Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνικοί ασφαλείας


Recommended Posts

...

είναι σίγουρο πως αν γίνει κάτι χοντρό και το έχετε γράψει....το βιβλίο θα χαθεί.

 

Γίνονται τέτοια πράγματα στην Ελλάδα ; Πέφτω από τα σύννεφα ... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 388
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια,εχουμε περασει απο ΚΕΠΕΚ και μας θεωρησε τη συμβαση για 2,5 ωρες το χρονο.Εγινε κατι λαθος?Ειχανε τεχνικο ασφαλειας και πριν απο μενα αλλα επειδη γνωριζομαι με την υπευθυνο καταστηματος εγινα εγω απο 11/2011 και ξανααννεωσαμε φετος.

Υποστηριζετε οτι ειναι τουλαχιστον 25 ωρες το χρονο?Σε αυτη την περιπτωση τι μπορω να κανω?Που ολα τα χαρτια εχουν γινει με το ΚΕΠΕΚ?

Link to comment
Share on other sites

Δες άρθρο 21 παρ2 Ν. 3850/2010 - Κύρωση του κώδικα νόμων για την υγεία και την ασφάλεια των εργαζομένων.

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/84a_10.1275640659265.pdf

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ.Το βρηκα και γω αυτο με ενα googleαρισμα.Λογικα παμε για αλλαγη της συμβασης αλλα και των χαρτιων στο ΚΕΠΕΚ.

Σας ευχαριστω ολους.

Link to comment
Share on other sites

και πάντα βγάζουμε φωτογραφία το βιβλίο ΠΑΝΤΑ....είναι σίγουρο πως αν γίνει κάτι χοντρό και το έχετε γράψει....το βιβλίο θα χαθεί.

Δεν ειχα σκεφτει να το κανω αυτο.... ειχα ρωτησει ενα συναδελφο εκπαιδευτη στα σεμιναρια για ΠΕΑ πως μπορω να εξασφαλιστω οτι δεν θα αφαιρεθουν σελιδες απο το τετραδιο, και μου ειχε πει να μην το σκεφτομαι.. οτι αν λειψουν σελιδες ο εργοδοτης θα βρεθει υπολογος και οχι εγω

 

Εμαθα και κατι σημερα! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Οταν μιλάμε για 25ώρες το χρόνο σημαίνει ότι θα πηγαίνεις ~2ώρες το μήνα και θα κάνεις ότι κάνεις?

Αν γράφεις διάφορες παρατηρήσεις αλλά ο εργοδότης δεν τις εφαρόζει για τον Α, Β λόγο, είσαι καλυμμένος σε περίπτωση ατυχήματος?

 

Οι ώρες κατανεμονται κατ' εκτιμηση του τ.α. Αν θες....καθεσαι και 25 ωρες σερι (που λεει ο λογος).

 

Σε περιπτωση ατυχηματος, αν εχεις καταγραψει τον κινδυνο εισαι 100% καλλυμενος. Ημουν τ.α. σε μεγαλο σουπερμαρκετ (απο τα πολυυυυυ μεγαλα......)και απο αποψη ενεργ. πυρασφαλειας.....μηδεν! Οι πυροσβεστηρες ειχαν να αναγομοθουν

μια πενταετια...απο αυτο και μονο καταλαβαινετε. Δε θελω να μιλησω για τις πυροκουρτινες που ειχαν χαλασει οι μηχανισμοι τους και ουτε καν σκεφτοντουσαν να τις αλλαξουν, καθ' οτι πηγαινε 10.000 € το μαλλι. Και πολλα αλλα βεβαια....

Τεσπα.....χαλουσα ενα βιβλιο καθε φορα για τις παρατηρησεις (ειδικα της πυρασφαλειας), πρεπει να ειχα γραψει τις ιδιες παρατηρησεις πανω απο 10 φορες, γιατι εγω εγραφα και αυτοι με.....εγραφαν!

 

Ε! Μια , δυο, τρεις, πεντε, δεκα.....τσουπ! Παρτη μια ωραιοτατη φωτια!Παραναλομα το μαγαζακι....

