Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνικοί ασφαλείας


Recommended Posts

Παιδιά μια διευκρίνηση,

 

Όταν λέμε 5ετία εννοούμε από την μέρα κτήσης του πτυχίου άσχετα με το αν απασχοληθήκαμε ή όχι; ή εννοούμε ενεργή προυπηρεσία;;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 388
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

από την ημερομηνία που αναγράφεται στο δίπλωμά σου. αυστηρώς ημερολογιακά. έτσι σου κοστολογεί κάθε εξάμηνο το κουστουμάκι και το τσμέδε άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Είμαι εργαζόμενος σε μια ιδιωτική εταιρεία και είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ. Μπορώ να υπογράφω σαν τεχνικός ασφαλείας σε κάποια καταστήματα ... ή πρέπει να είμαι με παροχή υπηρεσιών ...

 

Edit : Μετατροπή από κεφαλαία

CostasV

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΔ που αναφέρει τα προσόντα του τεχνικού ασφαλείας, αναφέρει ως κριτήρια το χρονο απο τη κτηση πτυχιου και την ειδικότητα, οπότε μάλλον δεν έχει σχέση η εργασιακη σχεση με την εταιρεια που δουλευεις.

 

Τα χαρτιά που ζητάει το ΚΕΠΕΚ είναι διπλωμα, αδεια ασκήσεως επαγγελματος, τη σύμβαση που λεει πως θα είσαι ΤΑ και ένα εντυπο που συμπληρωνεις, τα στοιχεια της εταιρειας, τα δικά σου και τις ωρες ανα έτος που θα απασχολησαι ως ΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΦΩ ΣΑΝ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ...Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ....

 

εφόσον θα πληρωθείς για τις υπηρεσίες σου ως ΤΑ, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Για τους τεχνικους ασφαλιας θελω να ρωτησω μηπως ξερει καποιος.Περιπου για τι αμοιβη μιλαμε οταν προκυτε για κατηγορια Γ δηλαδη την μικροτερη(καταστηματα που απασχολουν εστω ενα ατομο) και επίσης ποιες ειναι οι υποχρεωσεις του.Δηλαδη υποχρεωνετε εκτος απο τις ωρες που προβλεπονται απο το νομο να βρισκεται στο χωρο, υποχρεωνεται να υποβαλει και καποια τεχνικη εκ8εση σε καποια Δημόσια αρχη όπωσ η επιθεωρηση εργασιας .

 

Για τα χρηματα εχω ακουσει οτι παιζει περιπου 150 ευρω το χρονο.

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα στο προφίλ σας ,ευχαριστώ

ZaXoYs

Link to comment
Share on other sites

even1983:Κάτι άκουσες λάθος τότε.......

 

Μα είναι ποτέ δυνατόν?Στο Θεό σου!Μήπως εννοείς το μήνα?Εγώ θα χρέωνα με την ώρα στην περίπτωση που αναφέρεις.........Διόρθωσέ το,μας διαβάζουν κ κοράκια.......

Link to comment
Share on other sites

Πάνε αγόρασε το βιβλίο "Υγεία και ασφάλεια στο εργασιακό περιβάλλον" από το ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ. ISBN : 9608369185, 20 ευρώ.

 

Ως πρώτη πληροφορία πάντως, για το χρόνο απασχόλησης, βάσει του ΠΔ 294/88 για επιχειρήσεις Γ κατηγορίας και πλήθος εργαζομένων μικρότερο του 20 οι ώρες ανά έτος είναι max(25 , m*2.5) όπου m το πλήθος των εργαζομένων.

