Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεχνικοί ασφαλείας


goalroufas

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 388
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ikare μπορείς να μου πεις λίγα πράγματα για :

 

1)Το ημερολόγιο μέτρων ασφαλείας .Αυτό το κρατάει ο μηχανικός του έργου αν δεν κάνω λάθος ?Τί περίπου σημειώνει εκεί ? ( Μου είπαν ότι το ημερολόγιο αυτό το πουλάνε σε κάποια βιβλιοπωλεία ?)

 

2)Το βιβλίο υποδείξεων. Αυτό είναι το τετράδιο που κρατάει ο τεχνικός ασφαλέιας. Σωστά? Εκεί απλά σημειώνω ημερομηνία που πήγα και ότι όλα ήταν οκ ?(Η αντίστοιχα ότι πρόβλημα υπήρχε?)

 

*Τη διαδικασία στο αρμόδιο ΚεΠεκ την γνωρίζω . Την κάνεις στην αρχή του έργου.Στην ουσία γνωστοποιείς ποιος θα είναι ο ΤΑ του έργου.

 

Ευχαριστώ

Edited by romeos
Link to comment
Share on other sites

Sorry romeos έχω μόνο μικρές βιοτεχνίες και δεν ήξερα ότι στα τεχνικά έργα δεν κάνουν θεώρηση (κακώς κατά την γνώμη μου).

 

 

Μία γενική συμβουλή γράφεις παρατηρήσεις υπογραφές και μετά φωτογραφα μήπως και """"χαθεί"""" το τετράδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ikare μπορείς να μου πεις λίγα πράγματα για :

 

1)Το ημερολόγιο μέτρων ασφαλείας .Αυτό το κρατάει ο μηχανικός του έργου αν δεν κάνω λάθος ?Τί περίπου σημειώνει εκεί ? ( Μου είπαν ότι το ημερολόγιο αυτό το πουλάνε σε κάποια βιβλιοπωλεία ?)

 

2)Το βιβλίο υποδείξεων. Αυτό είναι το τετράδιο που κρατάει ο τεχνικός ασφαλέιας. Σωστά? Εκεί απλά σημειώνω ημερομηνία που πήγα και ότι όλα ήταν οκ ?(Η αντίστοιχα ότι πρόβλημα υπήρχε?)

 

*Τη διαδικασία στο αρμόδιο ΚεΠεκ την γνωρίζω . Την κάνεις στην αρχή του έργου.Στην ουσία γνωστοποιείς ποιος θα είναι ο ΤΑ του έργου.

 

Ευχαριστώ

 

1) To HMA εχουν υποχρέωση να ενημερώνουν όταν πρέπει, ο συντονιστής ασφαλείας, ο επιβλέπων μηχανικός, ο επιθεωρητής εργασίας. Δεν σημαίνει ότι σώνει και καλά πρέπει ο καθένας να συμπληρώνει, μόνο όταν υπάρχει σοβαρή διαπίστωση και υπόδειξη... (αρ 8. παρ.2 του Ν.1396/83). Αθεώρητο δεν ξέρω αν υπάρχει σε βιβλιοπωλεία, εμένα μου το έδωσε η εταιρεία μου (δες φώτο πως περίπου είναι

2) Το βιβλίο υποδείξεων μόνο ο τεχνικός ασφαλείας του κάθε εργολάβου, όπως τα λες... Ακόμη και full time να είσαι, καλυμμένος είσαι βάση νόμου όταν γράφεις τις ημερομηνίες που σου αναλογούν σαν επίσκεψη. Αυτό από την άλλη δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να γράφεις ακόμη και καθημερινά αν υπάρχει διαπίστωση  

post-27467-0-40631800-1481279163_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επαναφερω ενα ερωτημα που εγινε παλιοτερα. Ειμαι Τ.Α. σε αρκετες διαφορετικες επιχειρησεις και μου ζητηθηκε προσφατα να αναλαβω σε αλιευτικο σκαφος... Υπαρχει καποιος συναδελφος που εχει αναλαβει κατι αντιστοιχο ?

Link to comment
Share on other sites

Επισης τι εχετε κανει με αυτα τα εγγραφα που ζηταμε να ανεβάσουμε στο site του υπουργείου? ?

 

Αλιευτικο σκάφος ε?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 month later...

υποχρέωση υποβολής ετήσιας και εξαμηνιαίας έκθεσης

 

attachicon.gif2017-02-09_εγκυκλιος_ 5833-2017.pdf

Καλησπέρα και από εμένα. Εμείς σαν Τ.Α. τι υποχρεώσεις έχουμε? Πρέπει να υποβάλλουμε εκθέσεις κάπου? Υπάρχει κάποιο πρότυπο?

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν υποβαλω καμια εκθεση πουθενα ... ρωτησα την επιθεωρηση εργασιας και μου ειπαν δεν ξερουν κατι και δεν εδωσαν καμια βαση σε αυτο που τους ειπα σαν να κοιταζαν ουφο ..σαν να λεγανε απο μεσα τους .. τι μαλακιες μας λες ποιος ασχολειτε ... ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.