Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τεχνικοί ασφαλείας


goalroufas

Recommended Posts

Φυσικά και μπορείς. Μια βόλτα από το τοικό ΚΕΠΕΚ μήπως έχουν να σου δώσουν υλικό για Ασφάλεια Εργασίας σε καταστήματα.

Υποθέτω ότι θα υπάρχουν 3 άνθρωποι, άρα ελάχιστη απασχόληση σου ως Τ.Α. : 25 ώρες ετησίως.

Προσέχεις τη χρήση Η/Υ και την ορθοστασία, τα ράφια, τοπική αποθήκη, τις μεταφορές φορτίων, το αυτοκίνητο μεταφοράς, η/μ εγκαταστάσεις (ιδιαίτερα ηλεκτρολογικά) και τα δομικά στοιχεία του κτιρίου.

Θα χρειαστεί να κάνεις και μια έκθεση επαγγελματικού κινδύνου. Για να μην βρεις κανά μπελά αναφέρεις ό,τι υπάρχει νόμιμο, ιδιαίτερα για προσωπικό... καταλαβαίνεις :wink:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 388
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σύμφωνα με τον πίνακα του άρθρου 13 του Ν. 3850/2010 "Κύρωση του Κώδικα νόμων για την υγεία και ασφάλεια των εργαζομένων" μία κάβα συμπεριλαμβάνεται στην κατηγορία με Α/Α 20 (παροχή υπηρεσιών, εμπόριο, λοιπές υπηρεσίες) όπου οι ειδικότητες διπλωματούχων που μπορούν να γίνουν τεχνικοί ασφαλείας είναι μηχανολόγος, ηλεκτρολόγος, χημικός μηχανικός και χημικός. Επομένως, δεν νομίζω να μπορεί να απασχοληθεί ένας πολιτικός μηχανικός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι υπάρχει διαφοροποίηση ειδικοτήτων μηχανικών οσον αφορά την ενασχόληση σαν τεχνικός ασφαλείας...Δηλαδή δεν μπορούν όλοι όλα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θα ηθελα να μαθω ποσο ειναι περιπου η αμοιβη τεχνικου ασφαλειας σε επιχειρηση κατηγοριας Α (χημικα λιπασματα) με περιπου 10 εργαζομενους. δηλαδη απασχοληση 35 ωρες το χρονο και πως παει με την ωρα με το μηνα η με το χρονο? ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα,

Είμαι Διπλωματούχος Ηλ. Μηχ. & Μηχ. Υπολογ. ΕΜΠ και δουλεύω (ως μισθωτός) προγραμματιστής σε μια εταιρεία πληροφορικής (~20 άτομα). Λόγω πτυχίου, μου πρότειναν να υπογράφω ως τεχνικός ασφαλείας. Πόσα να υπολογίζω ως αμοιβή?

Πως θα μάθω σε ποια κατηγορία ανήκει η εταιρεία? πχ. Β'?

Και επειδή δεν έχω ασχοληθεί, ξανά, τί κίνδυνο αντιμετωπίζω πρακτικά? Βασικές κυρώσεις δηλαδή..

Χρειάζεται να συντάσσω κάποια έκθεση?

Προς το παρόν ψάχνω και διαβάζω στο net πληροφορίες αλλά αν έχεις κάποιος αντίστοιχη εμπειρία σε παρόμοια δουλειά, να με κατευθύνει λίγο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Σε εταιρεία που δούλευα ανέθεσαν σε ΕΞΥΠ τις υπηρεσίες του Τεχνικού Ασφαλείας.

Κάθε μήνα ερχόταν για μία ώρα περίπου ένας Μηχανικός και συμπλήρωνε ένα τετράδιο με αμοιβή 20€.

Μου έκανε εντύπωση ότι στο τετράδιο δεν ανέφερε για την έλλειψη φίλτρων οθόνης στους Η/Υ των υπαλλήλων γραφείου.

 

Σε γνωστό μου Η/Μ ο οποίος δεν είχε φίλτρο οθόνης στον Η/Υ της συζύγου του όταν τον ρώτησα γιατί δεν βάζει έναν μου απάντησε ότι ο Η/Υ έχει εσωτερικό φίλτρο (δηλαδή πίσω από την οθόνη). Ήταν ένας IBM της δεκαετίας του '80 του προηγούμενου αιώνα!

 

Δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο να αναλάβεις παραπάνω υποχρεώσεις εφόσον το πιθανότερο είναι να μην τηρούνται από τον εργοδότη σου τα μέτρα ασφαλείας που θα προτείνεις λόγω κόστους και νοοτροπίας. Και αν επιμένεις πολύ μπορεί να χάσεις και την δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Οικονομικά σίγουρα δε πολυαξίζει, απλά η ερώτησή μου είναι αν έχει μεγάλο ρίσκο και μεγάλη ευθύνη σε μια απλή εταιρεία πληροφορικής 20 ατόμων.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο ρίσκο στην εταιρεία σας είναι από πυρκαγιά.

Επομένως σαν Τεχνικός Ασφαλείας θα είσαι υπεύθυνη για την οργάνωση των Ομάδων Πυρασφαλείας, της ανάθεσης ειδικότητας και καθηκόντων στους εργαζομένους, της εκπαίδευσής τους, των εικονικών συναγερμών κλπ.

Μόνο αν σου δώσει μια αύξηση στον μισθό σου της τάξεως των 200€-300€ να αναλάβεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν σου δώσει μια αύξηση στον μισθό σου της τάξεως των 200€-300€ να αναλάβεις.

 

 

Ας προσγειωθούμε τώρα στην πραγματικότητα... για να πάρει έναν τεχνικό ασφαλείας εξωτερικό συνεργάτη θα του στοιχίσει γύρω στα 20 euro η ώρα αν είστε <20 άτομα θα τον απασχολεί 25 ώρες δλδ 500 euro το χρόνο (αν είστε πάνω από 20 τότε 50 ώρες άρα 1000 euro)

 

Ο λόγος που θέλει να είσαι εσύ τεχνικός ασφαλείας είναι οικονομικός άρα σίγουρα θέλει να σου δώσει λιγότερα οπότε καταλαβαίνεις πόσο μετεωρίτης θα φανείς αν ζητήσεις 200 το μήνα αύξηση.

 

Τώρα για το αν θα αναλάβεις ή όχι είναι δική σου υπόθεση, είναι ευθύνη αλλά δεν είναι πυρηνική φυσική είναι κοινή λογική και γνώση νομοθεσίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.