 

Η επιχείρηση διατηρεί Τετράδιο Τεχνικού Ασφαλείας με τις σημειώσεις σου όπου κάθε φορά υπογράφουν εσύ και η επιχείρηση. Παράλληλα με τις επισκέψεις σου πρέπει να συντάξεις μια έκθεση επαγγελματικού κινδύνου. Για να οριστείς ως Τ.Α. σε μια επιχείρηση πρέπει να καταθέσεις στο ΚΕΠΕΚ που ανήκει η επιχείρηση το έντυπο 1 (ή το έντυπο 2 αν οι εργαζόμενοι της επιχείρησης εργάζονται σε περιοχή που ανήκει σε άλλο ΚΕΠΕΚ), ημερολόγιο έτους επισκέψεων,το τετράδιο του Τ.Α. για θεώρηση και το συμφωνητικό που έχεις κάνεις με την επιχείρηση. Ένα αντίτυπο παίρνεις εσύ, δύο η επιχείρηση και ένα το κάθε ΚΕΠΕΚ.

 

Η μηνιαία αμοιβή για Γ κατηγορίας και ώρες 25/έτος = 2 ώρες/μήνα, χωρίς να ξέρω τι είδους κατάστημα είναι, κατά τη γνώμη μου να είναι <150 ευρώ. Η έκθεση επαγγελματικού κινδύνου δεν έχει τιμή. Εξαρτάται από το τι πρέπει να γράψεις σε κάθε περίπτωση και το πόσο είσαι διατεθειμένος να το κάνεις για να εμφανίσεις κάτι καλό που θα αξίζει τα λεφτά του και όχι μια έκθεση των 10 σελίδων :smile:

Link to comment
Share on other sites

Οντως μπορεις να υπογραφεις σαν Τεχνικος Ασφαλειας προερχομενος απο το ΤΕΙ. Για να πληρεις ομως τις προυποθεσεις πρεπει να εχουν περασει νομιζω 5 χρονια απο την ημερα που πηρες πτυχιο. Για τους Μηχανικους του Πολυτεχνειου ειναι 2 χρονια. Για ολες τις διαδικασιες (δηλαδι τι πρεπει να κανεις , πως θα ανοιξει βιβλιο τεχνικου ασφαλειας η επιχειρηση που θα χρειαστει τις υπηρεσιες σου, ποσες ωρες πρεπει να εισαι εκει το μηνα κτλ) θα ενημερωθεις πληρως αν πας στην τοπικη Επιθεωρηση Εργασιας της πολης σου.

 

Αυτο για τα χρονια παντως ειναι 99% σιγουρο γιατι και εγω που ειχα ρωτησει μου ειπαν 2 για εμενα. Τωρα για το ΤΕΙ ειναι η 4 η 5 δε θυμαμαι ακριβως.

 

Τωρα για το θεμα πληρομων... Δε γνωριζω να σου πω.. παντος εγω ξερω οτι επειδη ειναι παρα πολυ μεγαλη ευθυνη (πρεπει να εισαι 110% ενημερωμενος για το τι πραγμα πας να κανεις εκει περα) αν τελικα το κανεις να πουλησεις ακριβα το τομαρι σου που λεμε!

 

Επισης πανε και στο http://www.elinyae.gr/el/index.jsp και ψαξε και σχετικα ΦΕΚ για τον Τεχνικο Ασφαλειας..

 

 

φιλε γι αυτο που λες οτι χρειαζεται 2 χρονια σαν αποφοιτος ΑΕΙ για να μπεις τεχνικος ασφαλειας μπορεις να μου στειλεις το σχετικο σημειο του νομου;

θα σου ημουν ευγνωμων.

 

παιρνω αδεια ασκησεως στα κοντα και εχω τη δυνατοτητα να μπως σαν μηχανικος ασφαλειας σε μεγαλη εταιρια και θα ηταν αρκετα καλο εισοδημα και εμπειρια-γνωση που θα αποκτουσα γυρω απο τα θεματα ασφαλειας και υγιεινης

 

τεχνικος ασφαλειας και μηχανικος ασφαλειας ειναι το ιδιο πραγμα να φανταστω;

κι αν ναι..τοτε πως καποιος αποφοιτος ΑΕΙ (μη -μηχανικος )μπορει να γινει ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ (τεχνικος)ασφαλειας;

 

βοηθηστε με τις γνωσεις σας εμπειροι συναδελφοι

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.