Εγω καλλυμενη βεβαια.... και μετα απο αυτο τους βαρεσα και μια παραιτηση, γιατι πολυ απλα....δουλευομασταν μεταξυ μας με την ολη φαση και με χαλουσε .....

 

 

Το θεμα ειναι ....... οτι μεσα απο τη θητεια μου ως τ.α. ειδα και προβληματιστηκα σε πολλα θεματα, κυριως οχι ως μηχανικος (γιατι μεταξυ μας.....εχουμε δει και χειροτερα), αλλα ως πελατης.

Σε μεγαλη αλυσιδα παιχνιδιων (οσοι εχουμε παιδια εχουμε παει....) εχετε προσεξει ποτε τι συμβανει? Ριξτε μια ματια..... Ο θεος να μας φυλαει μη γινει κανενας σεισμος ή πιασει καμια φωτια εκει μεσα.....Οι εξοδοι κινδυνου ειναι ολες πισω απο ραφια και καλαθια με προιοντα, οι διαδρομοι εχουν αλλα καλαθια κλπ κλπ, καποια καταστηματα ειναι σε υπογεια (απορω πως επιτρεπεται απο αποψη χρησης χωρου!) και ποοοοολλα ακομα.

 

Αυτα απο μενα....

 

Κατι ακομα.....μεσω ΕΞΥΠΠ δε συμφερει καθολου η φαση, γιατι τα λεφτα που δινουν ειναι της ξεφτιλας ...πραγματικα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πέρα από τις διαδικασίες στο ΚΕΠΕΚ, χρειάζεται να προσθέσω κάποιον συγκεκριμένο ΚΑΔ;

Βρήκα τον 71.12.19.11

Μήπως οι υπηρεσίες μηχανικού με καλύπτουν φορολογικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

Μου πρότειναν να πάω ως ΤΑ σε μια μικρή εταιρία (κάτω από 20 εργαζομένους).Αυτή την στιγμή δουλεύω ως μισθωτός μιχανικός σε μια άλλη μεγαλη εταιρια. Μπορώ να τα κάνω και τα 2 ταυτόχρονα? Εννοώ οτι μπορώ να είμαι στην μια εταιρία ως μισθωτός και στην άλλη ως ελεύθερος επαγγελματίας δουλεύοντας με μπλοκάκι?

Φαντάζομαι οτι σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να κάνω έναρξη επαγγέλματος και όλα τα συναφή που απαιτούνται,σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, από την στιγμή που πρέπει να κόψεις ΑΠΥ, όλα τα υπόλοιπα έχουν να κάνουν με την έναρξη επαγγέλματος.

Τωρά, εάν αυτό μπερδεύει το ότι είσαι μισθωτός, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον πίνακα του άρθρου 13 του Ν. 3850/2010 "Κύρωση του Κώδικα νόμων για την υγεία και ασφάλεια των εργαζομένων" μία κάβα συμπεριλαμβάνεται στην κατηγορία με Α/Α 20 (παροχή υπηρεσιών, εμπόριο, λοιπές υπηρεσίες) όπου οι ειδικότητες διπλωματούχων που μπορούν να γίνουν τεχνικοί ασφαλείας είναι μηχανολόγος, ηλεκτρολόγος, χημικός μηχανικός και χημικός. Επομένως, δεν νομίζω να μπορεί να απασχοληθεί ένας πολιτικός μηχανικός.

 

Αυτό είναι λάθος.. Στη δίπλα στήλη αναφέρει: "Επιπλέον κάθε άλλη ειδικότητα ΑΕΙ ή ΤΕΙ που έχει σχέση με τις εγκαταστάσεις, την παραγωγική διαδικασία κλπ κλπ.." Με λίγα λόγια στα εμπορικά καταστήματα με λιγότερους από 50 υπαλλήλους, μπορούν να απασχοληθούν σχεδόν όλες οι ειδικοτητες μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.