Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεχνικοί ασφαλείας


goalroufas

Recommended Posts

καλησπέρα συνάδελφοι.

Ο κολλητός μου που έχει αρτοποιείο Β κατηγορίας χρειάζεται κάποιον τεχνικό ασφαλείας για να είναι ΟΚ στα χαρτιά του.

Μου είπε αν μπορώ να μπω εγώ αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το αντικείμενο, σε εταιρεία πληροφορικής εργάζομαι (με μπλοκάκι). Εγώ είμαι ΗΜΜΥ πτυχιούχος 2010.

 

Υπάρχει περίπτωση να έχω κάποιο πρόβλημα αν -χτύπα ξύλο- γίνει κάποιο ατύχημα εκεί, ή να το προχωρήσω?

Θέμα εμπιστοσύνης με το φίλο δεν τίθεται φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 388
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

εργάζομαι ως μηχανικός εδώ και 2 μήνες σε μια εταιρεία και από δω και στο εξής θα μαι και τεχνικός ασφαλείας συν τοις άλλοις. Δεν έχω προηγούμενη προυπηρεσία ως τεχνικός ασφαλείας και θα ήθελα να σας ρωτήσω συνάδελφοι.... θα έχω μια φορά το μήνα μια επιθεώρηση των 3 γραφείων της εταιρείας (περίπου 100-120τμ το καθένα) και μιας αποθήκης προμηθειών που έχουμε περίπου 500τμ. Υπάρχει κάποια πρότυπη τεχνική έκθεση που θα μπορούσατε να μου προτείνετε, που πρέπει να επικεντρωθώ στην επιθεώρηση, τι να προσέξω κτλ...?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει προτυπη εκθεση να κανεις ;;; αν εχεις φτιαξει βιβλιο τεχνικου ασφαλειας σφραγισμενο απο την επιθεωρηση εργασιας σε αυτο θα γραφεις τις παρατηρησεις που εσυ θεωρεις ... δηλ. θα αναφερεις πραγματα που μπορει να προκαλεσουν ατυχηματα στους εργαζομενους και στους πελατες θα επιθεωρης και καλα τα ΜΑΠ αν εχεται και αλλα τετοια σχετικα με την ασφαλεια ... αν θες να εισαι τυπικος πρεπει να κανεις μια μελετη εκτιμησης κινδυνου αλλα δεν ξερω αν την ζητανε εμενα δεν την εχουν ζητησει ποτε... μετα θα υπογραφεις ως τεχνικος ασφαλειας ''και ως εργοδοτης'' και ολα καλα ... πχ. μπλα μπλα διαπιστωσα οτι εχουν τοποθετητη εμπορευματα στην σκαλα προς την αποθηκη καλο ειναι να αφαιρεθουν γιατι μπορει να σκονταψει καποιος εργαζομενος  ... εχει καει η λαμπα στην τουαλετα και μπορει να πεσει κανενας πελατης ... 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη εκτίμησης επαγγελματικού κινδύνου είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη να την έχει στην κατοχή του.Συνηθως είναι το πρώτο πράγμα που κάνει ένας τεχνικός ασφαλείας η ζητά να υπάρχει. Σε περίπτωση στραβης δεν αρκούν μόνο οι γραπτές παρατηρήσεις αλλα θα ζητηθεί και η μελέτη αν έχει γίνει η όχι. Ξεκινά από εκεί συνήθως έχει άλλη αμοιβή αλλα μιας και είσαι ο ίδιος μπορεί να στο πασάρουν στο τσάμπα

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα , 

 

Θα γίνω τεχνικός ασφαλείας σε ένα δημόσιο έργο που έχει πάρει η εταιρεία που εργάζομαι.

Διάβασα τη νομοθεσία για τα μέτρα ασφαλείας.

Μπορεί κάποιος να μου πει πρακτικά τι ακριβώς θα κάνω ?

Εννοώ που θα σημειώνω παρατηρήσεις κλπ ? Κ γενικά ότι άλλο χρήσιμο θεωρείτε οτι θα με βοηθήσει 

Από την αρμόδια υπηρεσία  έμαθα τα εξής:

Μου είπαν οτι κρατάει και ένα βιβλίο  ο μηχανικός έργου (δεν είμαι εγώ μηχανικός του συγκεκριμένου έργου ) , που μπορεί να το προμηθευτεί από βιβλιοπωλείο.

Εγώ λέει θα σημειώνω σε ένα τετράδιο δικό μου τις παρατηρήσεις μου ..(μου ακούστηκε λίγο μπακάλικο αυτό)

Γενικά δεν μπορούσαν να με κατατοπίσουν για το τι ακριβώς να κάνω. 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή γράφω από δουλειά και είναι πολλά. Δες τα λινκ ειδικά το πρώτο είναι το ευαγγέλιο σου. Ότι θες από νομοθεσία θα το βρεις εκεί...

http://www.elinyae.gr/el/index.jsp

http://www.texnikosasfaleias.gr

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/xartopoleio/tetradio-block/logistika-entypa/Typotrust-Art-Book-Safety-50P-21X30-Cm-578.htm

 

μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου ένα απλά πρέπει να έχει βιβλιοδεσία

 

(στο σφραγίζουν δεν είναι πήρα ένα και ξεκινάω)

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει καταργηθεί η θεώρηση για τα τεχνικά έργα. Παραμένει η θεώρηση μόνο για τις επιχειρήσεις που απασχολούν τεχνικό ασφαλείας. Σε όλα τα μεγάλα

Τεχνικά έργα που έχω οριστεί τεχνικός ασφαλείας η συντονιστής το βιβλίο υποδείξεων η ημερολόγιο μέτρων ασφαλείας είναι αθεώρητα. Φυσικά παραμένει η δήλωση σου (έντυπο 2 για ΤΑ) στο ΚεΠεκ της περιοχής που είναι το έργο

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.