Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνικοί ασφαλείας


Recommended Posts

Ας προσγειωθούμε τώρα στην πραγματικότητα... για να πάρει έναν τεχνικό ασφαλείας εξωτερικό συνεργάτη θα του στοιχίσει γύρω στα 20 euro η ώρα αν είστε <20 άτομα θα τον απασχολεί 25 ώρες δλδ 500 euro το χρόνο (αν είστε πάνω από 20 τότε 50 ώρες άρα 1000 euro)

no problem να πάρει εξωτερικό συνεργάτη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 388
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάλι θα του έκανα μία καλή τιμή για να αυξήσω τον μισθό μου. Το να ζητήσεις παραπάνω από ότι ένας εξωτερικό συνεργάτης μπορεί να οφείλεται σε δύο πράγματα:

 

1) Ανθρώπινη βλακεία

2) Φόβος να πεις ότι δεν θες να γίνει Τ.Α.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που θέλει να είσαι εσύ τεχνικός ασφαλείας είναι οικονομικός άρα σίγουρα θέλει να σου δώσει λιγότερα οπότε καταλαβαίνεις πόσο μετεωρίτης θα φανείς αν ζητήσεις 200 το μήνα αύξηση.

 

Φαίνεται ότι δεν γνωρίζεις πολύ καλά την νοοτροπία των εργαζομένων σε ελληνικές επιχειρήσεις.

Είτε ζητήσει είτε δεν ζητήσει αύξηση θεωρείται εξαρχής ένας μετεωρίτης από όσους συνεργάτες του δεν έχουν τις δικές του γνώσεις.

Θα μπορούσε να αναλάβει και ο ίδιος ο εργοδότης του σαν Τ.Α. για να την βγάλει εντελώς τζάμπα. Απλά ψάχνει να αναλάβει τις ευθύνες ένα κορόϊδο πανεπιστημιακού επιπέδου για να μην έχει μπλεξίματα από τις παρανομίες του.

 

 

Τώρα για το αν θα αναλάβεις ή όχι είναι δική σου υπόθεση, είναι ευθύνη αλλά δεν είναι πυρηνική φυσική είναι κοινή λογική και γνώση νομοθεσίας.

 

Η Πυρηνική Φυσική είναι πολύ πιο εύκολη. Αν προσπαθήσεις να βγάλεις άκρη από την νομοθεσία μας θα χάσεις τα μαλλιά της κεφαλής σου.

 

no problem να πάρει εξωτερικό συνεργάτη

 

Είναι η καλύτερη λύση εφόσον ο εργοδότης της συμπεριφέρεται σαν τον θείο Scroutz... ;)

Δεν είναι τίποτα 200€-300€ αύξηση για έναν Τεχνικό Ασφαλείας!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να αναλάβει και ο ίδιος ο εργοδότης της σαν Τ.Α. για να την βγάλει εντελώς τζάμπα.

 

Χρειάζεται ένα σεμινάριο (το οποίο η βαριέται να κάνει ή δεν του έχουν πει πως υπάρχουν κέντρα που απλά στέλνεις τα λεφτά και σου στέλνουν το χαρτί)

 

Απλά ψάχνει να αναλάβει τις ευθύνες ένα κορόϊδο πανεπιστημιακού επιπέδου για να μην έχει μπλεξίματα από τις παρανομίες του.

 

Ο ΤΑ είναι σύμβουλος δεν φταίει για όλα άσχετα οπως θέλουν ορισμένοι να το παρουσιάσουν. Η ευθύνη είναι πάντα του ιδιοκτήτη. Γράφεις υπογράφει βγάζεις αντίγραφο (γιατί μπορεί να χάσει το βιβλίο (και καλά)) και από εκεί και πέρα ας έχει κάνει ότι παρανομία θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή του 25 Ευρώ/ώρα μου φαίνεται λογική (τόσο μου ανέφερε και γνωστός μηχανικός που ασχολείται ως Τ.Α.). Μια απλή εταιρεία πληροφορικής είναι, δεν είναι και εργοτάξιο/βιομηχανία. Κάπου τόσο μου είπαν θα είναι η αμοιβή μου (να δω βέβαια πόσο θα βγαίνουν τα καθαρά).

 

Στο βιβλίο, γράφω τις υποδείξεις μου και σφραγίζω με σφραγία μηχανικού (την 8x3 cm) σωστά?

 

Υ.Γ. Δεν είμαι "Η Μαρίνα"!!

Κώστας ονομάζομαι.

To username είχε προκύψει από τη θητεία μου στο στρατό στο Στρατόπεδο Πεζοναυτών και έκανα μια παραλλαγή του "marine"! Λίγο ότι να' ναι σκεπτικό αλλά προς αποφυγή παρεξηγήσεων!!

Link to comment
Share on other sites

αν ξεκινάς πρώτη φορά ως ΤΑ πρέπει να πας στο κεπεκ να δώσεις και το δίπλωμα σου μία φωτυπία.

Link to comment
Share on other sites

αν ξεκινάς πρώτη φορά ως ΤΑ πρέπει να πας στο κεπεκ να δώσεις και το δίπλωμα σου μία φωτυπία.

 

Ναι αυτό το έκανε η υπεύθυνος στη δουλειά μου (θέλει αντίγραφο πτυχίου βασικά για να σου επικυρώσουν αυτοί εκεί τη φωτοτυπία)

Link to comment
Share on other sites

Ο ΤΑ είναι σύμβουλος δεν φταίει για όλα άσχετα οπως θέλουν ορισμένοι να το παρουσιάσουν. Η ευθύνη είναι πάντα του ιδιοκτήτη. Γράφεις υπογράφει βγάζεις αντίγραφο (γιατί μπορεί να χάσει το βιβλίο (και καλά)) και από εκεί και πέρα ας έχει κάνει ότι παρανομία θέλει.

 

Ναι άλλη δουλειά δεν έχω να κάνω. Να γράφω, να σφραγίζω, να βγάζω αντίγραφα του βιβλίου.

Αυτοί είναι ικανοί να τα κάψουν όλα τα βιβλία όταν φοβούνται έλεγχο από τις αρμόδιες υπηρεσίες. Και η φοροδιαφυγή που κάνουν δεν περιγράφεται με λόγια.

Μέσα σε ένα δίμηνο από 500 συσκευές εστίασης αξίας εκατοντάδων ευρώ η καθεμία ο λογιστής είχε παραστατικά μόνο για 200. Όταν τον ρώτησα που πήγαν οι άλλες 300 με απείλησε ότι θα κάψει τα βιβλία μου με τους σειριακούς αριθμούς όλων των συσκευών.

 

Τέτοιες επιχειρήσεις είναι οι ελληνικές.... βρε δεν πάνε να ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.