Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεχνικοί ασφαλείας


goalroufas

Recommended Posts

Καλημέρα, είμαι μηχανολόγος μηχανικός και μου έχουν τύχει δύο δουλειές τεχνικού ασφαλείας σε καφετέρια και ταβέρνα. Δεν έχω γενικά πολλή εμπειρία στο ελεύθερο επάγγελμα και όποιος μπορεί θα ήθελα να μου λύσει κάποιες απορίες.

 

Αυτό που με φοβίζει κυρίως είναι οι ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις και η κουζίνα. Μέχρι ποιο σημείο φτάνουν οι συστάσεις του τεχνικού ασφαλείας; Αρκεί να δω και να επισημάνω ένα γυμνό καλώδιο π.χ. ή πρέπει να κάνω αναλυτικό έλεγχο στην ηλεκτρική εγκατάσταση;

 

Επίσης,  οι συστάσεις μου περιορίζονται στην ασφάλεια των εργαζομένων ή και των πελατών;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 388
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το τελευταίο, προτίστως στους εργαζόμενους, γι' αυτό εξάλλου σε προσλαβάνει η επιχείρηση, αλλα και κατ' επέκταση στους πελάτες

Link to comment
Share on other sites

Για το τελευταίο, όπως το είπε ο dib.

 

Για τα ηλεκτρολογικά τώρα, θα κάνεις έναν καλό οπτικό έλεγχο.

Θα καταγράψεις όποια παρατήρηση έχεις, και έπειτα μπορείς να προτείνεις να γίνει αναλυτικός έλεγχος.

Θα εξηγήσεις ότι αυτό δεν είναι μέσα στις υπηρεσίες του Τεχνικού Ασφάλειας.

Εάν έχεις όργανο ελέγχου, του βγάζεις ένα κόστος για τον έλεγχο (για την ΥΔΕ που λέμε).

Αν συμφωνήσει, καλώς.

Αλλιώς του προτείνεις να βρει κάποιον να το ελέγξει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα πως ακόμα και ταβέρνες και καφετέριες χρειάζονται Τεχνικό Ασφαλείας.....

 

Μήπως κάποιος έμπειρος στο θέμα συνάδελφος μπορεί να μου υποδείξει από που να αρχίσω την μελέτη σχετικά με το αντικείμενο; Κάποια βασικά ΦΕΚ; 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα καταστήματα νομίζω χρειάζονται πλέον............

 

έχει βγει κατάλογος για το κόστος?

Edited by Billectro
Link to comment
Share on other sites

από τα σωματεία μας για να ξέρουμε τι θεωρείται ελάχιστο. 20 ευρώ την ωρα 50 ευρώ την ώρα? ακούω πολλά.

Προσωπικά δεν ξέρω αν συμφέρει να ασχολείσαι.

Ας μας πουν οι παλαιότεροι......... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.