιο πρότυπο ένστασης προς ΥΔΟΜ?

 

edit: Βρήκα στο e-poleodomia

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Συνάδελφοι,

 

Η ΔΥΔΟΜ κόλλησε αυθαίρετο σε κτίσμα δεκαετίας 60.  Έχω α/φ του 72 στην οποία φάινεται το ως άνω κτίσμα και θα υποβάλλω ένσταση στο ΣΥΠΟΘΑ αφού θα κάνω χρήση του άρθρου 21 του Ν. 1337/83 που αφορά στάσιμους οικισμούς. Εκτός του παραβόλου, αίτηση και τεχνική περιγραφή χρειάζεται και διάγραμμα κάλυψης ή κάτι άλλο? Ρωτάω γιατί αν χρειάζεται, τότε είναι προτιμότερο να το εντάξω κατηγορία 1 500 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι στάσιμος. Το θέμα είναι αν ο πελάτης πληρώσει για τοπογραφικό συν το δικό μου τρέξιμο στο ΣΥΠΟΘΑ καλύτερα να ενταχθει στο νόμο.Αν δε θέλει τοπογραφικό τότε η ένσταση συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού έχεις φωτογραφία και μπορείς να αποδείξεις ότι είναι πριν το 1983 

απλά κάνεις αίτηση στο ΣΥΠΟΘΑ με παράβολο 50 € και ζητάς να ακυρωθεί η

Εκθ αυτοψίας ως κατασκευή σε στάσιμο οικισμό πριν το 1983 επισυνάπτοντας τη φωτογραφία

 

Γενικά δεν χρειάζεται να το εντάξεις στο 4178

Link to comment
Share on other sites

δεν πρόκειται να σου ζητήσουν τοπογραφικό και δεν προβλέπεται εξάλλου

 

αρκεί η ένσταση κατά της εκθ αυτοψίας και επιπλέον

η αεροφωτογραφία για την απόδειξη του χρόνου 

να έχει και την υπογραφή του ιδιοκτήτη ή και την δική σου

Link to comment
Share on other sites

έχω φωτοερμηνεία που αναφέρει το νούμερο της α/φ αλλά όχι την α/φ αφού είναι δύσκολο να φανεί. τη ζήτησα αλλά μου είπαν ότι δε φαίνετια με γυμνό μάτι 1:15000 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.